Ministarstvo zdravstva

Na preventivne preglede se odazvalo 21.000 Hrvata, kod dvije trećine utvrđeni rizici za kronične bolesti

Ljerka Bratonja Martinović

Foto PEXELS

Foto PEXELS

Kod šest posto otkriven je dijabetes kojega nisu bili svjesni, a bilo je i građana koji su prehodali infakrt miokarda



Nacionalni preventivni pregledi pokrenuti u studenom prošle godine pokazali su se više nego korisnim: kod 73 posto pregledanih građana otkriveni su faktori rizika ili simptomi neke kronične bolesti, kod šest posto otkriven je dijabetes kojega nisu bili svjesni, a u 200-tinjak slučajeva detektirana su ozbiljna zdravstvena stanja od kojih su neka bila ugrožavajuća za život.


Na preventivne preglede pozivani su građani stariji od 40 godina koji dvije godine nisu posjetili svog obiteljskog liječnika, a odaziv je bio u prosjeku 75 posto.


Trpjeli simptome pa se odazvali


Na preglede je pozvano oko 30.000 ljudi, a odazvalo ih se 21.100. Dvije trećine pregledanih imalo je neki od faktora za razvoj kroničnih bolesti, od povišenog šećera i masnoća u krvi, visokog tlaka, do pušenja, prekomjerne težine, manjka tjelesne aktivnosti.




Neki od njih nisu imali simptoma, a neki su ih trpjeli, a sada su se odlučili doći na pregled. Među njima je bilo onih s uznapredovalom šećernom bolesti ili bolesti štitnjače, a i građana koji su prehodali infakrt miokarda.


U Ministarstvu zdravstva zadovoljni su visokim odazivom građana i angažmanom liječnika pa očekuju porast broja preventivnih pregleda u idućoj godini, čemu će pomoći i organizacijom posebnih punktova za sistematske preglede u nekim županijama, primjerice Zadarskoj.


Važno otkrivanje u ranoj fazi


– Zadovoljni smo odazivom građana, ovime se vraćamo na preventivu kao tradiciju hrvatskog zdravstva.Više od dvije trećine dijagnoze čine anamneza i klinički pregled, jer nisu važne samo sofisticirane pretrage, nego i komunikacija s pacijentom, uzimanje dobrih podataka i usmjeravanje na pregled, poručila je ministrica zdravstva Irena Hrstić prilikom predstavljanja rezultata preventivnih pregleda u Ministarstvu zdravstva.


Preventivni pregledi, istaknuto je, mogu donijeti velike uštede hrvatskom zdravstvu jer su danas kronične bolesti uzrok više od 70 posto svih smrti, najčešći razlog hospitalizacija, bolovanja i invaliditeta. Otkrivanje bolesti u ranoj fazi ili njeno sprječavanje prije nego uopće nastane taj bi trošak višestruko smanjilo.