Ministarstva vanjskih poslova i zdravstva su priopćila da su u petak službeno izvijestila WHO o tome da SAD odbacuje pravno obvezujući akt usvojen u svibnju u Ženevi nakon višegodišnjih pregovora.


Cilj sporazuma je da lijekovi i cjepiva budu dostupna svima kada izbije iduća pandemija. Od proizvođača se zahtjeva da 20 posto svojih cjepiva, lijekova i testova dostave WHO-u kako bi se osiguralo da ih dobiju i siromašnije zemlje.




Američki pregovarači napustili su razgovore o sporazumu nakon što je predsjednik Donald Trump pokrenuo postupak povlačenja iz WHO-a kada je preuzeo dužnost u siječnju. Izlazak znači da sporazum ne obvezuje SAD, najvećeg donatora WHO-a.


“Donesen bez odgovarajuće javne rasprave, dokument širi ulogu WHO-a u izvanrednim situacijama, kreira nove ovlasti organizacije u proglašavanju pandemija i promovira WHO-a kao nekoga tko promiče ‘jednak pristup’ medicinskim proizvodima”, piše u priopćenju.


“Terminologija sporazuma je nejasna i općenita, što bi moglo dovesti do toga da se međunarodni odgovor na pandemije koji bi koordinirao WHO više bavi političkim vrijednostima poput solidarnosti, umjesto brzim i učinkovitim mjerama”, dodaje se u zajedničkom priopćenju državnog tajnika Marca Rubia i ministra zdravstva Roberta F. Kennedyja Jr.


Kennedy, poznat po tome da dovodi u pitanje učinkovitost cjepiva, obrušio se na WHO u video obraćanju skupštini organizacije kada je rekao da agencija, sudeći po sporazumu, nije ništa naučila o pandemijama.


Kennedy i Rubio su rekli da odbacivanje sporazuma štiti suverenitet SAD-a, iako pakt prepušta zdravstvenu politiku nacionalnim vladama i ne sadrži ništa što krši suverenitet članica.