Komorna glazba

Ljetni koncert Trija Kamov u petak u Palači šećera

Ervin Pavleković

Trio Kamov / Foto Dražen Šokčević

Trio Kamov / Foto Dražen Šokčević

Koncert je posvećen skladbama istarskih skladatelja Massima Brajkovića i Luke Rovisa. Moći će se čuti i djelo Franza Schuberta



RIJEKA – Posvećen skladbama istarskih skladatelja, Massima Brajkovića i Luke Rovisa, u Palači šećera će se 24. srpnja u 19 sati održati Ljetni koncert Trija Kamov, na kojem će publika, osim djela Brajkovića i Rovisa, moći čuti i djelo Franza Schuberta.


Na programu koncerta koji se održava pod pokroviteljstvom Odsjeka za kulturu grada Rijeke posebno se ističe »Ryvako« pulskog skladatelja Luke Rovisa, djelo koje će, nakon praizvedbe u Čileu, riječkim koncertom doživjeti svoju prvu hrvatsku izvedbu.


Skladba je posvećena Triju Kamov te nosi podnaslov »Hommage à György Ligeti«, čija se dvadeseta obljetnica smrti obilježava ove godine. S druge strane, skladba »Duel Trio« rovinjskog skladatelja Massima Brajkovića puna je vedrine i humora, njegovih dviju karakterističnih osobina.




Treće djelo koje je na programu je veliki Schubertov »Trio br. 2 u Es-duru«, djelo koje slušatelja (od)vodi na put prostranim zvučnim pejzažima: sunčanim i vedrim, nostalgičnim i sjetnim, ponekad dramatičnim, ali naposljetku uvijek optimističnim. Djelo prožimaju izuzetan virtuozitet, lirska izražajnost te emotivni naboj.


Koncert će trajati oko sat vremena bez pauze, a ulaz je slobodan. Trio Kamov osnovan je u Rijeci te je kao profesionalni ansambl počeo djelovati 2021. godine. Sastav svoje ime duguje Riječaninu Janku Poliću Kamovu, književniku hrvatske avangarde.


Od svog osnutka trio je aktivan na koncertnim podijima i razvija prepoznatljiv glazbeni identitet – tematski osmišljenim koncertima, istraživanjem manje poznatih djela hrvatske glazbene baštine i poticanje stvaranja novih skladbi za ovaj sastav.


Sastav je ove godine održao i čileansku turneju, koja je zahvatila tri grada, Santiago, Antofagastu i Punta Arenas.