Pula

Kazalište Ulysses proslavilo 25. rođendan velikim koncertom

Hina

Foto Press

Foto Press

Na pozornicu su stala istaknuta imena glazbene i kazališne scene



Koncert u povodu 25. obljetnice kazališta Ulysses održan je u subotu navečer u pulskom Malom kazalištu, gdje su na pozornicu stala istaknuta imena glazbene i kazališne scene, a svečanosti je sa suprugom nazočio i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.


Veliki rođendanski koncert okupio je glazbenike i glumce koji su tijekom proteklih godina oblikovali identitet tog jedinstvenog kazališnog projekta, čime je potvrđen značaj koje Kazalište Ulysses ima u kulturnom životu Hrvatske.


Na pozornicu Malog rimskog kazališta, koje je ponovno aktivirano nakon gotovo dvije tisuće godina, stala su istaknuta imena regionalne glazbene i kazališne scene – Darko Rundek, Vlatko Stefanovski, Miroslav Tadić, Yvette Holzwarth, Karlo Hubak, Saša Lošić, Damir Urban, Rade Šerbedžija, Zapadni kolodvor, Putokazi, Mostarska Sinfonietta i drugi.




Glazbeno-scenski spektakl bio je i svojevrsna posveta svim predstavama, koncertima i projektima koji su obilježili četvrt stoljeća rada Kazališta Ulysses, ali i zahvalnica publici koja ga je pratila kroz sve te godine, istaknuto je u uvodu koncerta.


Kazalište Ulysses utemeljili su glumac i redatelj Rade Šerbedžija te pisac Borislav Vujčić.


Godine 2001. britanska filmska i kazališna glumica Vanessa Redgrave, uz sudjelovanje Mostarske sinfoniette, svečano ga je otvorila dobrotvornim koncertom.


Prva je predstava bila Shakespeareov Kralj Lear, u režiji Lenke Udovički, s Radom Šerbedžijom u naslovnoj ulozi. Predstava je postala zaštitni znak kazališta i izvodi se svake godine na tvrđavi Minor na Malopm Brijunu, ove godine četiri puta.


Od druge sezone ulogu producenta preuzeo je Duško Ljuština, a danas obnaša dužnost ravnatelja Ulyssesa.


Uz njegovu podršku Kazalište je proširilo svoju djelatnost i preraslo u regionalnu znamenitost.


Tijekom godina Kazalište Ulysses nastavilo je razvijati svoj specifični kazališni izraz – spajanje velikih djela svjetske dramske literature s otvorenim prostorom bivše vojne tvrđave Minor te teatarsko spajanje umjetnika iz regije i pozivanje umjetnika iz cijeloga svijeta.


Riječ je o djelima, poput Euripidove Medeje, 2002., s Mirom Furlan i Aleksandrom Cvjetkovićem u glavnim ulogama i Weissove drame Marat/Sade, 2003., s Radom Šerbedžijom i Zlatkom Vitezom.