MALI LOŠINJ

XIX. Dani Josipa Kašmana uz “Operu pod zvjezdanim lošinjskim nebom” i Simfonijski orkestar HRT-a

Bojan Purić

Prvi put je večer u čast Kašmana održana na pjacalu ispred župne crkve / Foto Bojan Purić

Prvi put je večer u čast Kašmana održana na pjacalu ispred župne crkve / Foto Bojan Purić



MALI LOŠINJ – Hoće li se izrečene želje umjetničkog voditelja Danijela Gašparovića – da Dani Josipa Kašmana budu prošireni majstorskim radionicama i/ili međunarodnim pjevačkim natjecanjem – ostvariti, i kada, ostaje za vidjeti, a u međuvremenu, ove je godine u dosad najzahtjevnijoj produkciji održana večer »Opera pod zvjezdanim lošinjskim nebom«, u kojoj je čast Kašmanu odalo četvero opernih pjevač(ic)a i Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije.


Na pjacalu ispred župne crkve, dosad u glazbenom miljeu afirmiranom velikim ljetnim klapskim koncertima, za ovu je priliku postavljena dodatna pozornica te više od tristo stolica, s tim da se još otprilike toliko gledatelja smjestilo na zidićima, stepenicama i prolazima duž pjacala ili odstajalo cijeli koncert. Pjevali su hrvatski operni pjevači Darija Auguštan (sopran) i Leon Košavić (bariton), tipom glasa određen za »ulogu« Josipa Kašmana; otpjevao je arije koje je na najvažnijim onodobnim svjetskim pozornicama pjevao »kralj baritona«, a još su sudjelovali slovenski tenor Martin Sušnik i srpska mezzosopranistica Sofija Petrović. Orkestar HRT-a pod vodstvom višegodišnjeg sudionika festivala Darijana Ivezića izveo je program u kojemu su bili J. Strauss ml., Delibes, Bizet, Gounod, Cilea, Čajkovski, Wagner, Puccini, Bellini i Verdi.


Koncert koji će lošinjski ljubitelji glazbe još danima prepričavati, priredili su Pučko otvoreno učilište Mali Lošinj i Cristoforium Art. Bilo je ovo devetnaesto izdanje Dana Josipa Kašmana, priredbe koja je u prošlosti u više navrata mijenjala mjesta održavanja, programsku koncepciju i organizatore.




Po ocu iz obitelji Kaschmann, doseljenika iz Ljubljane, po majci iz autohtone lošinjske obitelji Ivančić, rođen 14. srpnja 1850. godine u Malom Lošinju, Kašman je umjesto očekivanog studija prava odabrao učenje pjevanja u Udinama, a karijeru opernog pjevača počeo u Milanu, nastavio u Zagrebu, pa u Torinu. »Kraljem baritona« prozvan je nakon uspješnog nastupa na otvaranju sezone milanske Scale 1878., a pjevao je i u prvoj sezoni njujorškog Metropolitana 1883./84. godine. Pjevao je diljem Europe i obje Amerike. Ne željevši sudjelovati u austrijskoj vojsci u okupaciji Bosne i Hercegovine, Kašman je dezertirao, pa se godinama nije smio vratiti u rodni Lošinj, tada pod austrijskom upravom i tek je 1907. godine dobio pomilovanje koje mu je omogućilo posjećivanje rodnog grada, u kojemu je povremeno i nastupao. Umro je 1925. godine u Rimu. Danas u Malom Lošinju postoji Ulica Josipa Kašmana, na Rivi lošinjskih kapetana postavljena je njegova bista, a njegovo ime nosi Puhački orkestar.