LJETNA PATROLA

Riječki pomorski redari obilaze svaku plažu, osim onu hotela Hilton. Pitali smo ih zašto?

Vladimir Mrvoš

Puna plaža na Kantridi, ali problema nema / Foto Dean Miculinić

Puna plaža na Kantridi, ali problema nema / Foto Dean Miculinić

Proveli smo dan s pomorskim redarima Grada Rijeke koji nadziru obalu od Preluka do Pećina. Ili, točnije rečeno, gotovo cijelu obalu od Preluka do Pećina



RIJEKA – Na adresu redakcije stiglo je pismo ogorčenog čitatelja. »Poštovani, vozeći se danas po glavnoj cesti iznad plaža na Pećinama na potezu hotela Jadran, osim već poznatih parkiranih vozila uz desnu stranu na samoj cesti, zamijetio sam i nekoliko kamper vozila.


Nameće se pitanje kako je moguće da, gotovo u centru grada, uz glavnu prometnicu, uz naše najpoznatije plaže, budu parkirana kamper vozila bez upozorenja, kazni ili uklanjanja od odgovornih – Rijeka plusa d.o.o.


Kako je moguće da osim znaka zabranjeno parkiranje, u gradu Rijeci nema niti jednog znaka zabrane parkiranja kampera? Pa ne treba biti previše pametan, odvezite se do obližnje Kostrene pa pogledajte kako su ceste, kolnici i nogostupi uređeni, s usporivačima brzine, signalizacijom te oznakama zabrane kampiranja na svakom koraku!




Ako već znamo da nemamo primjerena parkirališta za osobna vozila, ako znamo da su Pećine i Kantrida mikrolokacije gdje ljeti ima najviše kupača i turista u dolasku, pa zar je tolika znanost postaviti znakove zabrane parkiranja kamperima, poslati komunalne redare da napišu kazne ili narede uklanjanje takvih vozila, kaže se u pismu našeg čitatelja, koje je poslano i na adrese gradskih službi.



Znak zabrane kampiranja na Preluku

Bio je to povod da se naša ekipa zaputi na teren. Odgovor smo potražili na samom izvoru – u patroli s pomorskim redarima Grada Rijeke.


Položen ispit


Naša patrola započinje rano ujutro. Pridružujemo se dvojici pomorskih redara, Igoru Jakšiću i Robertu Šustiću. Dvojac ujedno obavlja i poslove komunalnih redara, čime čine okosnicu gradskih snaga na obali.


Njihovo djelovanje regulirano je Zakonom o pomorskom dobru donesenim 2023. godine te Odlukom o održavanju reda na pomorskom dobru koju je nakon toga usvojio Grad Rijeka.


Ljeti pune ruke posla - Alen Razum, Robert Šustić i Igor Jakšić


Ljeti pune ruke posla – Alen Razum, Robert Šustić i Igor Jakšić

Kako bi uopće mogli zakonski intervenirati na obali, prometni i komunalni redari morali su proći obuku. Jakšić i Šustić uspješno su završili potreban tečaj i položili ispit pri Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, čime su službeno stekli ovlasti za provedbu reda na pomorskom dobru.


Osim sankcioniranja ilegalnog kampiranja, pomorski redari aktivno sudjeluju u održavanju čistoće i reda na obali, svakodnevno nadzirući stanje te izdajući izravne naloge za čišćenje Komunalnom društvu Čistoća. No, najveći fokus u našoj patroli bio je upravo na kamperima.


– Imenovanje pomorskih redara jasan je pokazatelj opredijeljenosti Grada Rijeke da očuva svoje pomorsko dobro i osigura ugodan boravak svim građanima i posjetiteljima, ističe Alen Razum, voditelj Odsjeka za komunalno redarstvo Grada Rijeke, koji je zajedno s nama u patroli.


Stižemo na Preluk. Parkiralište i obližnja plaža prepuni su kupača. Među automobilima uočavamo kombi/kamper austrijskih registracijskih oznaka.


Redari prilaze vozilu, a vlasnica kroz prozor objašnjava kako to nije preuređeno kamper vozilo za noćenje, već je naljepnica na kombiju KAMPER samo ukras. Jakšić i Šustić je opominju.



Turistica iz Austrije kaže da je oznaka KAMPER na kombiju samo ukras, a ne i njegova funkcija

Kampiranje i noćenje ovdje nisu dozvoljeni, ali dnevno parkiranje radi odlaska na plažu jest.


Nostalgija za kampom


Malo dalje susrećemo par iz Sombora – Voju Živkovića i Milanu Lančuški. Mali šator ispred njihovog vozila nije za kampiranje, već služi kao plažni suncobran, poput mnogih na plaži. Pitamo ih kako to da su se odlučili baš za Preluk i ovakvu gužvu.


– Nije to slučajno, odgovara nam Živković s dozom sjetnog osmijeha te objašnjava – ja sam ovdje imao kamp-kućicu dok je još radio stari kamp na Preluku pa sam emotivno vezan za ovo mjesto.


