
Foto M. Gracin
Lani su u Hrvatskoj bile ukupno 52 intervencije vezane uz ugriz ili sumnju na ugriz zmije otrovnice
povezane vijesti
Sve je više vijesti o najezdi zmija u Hrvatskoj ovog ljeta. Hrvatski zavod za hitnu medicinu do sada je u 2025. godini imao 27 intervencija vezanih za ugriz zmija otrovnica ili sumnju na ugriz.
Srećom, svi županijski zavodi za hitnu medicinu na čijem području ima zmija otrovnica, a to su u nas poskok, riđovka i planinski žutokrug, dobro su opremljeni protuotrovom.
“Zmijski antitoksin se u Hrvatskoj nabavlja putem veleprodaja lijekova iz drugih država Europske unije i izvan EU. Na godišnjoj razini uveze se oko 200 bočica antitoksina, a potrošnja se u Hrvatskoj kreće od 10-15 bočica na godišnjoj razini”, rekli su iz Ministarstva zdravstva za 24 sata.
U zadarskoj Općoj bolnici ove su godine imali jedan slučaj ugriza zmije otrovnice, lani ih je bilo tri.
“Osoba je došla s općim simptomima, imala je malo težu, neuobičajenu kliničku sliku budući da ta osoba nije primijetila zmiju, samo je osjetila nekakav ugriz. Pacijent je primio serum te se klinička slika smirila tijekom nekoliko dana”, navode u zadarskoj bolnici.
Lani su u Hrvatskoj bile ukupno 52 intervencije vezane uz ugriz ili sumnju na ugriz zmije otrovnice. Najviše ih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, samo ove godine ih je već pet.
“Nekad davno smo imali godišnje i do 20 slučajeva ugriza otrovnice, kada su se ljudi više bavili poljoprivredom. Ali posljednjih 10-ak godina možemo reći da godišnje bude u prosjeku 6 do 8 ugroza zmije otrovnica, a prije bi ih toliko bilo samo iz imotskog polja. Najopasnije je ako je ugriz u području glave i vrata te blizu krvne žile, a važna je i količina otrova. Protuotrova imamo i više nego dovoljno, čak i za iduću godinu, a rok trajanja mu je dvije godine”, kaže Dragan Ledina, infektolog Klinike za infektologiju KBC-a Split.
Smrtne posljedice su vrlo rijetke. Ledina se prisjeća slučaja iz 2007. godine kad je od ugriza otrovnice preminula mala beba.
Dovoljne količine zmijskog protuotrova ima i riječki KBC.
“One su raspoređene na potrebnim pozicijama. Dodatno, imamo ugovorene količine zmijskog protuotrova u slučaju potrebe. Pacijenti koji prime protuotrov se hospitaliziraju, i otpuštaju iz bolnice sukladno općem stanju pacijenta” – rekli su iz riječkog KBC-a za 24 sata.