Primopredaja vlasti:

Milanovićeva Vlada ostavlja Oreškovićevoj milijardu i pol dospjelih, a nepodmirenih obveza

Jagoda Marić

Vlada u svom izvješću koje bi trebala usvojiti na današnjoj sjednici napominje da su dospjele, a neplaćene obveze ministarstva i ostalih tijela koja ulaze u proračun središnje države 708,6 milijuna kuna što je  54,9 milijuna manje u odnosu na kraj 2011. godine



ZAGREB  Vlada na odlasku nasljednicima će  ostaviti  Izvješće o radu u četiri godine mandata s popisom nepodmirenih, a dospjelih obveza. Na  2.264 stranice tim Zorana Milanovića ostavlja Tihomiru Oreškoviću i njegovim ministrima pregled onoga što su proveli, započeli ali i tek najavili od početka 2012. do kraja 2015. godine. 


Prema Zakonu o primopredaji vlasti Vlada kojoj prestaje mandat dužna je  detaljno izvijestiti Vladu koja stupa na dužnost o stanju i problemima koje ostavlja iza sebe, u što je uključeno i  izvješće o preuzetim, a nepodmirenim obvezama, do dana primopredaje vlasti.  Takvo je izvješće Zoranu Milanoviću na 1.200 stranica prije četiri godine ostavila i tadašnja premijerka na odlasku  Jadranka Kosor.


Vlada u svom izvješću koje bi trebala usvojiti na današnjoj sjednici napominje da su dospjele, a neplaćene obveze ministarstva i ostalih tijela koja ulaze u proračun središnje države  708,6 milijuna kuna što je,  54,9 milijuna manje u odnosu na kraj 2011. godine kada su iznosile 763,5 milijuna kuna. Najveći dio tih obveza otpada  Ministarstvo gospodarstva, čak 351 milijun kuna, a slijede Ministarstvo rada sa 73 milijuna kuna, Ministarstvo pravosuđa s 59 milijuna kuna, Ministarstvo znanosti s 52 milijuna kuna i MUP s 40 milijuna kuna.


Izvanproračunski korisnici ostavljaju 825 milijuna kuna duga od čega najveći dio, čak 591 milijun kuna otpada na  Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Napominje se i to da je u izvješćima o obvezama njihovih prethodnika na dan 31.12. 2011. godine istaknuto  327 milijuna kuna dospjelih nepodmirenih obveza, ali i 4.368,4 milijuna kuna nedospjelih obveza.Centar za restrukturiranje i prodaju koji je trebao pokrenuti investicije u javnim poduzećima iza sebe ostavlja  više od 200 milijuna kuna nepodmirenih obveza, uglavnom zato što je državnim poduzećima u teškoćama davao pozajmice za isplatu plaća, ali Vlada napominje i da on u svojim knjigama ima gotovo 1,4 milijarde kuna obveze prema Ministarstvu financija koje su nastale u razdoblju od 2000. do 2004. godine, na ime dokapitalizacije Hrvatske poštanske banke (HPB), otkupa potraživanja od HPB-a, otkupa potraživanja Ine od HEP-a i HŽ-a, te obveze veće od milijardu kuna koje se odnose  na obveze prema Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje nastale u razdoblju od 1994. do 2000. Novoj Vladi savjetuju da te obveze koje se očito neće moći naplatiti otpiše. 

Uz to se  navodi i da su nepodmirene obveze lokalnih proračuna oko 1,1 milijardu kuna, što je milijardu kuna manje nego prije četiri godine.  


Iako su središnja država, izvanproračunski fondovi i lokalne vlasti na kraju mandata sadašnje Vlade imali 2,6 milijardi kuna nepodmirenih obveza, od čega je Vlada odgovorna za 1,5 milijardi kuna. 


Vlada će na današnjoj sjednici zaključkom o reguliranju članstva u Upravama, Nadzornim i Upravnim odborima, te Upravnim vijećima u tvrtkama od strateškog značaja i onima u kojima država ima većinsko vlasništvo, privremeno produžiti to članstvo dok nova Vlada ne izabere i imenuje nove članove.  Svi kojima je privremeno produženo članstvo morat će svoj mandat staviti na raspolaganje novoj Vladi, sukladno Zakonu o postupku primopredaje vlasti. To moraju učiniti u roku 15 dana od stupanja na dužnost nove Vlade. Donijet će se i odluka o raspuštanju gradskih, odnosno općinskih vijeća i razrješenju njihovih čelnika i zamjenika, i to u gradovima Nova Gradiška i Novalja, te općinama Matulji, Murter-Kornati, Ražanac, Kolan, Kalnik, Ližnjan-Lisignano, Cestica, i Gvozd jer  nisu donijeli proračune za ovu godinu ni odluke o privremenom financiranju.