Bili smo u Rovinju ove godine, ali nije to to, ovdje nam je najljepše, kaže Živković koji žali za nekadašnjim kultnim kampom i zanima ga hoće li ponovo proraditi.


Preluk je bolji od Rovinja - Vojo Živković i Milana Lančuški iz Sombora


Preluk je bolji od Rovinja – Vojo Živković i Milana Lančuški iz Sombora

Zanimljivo je, a ujedno i apsurdno, da ni ove godine bivši kamp nije stavljen u funkciju, barem za tranzitne kampere, iako je interes enorman.


Na samom ulazu u nekadašnji kamp postavljen je prometni znak zabrane kampiranja, ali ne i zabrane parkiranja – što ostavlja prostor da kamperi legalno parkiraju i odu na kupanje, balansirajući na rubu propisa.


Napuštamo Preluk i odlazimo na Kantridu kod stadiona. Gužva je nesnosna. Na parkiralištu zamjećujemo veliki kamper poljskih registracijskih oznaka. Za razliku od Preluka, na ovoj je lokaciji prometnim znakom izričito zabranjeno i samo zaustavljanje i parkiranje za kamper vozila.


Kamper iz Poljske parkiran na plaži Kantrida, a unutra nema nikoga pa su redari ostavili poruku / Foto Dean Miculinić


Kamper iz Poljske parkiran na plaži Kantrida, a unutra nema nikoga pa su redari ostavili poruku

Pomorski redari prilaze i kucaju na vrata, no nitko se ne javlja. Redari bilježe tablice i najavljuju povratak u večernjim satima kako bi utvrdili je li vozilo ostavljeno samo tijekom kupačkog dana ili je vlasnik odlučio prespavati na zabranjenoj lokaciji, što povlači obavezno pisanje prekršajnog naloga.


Brana neredu


Jakšić i Šustić su zapravo »univerzalni komunalni redari«. Tijekom godine brinu o komunalnom redu na kopnu, dok ljeti odjenu uniforme pomorskih redara i sele se na obalu. Njihov posao nije nimalo jednostavan.


Informativni razgovor, bez kazne


Informativni razgovor, bez kazne

– Ima pojedinaca koji bi se raspravljali, pa čak i fizički obračunavali kada ih upozorite da su počinili prekršaj, otkrivaju nam redari. Osim brige o kamperima i psima na plažama, oni kontroliraju čistoću, pozivaju djelatnike Čistoće kada se prepune kante.


Godinama smo svjedočili kako je pomorsko dobro funkcioniralo kao ničija zemlja – poligon za privatne uzurpacije, ilegalne priključke i divlje kampiranje. Nova institucija pomorskog redara trebala bi poslužiti kao čvrsta brana toj dugogodišnjoj inerciji nereda.


Ono što je nužno je sigurno pojačati prometnu signalizaciju na mikrolokacijama poput Pećina, gdje nismo zatekli nijedno kamper vozilo, ali ni znak da je zabranjeno kampiranje, parkiranje i zaustavljanje kamper vozila, kako bi se odvratili bar oni savjesni kamper vozači od kršenja propisa.


Pas može biti na psećoj plaži


Pas može biti na psećoj plaži

I na kraju obavezno pitanje za pomorske redare – plaža hotela Hilton.


– Nije u našoj nadležnosti, jednostavno takav je zakon, objašnjavaju nam pomorski redari.


Struktura izrečenih kazni


U sklopu redovitog nadzora i nadležnosti nad pomorskim dobrom i javnim površinama, najveći broj prekršaja i izrečenih sankcija tijekom ove godine zabilježen je u kategoriji bespravnog kampiranja.


Izrečena je ukupno 31 kazna te 46 opomena onima koji nisu poštovali zakonske propise o zabrani kampiranja na pomorskom dobru.


Značajan dio aktivnosti bio je usmjeren i na neodgovorne vlasnike pasa na plažama i obali. Tijekom redovitih obilazaka izdano je 18 opomena te je naplaćeno 6 kazni zbog nepropisnog boravka ili vođenja pasa na pomorskom dobru.


Intervenirano je i u slučajevima narušavanja opće sigurnosti i protupožarne zaštite. Zbog paljenja vatre i roštiljanja sankcionirana su dva slučaja izricanjem novčanih kazni. Zbog nepropisnog parkiranja na javnim zelenim površinama uz obalu izrečeno je 10 kazni.


Osim postupanja prema pojedincima, pomorski redari svakodnevno provode kontrolu koncesijskih odobrenja i dozvola za rad na pomorskom dobru. U toj je kategoriji zabilježeno 8 opomena zbog manjih nepravilnosti.


Čistoća obale ostala je jedan od glavnih prioriteta. Kontrola komunalnog nereda provodila se na dnevnoj bazi, pri čemu su nadležne službe redovito izdavale naloge trgovačkom društvu Čistoća za izvanredna čišćenja i održavanje reda na terenu.