Svečana dodjela nagrada na Cresu

Aquatika osvojila "Simply the Best": "Torbica Riba" među najboljima u Hrvatskoj

P. N.

Inspirirana pričom Aquatike o slatkovodnim ribama i rijekama torbica spaja funkcionalni dizajn, tradiciju i suvremenu interpretaciju lokalnog identiteta



 


  


Karlovačka Aquatika dobitnica je nacionalne godišnje nagrade Simply the Best za jedan od najboljih suvenira u Hrvatskoj! „Torbica Riba“ nagrađena je u kategoriji Uporabni suvenir – nakit i modni dodaci i ocijenjen je jednim od pet najboljih u Hrvatskoj. Ovaj autentičan suvenir osmišljen je za Aquatiku u suradnji s karlovačkim tradicijskim obrtom Šporčić, koji već 70 godina njeguje ručnu izradu i očuvanje lokalnih zanatskih znanja. Inspirirana pričom Aquatike o slatkovodnim ribama i rijekama torbica spaja funkcionalni dizajn, tradiciju i suvremenu interpretaciju lokalnog identiteta. Nagradu za kreativnost, inovativnost te razvoj i unapređenje turističke ponude destinacije dodjeljuju Turistička burza PUT i Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA), a svečana dodjela održana je 14. travnja 2026. na Cresu, u sklopu otvorenja ovogodišnje burze PUT.


Darko Šporčić




 


Autor suvenira, Darko Šporčić, ističe kako nagrada ima posebno značenje za obiteljsku tradiciju i lokalni identitet, jer svaka torbica nosi dio priče Aquatike i identiteta grada na četiri rijeke. „Suradnja s Aquatikom bila je prirodan spoj i ponosni smo što je jedan autentičan, lokalno osmišljen proizvod iz Karlovca prepoznat i nagrađen, jer to pokazuje da tradicija, kada se promišljeno interpretira, može biti suvremena, funkcionalna i relevantna.“, istaknuo je Šporčić koji svaki primjerak izrađuje ručno, s posebnom pažnjom posvećenom detaljima, materijalima i završnoj obradi. Govoreći o inspiraciji, Šporčić dodaje da je ideja nastala iz dok je promatrao dječaka kako lovi ribu, dok je pokraj njega stajala njegova sestra. U tom trenutku je pomislio kako bi i ona trebala imati nešto što može ponijeti sa sobom i nastala je ideja o torbici u obliku ribe koja spaja igru, doživljaj i uspomenu.


Margarita Maruškić Kulaš, Romana Lekić i Darko Šporčić


 


Ovo priznanje potvrđuje i strateški smjer razvoja suvenirnice Aquatike, koja sustavno gradi ponudu na domaćim, unikatnim i tematski povezanim proizvodima. U suradnji s ukupno 62 dobavljača, od kojih je 36 iz Karlovca i Karlovačke županije, a ostali iz različitih dijelova Hrvatske te jedan dobavljač iz Slovenije koji je ujedno porijeklom iz Karlovca, suvenirnica danas nudi 380 artikala inspiriranih prirodom, rijekama i bioraznolikošću. Suradnjom s lokalnim tradicijskim obrtima i proizvođačima Aquatika tako aktivno potiče očuvanje obrtničke baštine, prijenos znanja između generacija te razvoj održive lokalne ekonomije.