“Teško je procijeniti što će Pavlek raditi, hoće li koristiti određena pravna sredstva, hoće li se žaliti, ali procedura će trajati neko vrijeme, a koliko ovisi o tome koliko će brzo postupak ići u samom Kazahstanu”, rekao je ministar nakon obilježavanja 31. godišnjice vojno-redarstvene operacije Bljesak.


Istaknuo je kako je ključno da je Pavlek uhićen te da Hrvatska očekuje njegovo izručenje nakon što se formalno-pravni postupci dovrše.




Habijan je kazao da je početkom travnja iniciran postupak njegova uhićenja i izručenja, a nakon što su vlasti utvrdile gdje se Pavlek nalazi.


“Rješenje o provođenju istrage koje je USKOK pripremio bit će početkom idućeg tjedna upućeno kazahstanskim vlastima, nakon čega očekujemo pokretanje njihove procedure i, po završetku postupka, izručenje u Hrvatsku”,  izjavio je ministar.


Dodao je da je riječ o široj akciji koju provode USKOK, MUP i Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.


Na upit novinara o suradnji s Kazahstanom, Habijan je rekao da Hrvatska nema iskustva s tom zemljom vezano za izručenja.


Za sada nema informacija o eventualnom pronalasku Pavlekovog laptopa i mobitela, a sve okolnosti slučaja bit će utvrđene u postupku u Hrvatskoj, dodao je ministar.


Interpolova tjeralica protiv Pavleka osumnjičenog za izvlačenje gotovo 30 milijuna eura iz Hrvatskog skijaškog saveza (HSS) raspisana je krajem ožujka.


Komentirao je i uhićenje maloljetnika koje se sumnjiči da su slali mailove s prijetnjama bombama, istaknuvši da će se nakon pokretanja postupka vidjeti kako će slučaj u konačnici završiti.