Ivica Knežević, krajnje desno / Foto Marinko Krmpotić
Sudeći po dopisu Ivice Kneževića, SDP je krenuo tražiti novog predsjednika Gradskog vijeća
povezane vijesti
DELNICE – “Ne zanima nas mjesto predsjednika Gradskog vijeća Grada Delnica, nismo na prodaju ni uz koje uvjete, ali ćemo na sjednicama vijeća podržati svaki prijedlog koji će biti u interesu Grada, a u protivnom ćemo itekako imati amandmane te nećemo podržati niti jedan loš prijedlog, piše u priopćenju za javnost koje su medijima poslali Ivica Knežević i Boris Lozer, nezavisni vijećnici grupe birača u Gradskom vijeću Grada Delnica, uz zaključak koji glasi:
– S obzirom na činjenicu da su se sami doveli u sadašnju situaciju, sami će se morati nositi u Vijeću sa svim izazovima koji ih čekaju sa svojih šest vijećnika – piše u priopćenju iz kojeg je moguće iščitati da je današnji sastanak bio treći na istu temu, odnosno vezan uz poziv Gradskog odbora SDP-a Delnice “na razgovor i pregovore vezane uz konstituiranje Gradskog vijeća Delnica, s posebnim naglaskom na postizanje dogovora oko prijedloga i imenovanja predsjednika Gradskog vijeća Delnica”.
Motiv ovog poziva je, koliko je javnosti poznato, sukob delničkog SDP-a s Hrvatskim suverenistima, pa je, sudeći po dopisu Ivice Kneževića, SDP krenuo tražiti novog predsjednika Gradskog vijeća.
No, pošto na prvom sastanku nije najavljen Igor Pleše, čelni čovjek SDP-a Delnice i gradonačelnik Delnica, Knežević i Lozer nisu se željeli odazvati pozivu, a nakon što su obaviješteni da će 25. svibnja Pleše biti nazočan, tom su se pozivu odazvali.
Kenežević o sastanku s gradonačelnikom
Govoreći o tom sastanku Knežević kaže:
– Na tom sastanku postavili smo mnoštvo za nas važnih pitanja, no dobili smo uglavnom općenite, nejasne, paušalne pa i neistinite odgovore.
Konkretno, na naše pitanje koliko će koštati koncert grupe Magazin povodom Dana Grada, gradonačelnik nam je odgovorio da je trošak oko 17.000 eura, ali nam je prešutio da zavisni troškovi iznose još cca 8.000 eura (razglas, zaštitari, naknada ZAMP-u, večera s noćenjem sastava, zamjenski bend,…), odnosno da je stvarni ukupni trošak koncerta preko 25.000,00 eura, što nas je razočaralo!
Mi na sastanku nismo tražili ništa, niti smo došli na razgovor s tom namjerom budući nismo na prodaju, no dobili smo od gradonačelnika ponudu ako pristanemo na koaliciju s njima.
Ona se odnosila na to da bi Ivica Knežević bio imenovan, umjesto gospodina Ljubobratovića, u Nadzorni odbor Komunalca, a da gospodina Lozera ne bi dirali (micali) u postojećim upravnim tijelima i komisijama (član Upravnog vijeća vrtića, upravnog vijeća Centra za poljoprivredu, član komisije za prodaju nekretnina Grada Delnica), a da bi predsjednica gradskog vijeća bila gospođa Dona Kontić, ili gospođa Jelena Pavić Mamula, no da o tome još nije donesena odluka na glavnom odboru.
To je za nas bilo uvredljivo i ponižavajuće – piše u priopćenju za medije koje završava tekstom kojeg smo citirali na početku članka.
Pleše drugačije gleda na cijelu priču
Delnički gradonačelnik Igor Pleše drugačije gleda na cijelu priču i prije svega osporava navod da se Kneževiću nudilo mjesto predsjednika Gradskog vijeća.
– To nije bila tema razgovora, što se vidi iz dijela koji on sam navodi, kada nas pita koga želimo za predsjednika vijeća. Da sam htio “maknuti” vijećnika Lozera iz spomenutih tijela mogao sam to u ovih godinu dana napraviti, međutim nisam.
Osporavam bilo kakvu trgovinu, kad se razgovor usmjerio na temu Komunalac rekao sam da vijećnik Ivica Knežević ima najviše iskustva u upravljanju komunalnim sustavom i da bi kao član nadzornog odbora mogao voditi računa o interesima grada.
Isto tako se ograđujem od točnih iznosa za Dan Grada, ali upravo iz tog razloga su i pročelnik Jusufi i službenica Čuić Muhvić poslali gospodinu točne podatke koje ja tad na sastanku nisam znao.
Ja sam znao iznos ugovora za grupu Magazin, a ostale stvari iz glave ne znam, ali su transparentno objavljene u proračunu. Na više od 10 milijuna eura proračuna 25.000 eura je relativno minoran iznos.
Politika je pregovaranje i do sada je preko 90 posto odluka na sjednicama Gradskog vijeća doneseno jednoglasno, glasovima svih prisutnih vijećnika.
Ne vidim razloga zašto se ova dobra praksa ne bi nastavila i dalje? Prije sjednica vijeća održao sam sastanke s liderima oporbe i prihvatio sam njihove konstruktivne prijedloge kad god sam procijenio da su u interesu zajednice.
Raduje me što su vijećnici Lozer i Knežević u svojoj izjavi naglasak stavili na donošenju odluka u interesu svih građana, vjerujem da će se toga držati – rekao je gradonačelnik Igor Pleše.
Piškor: Mandat sam dao na raspolaganje
Ivan Piškor, predsjednik Hrvatskih suverenista, potvrdio nam je da je svoj mandat predsjednika Gradskog vijeća dao na raspolaganje i o tome će se odlučivati na prvoj narednoj sjednici Gradskog vijeća Delnica.
– I mi i SDP došli smo do zajedničkog zaključka da je suradnju najbolje prekinuti. Mi i ja osobno od nekih svojih političkih stavova ne možemo odustati, a isto tako od svojih stavova ne može odustati ni SDP pa je civilizrani razlaz trenutačno najbolji izbor.
Činjenica je da mojim odlaskom s pozicije predsjednika Gradskog vijeća SDP gubi većinu u Vijeću, a kako će to oni riješiti je na njima i ja se u njihove odluke i poteze neću miješati – rekao je Ivan Piškor, još uvijek aktualni predsjednik Gradskog vijeća Delnica, dodavši da po Pravilniku nakon njegova odlaska s te pozicije nije nužno birati novog predsjednika Vijeća jer tu dužnost može, koliko je god to potrebno, obavljati njegov zamjenik.