Tomo Medved / Photo: Matija Habljak/PIXSELL
Hrvatska se suočava s rastućim brojem kibernetičkih prijetnji koje pogađaju kritičnu infrastrukturu, javnu upravu, energetiku, zdravstvo i komunikacijske sustave
povezane vijesti
Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved ocijenio je u ponedjeljak da kibernetička sigurnost danas čini temelj nacionalne sigurnosti te da Hrvatska mora stalno jačati digitalnu otpornost.
“Hrvatska se suočava s rastućim brojem kibernetičkih prijetnji koje pogađaju kritičnu infrastrukturu, javnu upravu, energetiku, zdravstvo i komunikacijske sustave. Naše institucije, gospodarstvo i društvo moraju biti jednako brzo, hrabro i učinkovito u odgovoru na ove prijetnje”, rekao je Medved na petoj konferenciji o sigurnosti informacijskih sustava u Hrvatskoj u Hotelu Westin.
Naglasio je da digitalni prostor zahtijeva jednaku razinu zaštite kao i fizički.
Podsjetio je da je Vlada donijela niz ključnih zakona- Zakon o kibernetičkoj sigurnosti, Zakon o kibernetičkoj sigurnosnoj certifikaciji informacijsko- komunikacijskih tehnologija te Zakon o kritičnoj infrastrukturi- čime je omogućeno dugoročno planiranje i jačanje nacionalnih kapaciteta.
Medved je naglasio važnost razvoja državnih sustava za sigurnu razmjenu povjerljivih informacija, unapređenje nacionalnih platformi koje služe za nadzor kibernetičkih prijetnji i brzi odgovor na napade te napomenuo da bez suradnje i povjerenja među institucijama nema sigurnog digitalnog okruženja.
Vlada, dodao je, nastavlja ulagati u kibernetičku otpornost.
Predrag Božinović, ravnatelj Zavoda za sigurnost informacijskih sustava (ZSIS) u čijoj se organizaciji konferencija i održava, rekao je da se uloga ZSIS-a ubrzano širi, osobito uz nove europske regulatorne zahtjeve.
ZSIS je, kaže, ove godine izradio dva dokumenta usklađena s NIS2 direktivom – Smjernice za samoprocjenu kibernetičke sigurnosti i Priručnik za sigurnosne certifikacije – koji definiraju metode i standarde revizije.
Istaknuo je da Zavod u kriznim situacijama pruža sigurnu komunikacijsku infrastrukturu te da su prioriteti za nadolazeće razdoblje jačanje revizijskih kapaciteta, povećanje digitalne otpornosti i daljnje unapređenje međunarodne suradnje.
Zamjenik predsjednika Hrvatske udruge menadžera sigurnosti Alen Delić upozorio je da se dinamika prijetnji mijenja iz dana u dan.
“To je igra mačke i miša u kojoj moramo biti korak ispred napadača“, rekao je.
Naglasio je da novi europski i nacionalni okviri obuhvaćaju širok spektar institucija i poduzeća.
U Hrvatskoj se, kazao je Delić, vidi “jasan pozitivan pomak od strategije do operativnih planova” te da rast znanja i stručne zajednice stvara temelje za daljnji razvoj nacionalnih sposobnosti.