ZAGREBAČKI VELESAJAM

FOTO Prosvjed dostavljača Wolta: “Stranim radnicima se prijetilo deportacijom ako dođu”

P. N.

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Dostavljačima se mora osigurati pravo na kolektivno pregovaranje. To je temeljno radničko pravo koje je ovdje uskraćeno, rekao je predsjednik Novog sindikata Mario Iveković



Dostavljači koji rade za Wolt prosvjeduju u Zagrebu zbog, kako tvrde, drastičnog pada zarade, loših i netransparentnih uvjeta rada. Prosvjed je počeo okupljanjem na Zagrebačkom Velesajmu, javlja HRT.


Sa Zagrebačkog Velesajma javio se novinar HRT-a Leon Čuljak koji je razgovarao s jednim od organizatora prosvjeda – Mladenom Braljakom i predsjednikom Novog sindikata Mariom Ivekovićem.


– Nama je glavni cilj transparentno plaćanje. U zadnjih godinu dana, cijene dostava su pale za 40-ak posto. Tako su i naša primanja pala za 40-ak posto. S početne cijene od 1,92 EUR za početak dostave – sada je to palo na 1,37. Mi zahtijevamo da početak dostave bude dva eura, a da nam se plaća po kilometru 40 centi, odnosno 60 za veću udaljenost od pet kilometara, rekao je Braljak.

Foto galerija: Prosvjed dostavljača Wolta Foto: Davor Kovačević



Problem je, pojasnio je, u tome što Wolt nema transparentno postavljene cijene, nego ih proizvoljno postavlja.




– Drugi zahtjev je da se vrate bonusi koji su bili onakvi kakvi su bili prije godinu dana. Od tada su dvostruko spušteni, kazao je.


 


 


“Agregatori su u debelom kriminalu”


Braljak se osvrnuo i na pitanje agregatora.


– Tu se ništa nije promijenilo. Gospodin Božinović govori kako je 40 agregatora trebalo prestati s radom. To je jako mali broj. Oni su svi većinom u debelom kriminalu i to bi trebalo pročešljati. Agregatori ne služe ničem, osim da se platforma ogradi od odgovornosti. Njih bi u potpunosti trebalo ukinuti, ustvrdio je.


 


“Strane radnike se ucjenjuje”


Predsjednik Novog sindikata Jureković upozorio je kako radnici trenutačno nemaju pravo na kolektivno pregovaranje.


– Danas je prosvjed prema Woltu, ali problemi su dublji. Problem je u organizaciji tržišta rada. Dostavljačima se mora osigurati pravo na kolektivno pregovaranje. To je temeljno radničko pravo koje je ovdje uskraćeno, rekao je.


Istaknuo je kako je ta tema globalna, a s time se bavi i Međunarodna organizacija rada.


– Zaključilo se da će se sljedeće godine donijeti konvencija o tome, ali to ne znači da mi ne možemo biti brži. Ti radnici trebaju imati prava. Dokle god postoji sustav s agregatorima, pravo na kolektivno pregovaranje je onemogućeno, kazao je.


– Sustav ne štiti ni strane radnike, tretira ih se kao robove i ucjenjuje ih se. Stranim radnicima se prijetilo da će ih se potjerati iz države ako dođu na prosvjed. Prije nisu imali hrabrosti uključiti se, ali danas su zapravo glavni inicijatori ovog prosvjeda, dodao je.