Državni inspektorat

Veterinarska inspekcija objavila prve poteze u “bedreničnom distriktu”: Počelo cijepljenje životinja

P. N.

Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL



Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata, zbog izbijanja zarazne bolesti bedrenice, intenzivno provodi nadzore na pogođenim područjima.


Dana 21. srpnja 2025. godine, kada je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donijelo Rješenje o određivanju zona ograničenja (bedrenični distrikt), veterinarski inspektori kontinuirano:


·       donose rješenja posjednicima životinja,




·       nadziru provođenje obveznih mjera iz Programa kontrole bedrenice u Republici Hrvatskoj,


·       kontroliraju provedbu svih biosigurnosnih mjera.


Istoga dana cijepljeno je 213 krava i 5 magaraca na prvom objektu na kojem je potvrđena bedrenica, dok je na drugom objektu, također s potvrđenim slučajem bolesti, cijepljeno 387 ovaca, 8 goveda, 13 magaraca i 1 konj. Aktivnosti cijepljenja nastavljaju se i danas.


Po objavi Naredbe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, kojom se propisuju mjere za područja obuhvaćena bedreničnim distriktom, veterinarska inspekcija će nadzore, osim na objektima s potvrđenim slučajevima bolesti, provoditi i na svim ostalim objektima unutar distrikta. Nadzor uključuje:


·       cijepljenje svih prijemljivih životinja,


·       kontrolu premještanja živih i uginulih životinja te nusproizvoda životinjskog podrijetla,


·       nadzor nad premještanjem hrane za životinje,


·       praćenje i reagiranje na nove sumnje na bolest, bilo unutar zone ograničenja ili izvan nje.


 


U slučaju nove sumnje, inspektori odmah stavljaju objekt pod službeni nadzor i nalažu provedbu svih propisanih mjera.


Cilj svih aktivnosti Državnog inspektorata je sprječavanje daljnjeg širenja bedrenice te očuvanje zdravlja ljudi i životinja.


Bedrenica je klasificirana kao „bolest kategorije D“ i „bolest kategorije E“ prema Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2018/1882, što znači da se unutar Europske unije mora provoditi stalan nadzor te da se u slučaju izbijanja moraju odmah poduzeti preventivne i kontrolne mjere.


Državni inspektorat poziva sve posjednike životinja da se pridržavaju propisanih mjera i u potpunosti surađuju s inspekcijskim službama radi zaštite javnog zdravlja i zdravlja životinja.


Za dodatne informacije građani se mogu obratiti nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji ili veterinarskoj inspekciji Državnog inspektorata.