Foto Marko Gracin
Uoči Dana brigade i na sam dan njezina osnivanja, 2. srpnja, lučke dizalice na riječkom lukobranu bit će osvijetljene u bojama hrvatske zastave
povezane vijesti
RIJEKA – Obilaskom grobnih mjesta poginulih pripadnika 111. brigade Zbora narodne garde, odnosno Hrvatske vojske, u kojem sudjeluju i ostale braniteljske udruge, počelo je obilježavanja jubilarne, 35. obljetnice osnutka ove legendarne ratne postrojbe.
Za zapovjednike i predstavnike udruga 111. brigade predstavnici Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije organizirat će prijem u petak, 26. lipnja, a istoga dana najavljeno je polaganje cvijeća i paljenje svijeća kod spomen-obilježja na mobilizacijskim zborištima brigade, i to u Viškovu, Čavlima, Zalesini, Krku, Senju i Kostreni, najavio je na konferenciji za novinare Denis Deković, nekadašnji načelnik Stožera 111. brigade.
Dan brigade
Uoči Dana brigade i na sam dan njezina osnivanja, 2. srpnja, lučke dizalice na riječkom lukobranu bit će osvijetljene u bojama hrvatske zastave, a od 1. do 15. srpnja na Korzu će biti postavljen izložbeni postav 111. brigade ZNG/HV.

– Središnji program obilježavanja bit će održan u četvrtak, 2. srpnja i počet će već u 8 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Aleji hrvatskih branitelja na Centralnom gradskom groblju Drenova.
U 9 sati vijenci će biti položeni i svijeće zapaljene na Mostu hrvatskih branitelja, a u 10 sati u katedrali sv. Vida bit će služena sveta misa za poginule i preminule pripadnike 111. brigade. Svečana akademija u povodu 35. obljetnice osnutka brigade bit će isti dan, u 11.30 sati u dvorani Euroherca, a večernji dio programa počinje u 21.30 sati na Mostu hrvatskih branitelja, gdje će biti zapaljene 53 baklje u spomen na 53 poginula pripadnika 111. brigade, u organizaciji Kluba navijača Armada.
Istodobno će, uz kameni križ hrvatskih branitelja na otoku Krku, južno od Krčkog mosta, biti zapaljene baklje u obliku broja 111, u organizaciji Udruge Plavo-bijeli otok, uz snimanje dronom, rekao je Deković.
Dodao je da se dio programa nastavlja 17. rujna, od 10 do 17 sati, kada će na Gatu Karoline Riječke biti održan taktičko-tehnički zbor uz promidžbu naoružanja i vojne opreme Hrvatske vojske, prelet akrobatske skupine Hrvatskog ratnog zrakoplovstva “Krila Oluje” te obilazak ophodnih brodova Hrvatske ratne mornarice.
Jubilarna, 35. godišnjica osnutka 111. brigade podsjetnik je na važan dio riječke, primorsko-goranske i hrvatske povijesti. Uz najavu programa obilježavanja, istaknuta je i važnost očuvanja uspomene na sve pripadnike brigade, osobito na one koji su za slobodu Hrvatske dali svoje živote.
Ponosni na sve pobjede
O važnosti i ratnom putu 111. brigade govorio je jedan od bivših ratnih zapovjednika, Svetko Šare. Podsjetio je na okolnosti nastanka brigade, njezinu ulogu u stvaranju oružanih snaga Republike Hrvatske te na sudjelovanje na ličkom bojištu, u Posavini i u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.

– Na ratnom putu 111. brigade poginula su 53 njezina pripadnika, 282 su ranjena, a među njima je i dvadeset pripadnika s teškim invaliditetom. Kroz brigadu je tijekom Domovinskog rata prošlo oko devet tisuća djelatnih i pričuvnih pripadnika, obučeno je sedam tisuća ročnika tijekom rata te još desetak tisuća ročnika nakon Domovinskog rata.
Ponosni smo na sve naše pobjede i na doprinos brigade slobodi Hrvatske, istaknuo je Šare, dodajući kako je brigada bila od velikog značaja za Primorsko-goransku županiju, ali i cijelu Hrvatsku te je predstavljala značajan čimbenik sigurnosti građanima.
U ime Grada Rijeke okupljene je pozdravila savjetnica za ekonomske poslove u Upravnom odjelu za socijalne politike, zdravstvo i branitelje Jasna Kalanj. Čestitala je obljetnicu te istaknula da Grad Rijeka već dugi niz godina podupire rad braniteljskih udruga.
– Drago mi je da se ovako značajan datum obilježava svake godine. Vjerujem da ćemo i dalje poticati rad braniteljskih udruga kako bi se sačuvao spomen na branitelje i sve ono što su učinili za nas u Domovinskom ratu, poručila je Kalanj.

Čestitke u ime Primorsko-goranske županije uputila je pročelnica Ureda za poslove župana i Županijske skupštine Ermina Duraj, koja je naglasila kako je Županija svih ovih godina partner hrvatskim braniteljima u čuvanju sjećanja na Domovinski rat.
– Primorsko-goranska županija sve ove godine prati i pomaže rad hrvatskih branitelja kako bi se sačuvala uspomena na Domovinski rat i na sve ono što su pripadnici 111. brigade i drugih brigada učinili za nas. Zahvaljujući njima danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj, rekla je Duraj.