ISTRAGA EPPO-A

Reakcije na novu aferu sortirnica: “Zabrinjava što Lošinj u jeku sezone ide na naslovnice zbog ovakvih tema”

Bojan Purić, N.L.

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Očekujem potpunu suradnju gradske uprave s nadležnim tijelima te pravodobno informiranje građana, poručio je Mario Franković



 


O tome da je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu otvorio je istragu o mogućim nepravilnostima u postupku javne nabave za izbor izvođača radova izgradnje postrojenja za sortiranje otpada vrijednog 1,2 milijuna eura u Gradu Malom Lošinju, sufinanciranog sredstvima EU, izvijestili smo OVDJE.


Još jedna sortirnica u PGŽ pod lupom, EPPO istražuje malverzacije u Malom Lošinju





Zatražili smo izjave predstavnika odgovornih institucija.


Za otpad je na Lošinju zaduženo trgovačko društvo Komunalne usluge Cres-Lošinj sa sjedištem u Cresu, u zajedničkom vlasništvu Grada Malog Lošinja i Grada Cresa, kao »ostavština« nekadašnje zajedničke općine, a tvrtka posluje paralelno, i pod istim vodstvom, s Vodoopskrbom i odvodnjom Cres-Lošinj, s kojom je do promjene zakona činila zajedničku tvrtku Vodovod i čistoća Cres-Lošinj. Novijom promjenom zakona o vodnim uslužnim područjima, upravo ovih dana obavljaju se pravni koraci prema pripajanju Vodoopskrbe i odvodnje krčkoj tvrtki Ponikve voda u kojoj će za cresko-lošinjsko otočje postojati podružnica.


– Želim istaknuti da sam o navodima informirana jutros putem medija. Grad Mali Lošinj nema nikakvih službenih saznanja o predmetnom postupku, niti smo zaprimili bilo kakve zahtjeve od nadležnih tijela. S obzirom na tajnost izvida i tijek samog postupka, u ovom trenutku nismo u mogućnosti davati dodatne informacije niti komentare. Kao gradonačelnica, spremna sam u potpunosti surađivati sa svim nadležnim institucijama kako bi se osigurali transparentnost i otvorenost, u okviru svih zakonskih ovlasti koje imam kao čelna osoba Grada, poručila je lošinjska gradonačelnica Ana Kučić. Cijeli slučaj nije želio komentirati niti Marin Gregorović, gradonačelnik Cresa, grada koji je suvlasnik u komunalnom poduzeću.


– S ozbiljnošću i zabrinutošću primam vijest o istrazi EPPO-a vezanoj za projekt sortirnice. Ne prejudiciram ničiju odgovornost, ali zabrinjava me što Lošinj u jeku turističke sezone dospijeva na naslovnice medija zbog ovakvih tema, umjesto zbog kvalitetnih projekata i pozitivnih rezultata. Očekujem potpunu suradnju gradske uprave s nadležnim tijelima te pravodobno informiranje građana, poručio je Mario Franković, vođa najzastupljenije opozicijske skupine u Gradskom vijeću Malog Lošinja.


Za projekt izgradnje i opremanje sortirnice Kalvarija Gradu Malom Lošinju iz europskih strukturnih i investicijskih fondova kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija bepovratno je dodijeljeno 1,4 milijuna eura, a radove vrijedne 1,27 milijuna eura izvodila je zajednica ponuditelja Radnik d.d i Tehnix d.o.o. Kako je početkom srpnja objavljeno na portalu Otoci.eu u sustavno planiranje sanacije odlagališta Grad Mali Lošinj krenuo je još 2015. godine. »Do 2018. izgrađena je ulazno-izlazna zona s vagom i nadzornom kućicom, što je omogućilo digitalnu evidenciju otpada i kontrolu pristupa. Godinu dana kasnije, otvoreno je reciklažno dvorište gdje su stanovnici mogli besplatno odložiti papir, plastiku, metal i glomazni otpad. U godinama 2020. i 2021. projekt je napredovao uvođenjem pretovarne stanice za privremeno skladištenje otpada i izgradnjom sortirnice – jedne od prvih takvih na hrvatskim otocima. Paralelno se planira i kompostana koja će preradom biootpada dodatno smanjiti količine otpada na Kalvariji. Ove godine kreće završna faza – sanacija, ozelenjivanje i postavljanje sustava monitoringa tla, zraka i voda koji će trajati najmanje 30 godina«, navodi se u tekstu objavljenom 1. srpnja pod naslovom »Ovako izgleda održivo odlaganje otpada«.