Ovo je otprilike jedna trećina izbjeglica koje obično podržava ta UN-ova agencija, navodi se.


“Naša situacija s financiranjem je dramatična. Bojimo se da do 11,6 milijuna izbjeglica i ljudi prisiljenih na bijeg gube pristup humanitarnoj pomoći”, rekao je Dominique Hyde, direktor vanjskih odnosa UNHCR-a.




Samo 23 posto zahtjeva za financiranjem UNHCR-a u iznosu od 10,6 milijardi dolara do sada je ispunjeno za ovu godinu, navedeno je.


Kriza financiranja proizlazi iz velikih smanjenja strane pomoći zemalja donatora, poput Švedske, Francuske, Japana i Sjedinjenih Država.


Prisilno raseljavanje se intenzivira na globalnoj razini, dok se humanitarna pomoć naglo smanjuje, stvarajući “smrtonosni koktel” koji raseljeno stanovništvo stavlja u ozbiljan rizik, navodi se u novom izvješću koje je u petak objavio UNHCR.


Agencija je priopćila kako je morala zaustaviti ili obustaviti programe pomoći u vrijednosti od oko 1,4 milijarde dolara, što uključuje zalihe za hitnu pomoć u zemljama poput Sudana, Čada i Afganistana.


Također su obustavljene usluge u kritičnim područjima kao što su medicinska pomoć, obrazovanje, sklonište, prehrana i zaštita.


Ovime su osobito pogođene žene i djevojke, najteže u Afganistanu, jer je agencija morala smanjiti četvrtinu svoje podrške programima koji pružaju zaštitu i odgovor na rodno utemeljeno nasilje.


“Aktivnosti zaštite smanjile su se preko 50 posto, podrivajući programe o osnaživanju žena, mentalnom zdravlju te prevenciji i odgovoru na rodno utemeljeno nasilje”, rekao je Hyde.


Globalno se agencija smanjuje za 30 posto, što znači gubitak 3500 radnih mjesta.