
Foto istock, Paveladigital
Manuela Maurović o projektu koji već treću godinu uz podršku tvrtke Jadranka turizam d.o.o mijenja živote djece
povezane vijesti
Humanitarni program »More je za svako dijete«, koji provodi Savez društava Naša djeca Hrvatske, već godinama ostvaruje san mnogih mališana da osjete radost ljeta, morskog zraka i bezbrižne igre na obali.
Program je nastao iz ideje da niti jedno dijete ne bude uskraćeno za iskustvo ljetovanja uz more. U sezoni 2023. postavljeni su temelji ove velike priče uz pomoć tvrtke Jadranka turizam d.o.o., i obiteljskog hotela Vespera iz Malog Lošinja, koja je postala prva i predana prijateljica programa.
Tijekom ljeta 2024. suradnja je dobila svoju snažnu potvrdu kada je Jadranka turizam d.o.o., u svojem obiteljskom hotelu Vespera, otvorila svoja vrata za 32 djece iz obitelji slabijeg imovinskog statusa, darujući im nezaboravan tjedan pun igre, učenja i druženja u srcu sezone.
I ove godine suradnja je nastavljena tako da je početkom srpnja nova grupa mališana uživala u čarima Malog Lošinja, gdje su imali all inclusive smještaj, stručno vodstvo, bogat animacijski program, edukativne radionice i kao najvažnije, osjećaj da su dobrodošli, viđeni i vrijedni
Inače, svi koji žele mogu se uključiti u ovu vrijednu akciju i donacijom pomoći da mališani iz obitelji slabijeg imovinskog statusa osjete guštanje na moru.
Jadranka turizam prvi veliki partner
O samom programu i ciljevima koje se njime želi postići, razgovarali smo s voditeljicom programa Manuelom Maurović.
Kako je nastao program »More je za svako dijete« i otkud ideja?
– Savez društava Naša djeca Hrvatske već desetljećima njeguje tradiciju organiziranih ljetovanja za djecu. U okrilju Društava Naša djeca i još malobrojnih društvenih organizacija za djecu u razdoblju od sredine 50-ih do početaka 90-ih, godišnje bi više od 4.000 djece odlazilo na ljetovanje u dječja odmarališta i ljetovališta duž cijele jadranske obale.
Tako ideja o ovakvom programu organiziranog odmora djece nije bila nova, ali se javila snažna želja i motivacija da je ponovo oživimo, na drugačiji način u skladu s današnjim potrebama djece i organizacijskim standardima. Nažalost, danas su ostala aktivna svega dva dječja odmarališta u vlasništvu DND-ova, no osjećaj odgovornosti i ljubav prema organiziranju sadržajnog, sigurnog i kvalitetnog odmora za djecu, kao djetetove potrebe na zdrav rast i razvoj, odmor, slobodno vrijeme i boravak u prirodi, učenje, druženje s vršnjacima, nikada nije nestala.
Iz tog snažnog unutarnjeg motiva nastao je program »More je za svako dijete«, kao, prije svega, humanitarna inicijativa Saveza DND-a usmjerena prema djeci iz obitelji slabijeg imovinskog statusa. Naša želja bila je pružiti im ono što možda sami ne bi mogli iskusiti, a to je bezbrižno ljeto i sjećanja koje će pamtiti cijeli život.

Manuela Maurović / Foto: Paveladigital
Je li bilo teško pokrenuti tako nešto?
– Ideja da se program pokrene, razvije na nov način, zapravo se razvila spontano, kroz razgovore, jutarnje kave i susrete unutar Saveza i s puno entuzijazma. Iako na početku nismo znali hoćemo li uspjeti, ubrzo su nam se javili prvi donatori i partneri, koji su prepoznali vrijednost ove inicijative. Tako smo 2023. krenuli s prvim skupinama djece, i danas već s ponosom provodimo treću sezonu programa.
U program se uključila i tvrtka Jadranka turizam s Lošinja?
– Ove godine djeca borave i u Malom Lošinju, u Family Hotelu Vespera, zahvaljujući podršci našeg prvog velikog partnera, tvrtke Jadranka turizam. Posebno nas raduje što nam se iz godine u godinu pridružuju novi korporativni donatori i partneri, ali i to što ostaju s nama i u sljedećim sezonama. Takva podrška čini razliku te nam omogućava dugoročnije planiranje, lakšu organizaciju, održivost programa i ono najvažnije – uključivanje sve većeg broja djece.
Moja osobna želja je da program nastavi rasti, da dosegne još više djece diljem Hrvatske i da im pruži priliku za ljeto puno igre, radosti, učenja, odmora i novih prijateljstava jer svako dijete zaslužuje more.
Koliko djece ove godine imate u grupama u Malom Lošinju i u Baški?
– U suradnji s našim dugogodišnjim partnerom, tvrtkom Jadranka turizam iz Malog Lošinja, svake godine imamo osiguran smještaj s punim pansionom za ukupno 40 sudionika, od kojih je 35 djece i tim od pet voditelja. Zahvaljujući njihovoj podršci, ova je grupa postala naša stalna baza programa. Druga grupa, koja će ove godine boraviti nešto kasnije u Baški na Krku, obično uključuje od 25 do 30 djece, uz pratnju voditelja, što smatramo optimalnim brojem za kvalitetno provođenje programa.

