Teheranski tim

Iran objavio glavni uvjet za sporazum sa SAD-om

Portal Novi list, Hina

Foto AFP

Foto AFP



Iran neće odobriti nikakav sporazum sa SAD-om bez jamstava o svojim pravima
Teheran, 31. svibnja 2026. (afp)


TEHERAN, 31. svibnja 2026. (Hina/AFP) – Iran neće odobriti nikakav sporazum sa Sjedinjenim Državama dok mu se u potpunosti ne zajamče prava, izjavio je u nedjelju predsjednik iranskog parlamenta Mohamad Baker Galibaf, voditelj teheranskog tima u pregovorima s Washingtonom.


“Nećemo odobriti nikakav sporazum dok ne budemo sigurni da su prava iranskog naroda u potpunosti zajamčena”, rekao je Galibaf u video snimci emitiranoj na državnoj televiziji.




Dok se činilo da se dvije zemlje posljednjih dana približavaju sporazumu, New York Times je u subotu izvijestio da je američki predsjednik Donald Trump pooštrio svoj prijedlog i poslao novu verziju teksta Teheranu.


Prema internetskoj stranici Axios, Trump želi čvršći stav Washingtona o nekoliko pitanja, uključujući sudbinu iranskoga nuklearnog materijala.


Iran smatra da su ukidanje američkih sankcija i odmrzavanje njegove zamrznute imovine među temeljnim pravima Teherana, koja moraju biti zajamčena u svakome sporazumu postignutom sa Sjedinjenim Državama.


“Oni koji se bore u diplomatskoj areni ne vjeruju riječima ni obećanjima neprijatelja”, rekao je u nedjelju Galibaf.


Od početka rata Iran održava strogu kontrolu i tvrdi da će tako i nastaviti, nad Hormuškim tjesnacem, ključnom pomorskom rutom za globalni transport ugljikovodika, zbog čega su Sjedinjene Države nametnule pomorsku blokadu luka i obale od 13. travnja.