POČAST

Ulica braće Šimac sada i službeno u Dražicama

Sanja Gašpert

Predstavnici obitelji Šimac, braniteljskih udruga, općine i županije ispred Ulice braće Šimac / Foto Marko Gracin

Predstavnici obitelji Šimac, braniteljskih udruga, općine i županije ispred Ulice braće Šimac / Foto Marko Gracin

Goran Šimac poginuo je kao pripadnik 128. brigade 24. prosinca 1991. u Gospiću, a njegov mlađi brat Sergio kao pripadnik Specijalne jedinice policije Ajkula 1995. godine u akciji Bljesak



Dvojica poginulih hrvatskih dragovoljaca iz Dražica, braća Goran i Sergio Šimac, dobili su ulicu u svom rodnom kraju. Inicijativom braniteljskih udruga te uz podršku Općine Jelenje i Primorsko-goranske županije, od danas dijelovi Podkilavačke i Težačke ulice u Dražicama nose naziv Ulica braće Šimac, čime se želi trajno sačuvati sjećanje na Gorana i Sergia, kao i na sve branitelje iz grobničkog kraja koji su položili svoje živote u Domovinskom ratu.


Svečanost je počela polaganjem vijenaca na groblju Jelenje, gdje je posljednje počivalište dvojice braće, a nastavila se otkrivanjem novog imena ulice, u nazočnosti članova obitelji Šimac, brojnih hrvatskih branitelja, predstavnika udruga proizašlih iz Domovinskog rata, Ministarstva hrvatskih branitelja, Primorsko-goranske županije, Općine Jelenje, Policijske uprave primorsko-goranske i Župe sv. Mihovila Jelenje. Ploču s novim imenom ulice otkrile su Branka Šimac, supruga Gorana Šimca i sestrična poginule braće Ivana Medvedić.


Simbol hrabrosti


U ime Ministarstva hrvatskih branitelja obratio se izaslanik ministra Marko Ratković, koji je podsjetio kako čovjek “umire dva puta – prvi put fizički, a drugi put kada ga se više nitko ne sjeća”.




Naglasio je kako je upravo imenovanje ulice u čast Gorana i Sergia Šimca način da se spriječi zaborav i da njihova žrtva ostane trajno upisana u kolektivnu memoriju zajednice.



Ploču s novim imenom ulice otkrile su Branka Šimac, supruga Gorana Šimca (desno) i sestrična poginule braće Ivana Medvedić / Foto Marko Gracin

Predstavnik braniteljskih udruga Perica Prpić istaknuo je kako sjećanje na suborce, poginule heroje Domovinskog rata nikada ne smije pasti u zaborav te je zahvalio Općini Jelenje i jelenskim vijećnicima, kao i svima koji su pridonijeli da ova ulica nosi trajni spomen na veliku žrtvu braće Šimac.


Načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja rekao je kako ovaj događaj nije samo preimenovanje jedne prometnice, nego i pronalaženje trajnog mjesta u prostoru i vremenu za sjećanje, čast i zahvalnost.


– I ne radi se samo o jednoj ulici – radi se o simbolu. O mjestu koje govori o hrabrosti, žrtvi i potencijalu zajednice da stvari čini ispravno. Braća Goran Šimac i Sergio Šimac – dvojica sinova naše zemlje, naše općine – dali su najviše što čovjek može dati: svoj život za slobodu Republike Hrvatske.


Goran Šimac je kao pripadnik 128. brigade poginuo 24. prosinca 1991. godine u Gospiću u dobi od 34 godine, a njegov mlađi brat Sergio, kao pripadnik Specijalne jedinice policije Ajkula, 1995. godine u akciji Bljesak, u dobi od samo 24 godine.


Njihov domaći prag u Dražicama nije bio tek dvorište, nije bio samo dom – bio je polazište njihove borbe za slobodu. I sada, tim više, ulazimo sa svakodnevicom u ulicu koja nosi njihovo ime, rekao je Marčelja.


Čuvar uspomene


U ime Primorsko- goranske županije događanju su prisustvovali zamjenik župana Robert Matić i pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i Županijske skupštine Ermina Duraj.


– Nezamislivo je pojmiti bol obitelji koja je u ratu izgubila dvojicu sinova. Nezapamćena je to tragedija na području Primorsko-goranske županije tijekom Domovinskog rata.


Zato mi je neizmjerno drago da ulica u kojoj je i rodna kuća braće Šimac postaje čuvar uspomene na njihovu žrtvu, kao i trajni podsjetnik na hrabrost i ljubav prema domovini, istaknuo je Matić.


Novoimenovanu ulicu blagoslovio je jelenjski župnik, vlč. Tomislav Ćurić.