Kuća zalazećeg sunca u galeriji Srce / Foto Matea Jurčić
Uz Tolja, na izložbi sudjeluju Ivona Vlašić, Ivana Pegan, Nives Sertić, Pasko Burđelez, Stjepo Kaleb, Vanja Pagar, a u posljednjem trenutku pridružen je i rad Mira Šarića
povezane vijesti
U galeriji Srce u sklopu knjižare VBZ, otvorena je izložba “Kuća zalazećeg sunca“, projekt koji okuplja umjetnika Slavena Tolja i skupinu autora povezanih s dubrovačkom galerijom Flora. Uz Tolja, na izložbi sudjeluju Ivona Vlašić, Ivana Pegan, Nives Sertić, Pasko Burđelez, Stjepo Kaleb, Vanja Pagar, a u posljednjem trenutku pridružen je i rad Mira Šarića.
Otvorenje je održano u petak navečer, a izložba ostaje otvorena do kraja lipnja uz slobodan ulaz.
Tolj, dobro poznat riječkoj kulturnoj sceni kao umjetnik, bivši ravnatelj MMSU-a i jedna od ključnih osoba projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, prvotno je bio pozvan realizirati samostalnu izložbu. No projekt je tijekom rada prerastao u kolektivni umjetnički prostor i svojevrsnu zajednicu autora okupljenih oko iskustva dubrovačke galerije Flora.
Kako u popratnom tekstu ističe kustosica Helena Puhara, atmosfera izložbe proizlazi iz osjećaja prostora u nestajanju, obilježenog turistifikacijom, gradnjom i promjenama mediteranskog krajolika.

U središtu Toljevih radova nalaze se predmeti pronađeni tijekom rada u vrtu galerije Flora u Dubrovniku — zahrđali kostur pištolja, korijenje, gomolji, ostaci stakla i odbačenih uporabnih predmeta. Izvučeni iz zemlje, ti elementi preneseni su u galerijski prostor gdje postaju dio novih odnosa i značenja. Uz njih se pojavljuju i drugi motivi svakodnevice: kutije cigareta s ponavljajućim motivom ženskog torza, prazni drveni okviri i iskorištene žvakaće gume kao tragovi prolaznog vremena i odsutnosti.

Na otvorenju se publici obratio i Ivan Šarar, koji je govorio o dugogodišnjem odnosu i suradnji s Toljem.
“Više od 30 godina pokušavamo zajedno raditi stvari na jedan čudan način. Ova izložba nastala je tako da sam jako želio da Slaven nešto radi u Rijeci, iako zapravo nije znao što će raditi, niti smo znali hoće li za to biti sredstava. Volim način na koji vjerujemo jedan drugome, iako često ne znamo što ovaj drugi misli. Puštamo si tu neku slobodu”, rekao je Šarar.

Prisjetio se i Toljeva rada u kompleksu Benčić prije nekoliko godina, ističući kako umjetnik i ovoga puta u Rijeku donosi “svoju arheologiju prostora“, ali i ljude i atmosferu Flore.
“Drago mi je da je ponovno tu. Uvijek mi je neugodno pričati o njemu – on nikad nije to volio- ali imam prijateljsku potrebu da pokušam izgovoriti nešto što me za njega veže”, nastavio je Šarar.
U ime umjetnika publici se obratila i Ivana Pegan, naglašavajući kako je izložba nastajala spontano i organski.
“Slaven nas je pozvao da zajedno podijelimo ovu priliku i dođemo u Rijeku. Presretni smo i drago nam je vidjeti vas sve ovdje”, rekla je Pegan prije nego što je publiku pozvala na druženje nakon otvorenja.