Obilazak nekadašnjih zbornih mjesta

Zajedništvo koje traje već 35 godina: Pripadnici 111. brigade odali počast poginulim suborcima

Sanja Gašpert

Pripadnici 111. brigade na zbornom mjestu u Čavlima / Foto: 111. BRIGADA

Pripadnici 111. brigade na zbornom mjestu u Čavlima / Foto: 111. BRIGADA

Na neki smo način time pokušali simbolično ponovo podići brigadu, kao 1991. godine. Na mjestima na kojima su bile naše postrojbe naši su ljudi zapalili svijeće i prisjetili se početaka brigade", rekao je predsjednik Udruge 111. brigade HV-a Vlado Milković



 


RIJEKA – U povodu 35. obljetnice osnutka 111. brigade Zbora narodne garde, odnosno Hrvatske vojske, jedne od najznačajnijih postrojbi s riječkog, primorsko-goranskog i istarskog područja u Domovinskom ratu, danas su se pripadnici brigade okupili na mjestima na kojima su 1991. bila njihova zborna mjesta – u Gorskom kotaru, Viškovu, Kostreni, Čavlima, Senju i na drugim područjima, dok je obilazak zbornih mjesta na Krku, u organizaciji 4. krčke bojne, najavljen za 2. srpnja, dan kada je osnovana 111. brigada. Tom prigodom položeni su vijenci i zapaljene svijeće u spomen na poginule i preminule suborce.


– Na neki smo način time pokušali simbolično ponovo podići brigadu, kao 1991. godine. Na mjestima na kojima su bile naše postrojbe naši su ljudi zapalili svijeće i prisjetili se početaka brigade, rekao je predsjednik Udruge 111. brigade HV-a Vlado Milković.


Okupljanje je bilo i u Viškovu / Foto 111. BRIGADA


Slava i hvala




U povodu visoke obljetnice, u organizaciji Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije održan je prijem za pripadnike brigade, koje su primili zamjenik gradonačelnice Rijeke Aleksandar-Saša Milaković i primorsko-goranski župan Ivica Lukanović te privremena pročelnica Upravnog odjela ureda Grada, Vlatka Car Prijić, kao i pročelnica Ureda župana Primorsko-goranske županije, Ermina Duraj. U ime 111. brigade na prijemu su bili predsjednik Udruge Vlado Milković, ratni zapovjednik brigade Svetko Šare te desetak pripadnika i predstavnika brigade, koji su se tom prigodom prisjetili ratnog puta postrojbe, svojih poginulih suboraca i zajedništva koje ih povezuje i 35 godina nakon osnutka brigade. Susret je protekao u ozračju poštovanja prema ratnom putu brigade, zahvalnosti njezinim pripadnicima i sjećanja na 53 poginula pripadnika 111. brigade koji su svoje živote položili u Domovinskom ratu.


Zamjenik riječke gradonačelnice Aleksandar Saša Milaković istaknuo je kako svaka obljetnica 111. brigade budi duboko poštovanje prema hrabrosti i žrtvi njezinih pripadnika.


– Čitajući o vašem ratnom putu i svemu što ste prošli, uvijek osjećam isto – ogromno poštovanje, zahvalnost i divljenje vašoj hrabrosti. Često pomislim što bi značilo danas staviti pušku na rame, ostaviti obitelj kod kuće i krenuti u borbu, ne znajući hoćeš li se vratiti. Mnogi vaši suborci nisu se vratili, njih 53, i njima posebna slava i hvala, rekao je Milaković te dodao da i sam, sudjelujući danas u donošenju odluka važnih za budućnost grada i zemlje, osjeća odgovornost prema onima koji su omogućili da se te odluke donose u miru i slobodi.


Odavanje počasti u Kostreni / Foto 111. BRIGADA


Sloga i poštovanje


U ime Primorsko-goranske županije okupljene je pozdravio župan Ivica Lukanović, za kojega je predsjednik Udruge 111. brigade Vlado Milković podsjetio da je i sam bio dio brigade. Lukanović je istaknuo da se i nakon 35 godina snažno pamti zajedništvo koje je obilježilo početak Domovinskog rata.


– Iako je bilo straha, nelagode i velike brige, postojalo je ogromno zajedništvo i snaga koja se probudila u tom trenutku. Danas smo tu, u slobodnoj Hrvatskoj, i ovakve su obljetnice prilika da zahvalimo vama koji ste nosili tu borbu, ali i da se s posebnim dignitetom prisjetimo onih koji su platili najveću cijenu, rekao je Lukanović, naglasivši da se žrtva poginulih pripadnika brigade mora trajno pamtiti, ali i da je važno njegovati društvo utemeljeno na odgovornosti, slozi i poštovanju.


Predsjednik Udruge 111. brigade HV-a Vlado Milković zahvalio je Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji na prijemu i dugogodišnjoj potpori. Podsjetio je da je zajedništvo, koje je obilježilo ratne dane, među pripadnicima brigade ostalo snažno i 35 godina kasnije. Trideset i pet godina je puno i malo u stvaranju jedne države i u životu jednog naroda. Prije 35 godina ljudi koji su danas ovdje bili su zajedno, bili su dragovoljci, a to je zajedništvo ostalo i nakon svih ovih godina, rekao je Milković. Na primanju je otvorena tema skrbi za branitelje u godinama koje dolaze, a zamjenik riječke gradonačelnice Saša Milaković pritom je istaknuo kako je reorganizacijom gradske uprave ustrojen upravni odjel koji u svom nazivu uključuje branitelje s ciljem ojačavanja sustava podrške braniteljske populacije.


Grad Rijeka i PGŽ organizirali su prijem za pripadnike 111. brigade / Foto GRAD RIJEKA