Ovogodišnja dodjela Oscara, Foto: Reuters
Uz sve živopisne tonove, svoje mjesto ponovno je pronašla i Pantoneova boja godine, "Cloud Dancer".
povezane vijesti
Od prvog bljeska fotoaparata do posljednjeg intervjua, crveni tepih dodjele Oscara 2026. ponovno je bio mjesto na kojem se zvijezde upisuju u modnu povijest.
Dok se 98. dodjela nagrada Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti vratila u Dolby Theatre da bi odala priznanje filmovima objavljenima 2025. godine, ovogodišnji Oscari označili su vrhunac duge sezone nagrada koja je započela početkom siječnja dodjelama Critics Choice Awards i Golden Globea, nastavila se putovanjem kandidata za Oscara na BAFTA-e u London, a završila povratkom u Los Angeles na dodjelu Actors Awards.
Crvenim tepihom dominirale su jarke boje, a zvijezde poput Renate Reinsve i Chase Infiniti oduševile su upečatljivim haljinama koje su donijele suvremeni zaokret tradicionalnom oskarovskom glamuru.
Reinsve je zablistala u jarko crvenoj strapless haljini modne kuće Louis Vuitton, s visokim prorezom sa strane i elegantnim šlepom, a izgled je upotpunila crvenim ružem.

Renate Reinsve, Foto: Reuters
Za svoju prvu dodjelu Oscara, Chase Infiniti odabrala je nježno ljubičastu haljinu kroja “sirene” s volanima, također iz Louis Vuittona, uz svjetlucavu ogrlicu-choker s draguljima.

Chase Infiniti, Foto: Reuters
Za najveću večer filmske industrije neke su zvijezde posegnule za dizajnom koji priziva glamur starog Hollywooda.
Rose Byrne je odabrala bezvremensku crnu haljinu Diora, a Wunmi Mosaku predstavila je klasičnu eleganciju u tirkiznoj haljini s otvorenim ramenima i šljokicama, također iz Louis Vuittona.

Rose Byrne, Foto: Reuters

Wunmi Mosaku, Foto: Reuters
Inspirirana haljinom Grace Kelly s Oscara 1956., Jessie Buckley nosila je Chanelovu haljinu u blokovima boja s nježno ružičastom suknjom i crvenim šalom prebačenim preko ramena.

Jessie Buckley, Foto: Reuters
“Ovo je bio znatno šareniji crveni tepih nego na ranijim događajima tijekom sezone nagrada“, izjavila je Halie LeSavage, viša urednica mode časopisa Marie Claire, za Reuters.
U skladu sa svojom živopisnom animiranom produkcijom, glumačka ekipa filma „KPop Demon Hunters“ na tepih je donijela eksploziju boja u raskošnim haljinama. Primjerice, Arden Cho odabrala je strukturiranu crnu čipkastu haljinu kroja sirene uz bogati svileni šal u jarko zelenoj boji s motivima prirode.

Arden Cho, Foto: Reuters
Boja godine na crvenom tepihu
Uz sve živopisne tonove, svoje mjesto ponovno je pronašla i Pantoneova boja godine, “Cloud Dancer”.
Odabrala ju je Emma Stone, biravši haljinu prekrivenu opalescentnim šljokicama, s duboko otvorenim leđima i zaobljenim izrezom.

Emma Stone, Foto: Reuters
Elle Fanning dodala je romantičnu notu dramatičnom bijelom balskom haljinom modne kuće Givenchy, koju je nadopunila Cartierovom ogrlicom iz 1903. godine, oblikovanom poput cvijeta glicinije.

Elle Fanning, Foto: Reuters
Prema riječima urednice modnog časopisa ELLE, Kathleen Hou, mnoge su zvijezde birale zaglađene i elegantne punđe da bi naglasak ostao na raskošnim haljinama.
Gwyneth Paltrow ostala je vjerna minimalističkom pristupu u strapless haljini od slonovače iz kolekcije Giorgio Armani Privé, s dugim izrezom koji se protezao niz bočnu stranu haljine.

Gwyneth Paltrow, Foto: Reuters
Timothée Chalamet, poznat po modnim eksperimentima, pojavio se u potpuno bijelom odijelu Givenchyja uz bijelu košulju, kravatu i cipele.
Perje kao modni naglasak večeri
Haljine na crvenom tepihu istaknule su se luksuznim tkaninama, teksturama i perjem. Demi Moore pojavila se u razigranoj zelenkastoj haljini modne kuće Gucci, potpuno prekrivenoj perjem.
Pedro Pascal perje je uveo suptilnije, velikim pernatim brošem na svom Chanelovu izdanju koje potpisuje Matthieu Blazy.

Pedro Pascal, Foto: Reuters
Pjevačica i modna inovatorica Teyana Taylor nosila je pripijenu prozirnu haljinu s perjem u crno-bijeloj kombinaciji, također iz Blazyjeve kolekcije. U još jednoj varijaciji na temu perja, Nicole Kidman nosila je prljavo bijelu haljinu s perjem i korzetiranim gornjim dijelom koji se širio u peplum kroj, dok je rub haljine prelazio u kremastu nijansu.

Paul Thomas Anderson, Chase Infiniti i Teyana Taylor, Foto: Reuters

Nicole Kidman, Foto: Reuters
Muška odijela s modernim zaokretom
Dok su žene birale boke, muškarci su reinterpretirali klasični crni “black tie”. Glazbenik Shaboozey, koji je nastupio tijekom večeri, pojavio se u Balenciaginoj kombinaciji s frakom, prslukom te lančićem za džepni sat i naušnicama od bisera.

Shaboozey, Foto: Reuters
Glumac Michael B. Jordan iz filma „Sinners“ nosio je zlatni lančić koji je naglasio njegovo Louis Vuitton odijelo.

Michael B. Jordan, Foto: Reuters
Njegov kolega Miles Caton bio je među rijetkima koji su na tepih donijeli boju, pojavio se u odijelu nijanse šljive modne kuće AMIRI, s usklađenom jaknom, kravatom i hlačama.

Miles Caton, Foto: Reuters