Foto ISTOCK
Prijave za program
Kako ustvari izgleda proces prijave i po kojim kriterijima odlučujete koja će djeca sudjelovati u programu?
– Prijave za program dolaze putem lokalnih Društava Naša djeca Hrvatska, koja najbolje poznaju obitelji u svojim zajednicama. Osnovni kriterij je socioekonomski što znači da prioritet imaju djeca iz obitelji slabijeg imovinskog statusa, višebrojnih obitelji, samohranih roditelja ili ona koja zbog različitih životnih okolnosti inače ne bi imala priliku otići na ljetovanje.
Mi u Savezu pažljivo pregledavamo sve pristigle prijave, vodeći računa o ravnoteži među regijama, dobi djece i eventualnim posebnim potrebama. Nažalost, zbog ograničenih kapaciteta ne možemo svima izaći u susret odmah, no iz godine u godinu trudimo se proširivati program kako bismo uključili što veći broj djece. Moj osobni cilj kao voditeljice programa, jest da u svakoj novoj sezoni imamo barem jednu grupu više jer je interes velik, a potreba još i veća.
Kako funkcioniraju prijave za program »More je za svako dijete«?
– U prve dvije sezone prijave su se temeljile na preporukama, a s obzirom na to da Savez DND-a okuplja 108 lokalnih društava Naša djeca diljem Hrvatske, zamolili smo ih za pomoć u identifikaciji djece kojoj bi ovakvo iskustvo najviše značilo. U suradnji s ravnateljicama i ravnateljima osnovnih škola te djelatnicima iz područnih ureda za socijalni rad, dobivali smo preporuke obitelji u potrebi, kojima smo zatim ponudili sudjelovanje u programu.
Od ove godine odlučili smo napraviti korak dalje, naime, otvorili smo prijave i za same roditelje/skrbnike/udomitelje, kako bi izravno mogli prijaviti svoje dijete. Naime, na našoj mrežnoj stranici www.morejezasvakodijete.hr, početkom svibnja objavljujemo javni poziv za prijave, uz paralelnu objavu na društvenim mrežama Saveza. Prijavni obrazac ispunjava se digitalno i dostupan je svima koji ispunjavaju uvjete.
Prijave se razmatraju po principu prvenstva, ali i prema unaprijed definiranim kriterijima koje smo ove godine dodatno uskladili u suradnji s nadležnim Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi. Osim financijske situacije, u obzir uzimamo i druge okolnosti, uključujući djecu iz višečlanih obitelji (troje ili više maloljetne djece), djecu koja žive s jednim roditeljem ili iz udomiteljskih obitelji, kao i djecu koja primaju dječji doplatak. Dovoljno je ispuniti jedan od tih kriterija kako bi dijete imalo pravo na sudjelovanje. Na taj način želimo da prijave budu što pravednije, transparentnije i dostupne svima kojima je ovakav program zaista potreban.
Dječja sreća i zahvalnost
Program ulazi u svoju treću sezonu i sigurno ste već uhodani, no briga o velikom broju djece iz različitih sredina svakako nosi veliku odgovornost. Koliko je zahtjevno organizacijski i emocionalno voditi ovakav program na terenu?
– Prva sezona bila nam je doslovno vatreno krštenje. Već u prvoj grupi pojavile su se viroze i razne situacije kroz koje smo učili u hodu i prilagođavali se. Velika je to odgovornost, a uvijek se sjetim koliko brinemo kada negdje vodimo vlastito dijete pa samo zamislite kako je brinuti za 35 djece koja su vam povjerena na tjedan dana.
Upravo zato mi je iznimno važno što uz sebe imam stručan tim, uključujući voditelje koji dolaze iz odgojno-obrazovnog sektora, poput odgojitelja i nastavnika, ljudi koji imaju iskustva s djecom, znaju kako reagirati u izazovnim situacijama i nemaju strah, uključujući i liječnika pedijatra. Na Lošinju su bili učiteljica razredne nastave Sanja Puškarić Delač, mag. praesc. educ. odgojitelj savjetnik, praktičar terapije igrom Krešimir Plantak Večerin i prof. hrvatskoga jezika i književnosti Spomenka Bešlić. Ja kao voditeljica programa brinem o organizaciji i svim tehničkim aspektima, ali upravo zahvaljujući svom timu mogu biti mirnija jer znam da smo svi usmjereni na sigurnost i dobrobit djece.

Sanja Puškarić Delač, Manuela Maurović, Krešimir Plantak Večerin i Spomenka Bešlić / Foto Paveladigital
Dosad, kroz sve tri sezone, sva su se djeca vratila kući zdrava i sretna. Čak i oni koji nisu znali plivati, s nama su proplivali. To je dodatna razina odgovornosti jer imamo i djecu neplivače, no trudimo se svakom djetetu pružiti osjećaj sigurnosti i pažnje. Mnogi bi možda rekli da se ne bi usudili preuzeti takvu odgovornost, ali ono što nas pokreće je dječja sreća i zahvalnost. Njima tjedan dana provedenih u ovakvom hotelu poput Family Hotela Vespera, u druženju, učenju i novim prijateljstvima, znači iznimno puno, a nama je to potvrda da program ostvaruje svoju svrhu.
Trenuci koji oblikuju djetinjstvoDjeca koja su ove godine ljetovala u Malom Lošinju stigla su iz mnogih krajeva Hrvatske, i to Bedekovčine, Drniša, Ivanić Grada, Hraščine, Karlovca, Kašine, Osijeka, Ogulina, Rugvice, Vinkovaca, Vukovara, Zaprešića i Zagreba. Tijekom boravka, uz voditelje djece iz Društava Naša djeca Varaždin, Kutina i Gospić, organizirane su radionice za poticanje empatije, samopouzdanja i grupne povezanosti, radionice o zdravoj prehrani, kao i mnoštvo kreativnih i rekreativnih sadržaja. Jedna mama je nakon ljetovanja rekla: »Moje dvoje djece vratilo se s mora prepuno dojmova, slika i radosti. Sama im to nikada ne bih mogla pružiti. Ovo nije samo ljetovanje, ovo su trenuci koji oblikuju njihovo djetinjstvo.«
|