Policija u Savezu

Sve je počelo otkrićem torbe sa 120 tisuća eura gotovine na granici. Što stoji iza afere u Hrvatskom skijaškom savezu?

P. N.

Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

To je bio povod da istražitelji pokrenu postupanje, uđu u prostorije Saveza i izuzmu dokumentaciju



Ogromna afera potresa Hrvatski skijaški savez u koji je jučer, prema USKOK-ovom nalogu upala policija, a ostavku je odmah potom podnio direktor alpskih reprezentacija i ski pool-a Vedran Pavlek.


Cijeli slučaj počeo je, piše HRT, pred kraj Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Cortini, kada su carinici na granici zaustavili Nenada Erora, glavnog logističara Saveza. U njegovom automobilu je pronađena puna torba novca, neslužbeno čak 120.000 eura u gotovini.


To je bio povod da istražitelji pokrenu postupanje, uđu u prostorije Saveza i izuzmu dokumentaciju. Savez je već u utorak održao izvanrednu sjednicu, a glavni tajnik Damir Raos zatražio je odlazak u mirovinu.




Policija istražuje čiji je novac pronađen i kome je bio namijenjen, u medijima su počeli curiti brojni detalji. Među ostalim, navodi se da je kod logističara pronađen popis s imenima osoba kojima je novac trebao biti dostavljen. U kuloarima se već dulje vrijeme govori i o načinu isplate zaposlenika i vanjskih suradnika u Savezu, a prema tim navodima, dio plaća i honorara navodno se isplaćivao preko računa, a dio u gotovini.


Mediji pišu i kako je Savez zbog takvog poslovanja u velikim financijskim problemima. Spominjali su se iznosi od 10 do 17 milijuna eura minusa, no iz samog Izvršnog odbora danas je poručeno da oni nemaju saznanja o takvim manjkovima te da su sva financijska izvješća bila uredna.


U javnost je također procurila informacija da je Savez imao registriranu tvrtku u Austriji preko koje su se vodili sponzorski poslovi. Budući da u Savezu nije velik broj ljudi imao ovlasti za sklapanje sponzorskih ugovora i praćenje financijskih tokova, u fokusu istrage i javnog interesa našao se Vedran Pavlek, koji je tijekom dana bio uglavnom nedostupan medijima.


Prema neslužbenim informacijama, Pavlek već dulje vrijeme boravi u svojoj vili na španjolskom otoku Ibiza, piše HRT.


“Osobno smatram da nisam učinio ništa pogrešno i čvrsto stojim pri tome da sam uvijek radio u najboljem interesu naših sportaša, hrvatskog natjecateljskog skijanja i Hrvatskog skijaškog saveza, čemu sam i u potpunosti bio predan u radu i posvetio svojih posljednjih 28 godina života. Budući da su ove okolnosti počele ozbiljno opterećivati rad Hrvatskog skijaškog saveza, smatram da je moja ostavka jedini način da se natjecateljima na samom kraju sezone osigura miran završetak natjecateljskog ciklusa, što je apsolutni prioritet. Hrvatski skijaški savez uvijek je surađivao sa svim nadležnim tijelima, što će sigurno činiti i dalje, a ja ću se usmjeriti na dokazivanje da je moj rad bio ispravan i da su moje namjere uvijek bile časne. Nadam se da ću se poslovima vezanima uz natjecateljsko skijanje, koje ostaje moja najveća osobna i profesionalna strast, vratiti nakon što ova situacija bude razriješena”, priopćio je Pavlek.


Vedran Pavlek podnio ostavku zbog afere u Hrvatskom skijaškom savezu