Jedinstvena izložba u Dobrinju

Izložba pruža posjetitelju priliku da zastane, uspori i promisli o sebi i svijetu oko sebe

Helena Drmić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza



Kulturni centar Infeld u Dobrinju na otoku Krku organizira jedinstvenu izložbu koju vrijedi posjetiti. Ovogodišnja izložba nosi naziv »Colours« i obuhvaća oko 120 radova – ulja i akrila na platnu, djela na papiru te gitare kao umjetničke eksponate.


Kulturni centar Infeld u Dobrinju osnovao je Peter Infeld 2001. godine s ciljem da posjetiteljima pruži uvid u privatnu zbirku umjetničkih djela koju je godinama gradio zajedno sa svojom obitelji, a smatra se jednom od najvećih privatnih zbirki umjetničkih djela u Austriji. Kolekcionastvo nije bilo primarna motivacija za stvaranje zbirke, već njegov odnos s umjetnicima koji je nadilazio poslovnovnu suradnju i temeljio se na dugogodišnjem prijateljstvu i zajedničkom radu i energiji.


Mir i tradicija


Ideja o osnivanju Kulturnog centra Infeld upravo u Dobrinju nije bila slučajna. Kako objašnjava kustosica Yordanka Weiss, Peter Infeld tražio je prostor s posebnim duhom i energijom, nešto što je prema njegovu osjećaju Dobrinj itekako imao. Infeldova vizija bila je jasna: nije želio graditi kulturni centar u velikom gradu, primjerice u Beču koji već ima bogatu ponudu: Albertinu, Belvedere, Muzej povijesti umjetnosti i mnoge druge, institucije koje su prepoznate i iznimno posjećene, pogotovo među turistima. Umjesto toga, Infeld je htio stvoriti prostor za susret s umjetnošću u malim mjestima poput Dobrinja i Halbturna u Austriji, gdje posjetitelji imaju dovoljno mira, vremena i osobnog prostora za autentičan doživljaj umjetničkih djela. Cijeli Kulturni centar odiše mirom i tradicijom, a apstraktna djela kao da se posebno ističu u takvom ambijentu.


Foto Vedran Karuza




Početni interes Petera Infelda bio je usmjeren k austrijskom nadrealizamu, no s vremenom je zbirka dobila i drugu dimenziju zahvaljujući njegovoj supruzi Zdenki Infeld, koja je sklona apstraktnom slikarstvu. Nakon njegove smrti, upravo je ona preuzela primarnu brigu o zbirci i nastavila graditi njezin korpus. U suradnji s kustosicom Yordankom Weiss, ona je i odabrala djela koja čine aktualnu izložbu »Colors«.


Tema boje provlači se kroz cijelu izložbu, kako u simboličkom i izražajnom, tako i u tehničkom smislu. Kustosica Yordanka Weiss ističe da se svako djelo može doživjeti kao »jedna misao u boji, a ponekad i cijela priča, ovisno o tome je li riječ o apstraktnom ili figurativnom radu«.


Raznolika publika


Apstraktna djela, prema njezinu mišljenju, ostavljaju više prostora za individualnu interpretaciju i osobno iskustvo, dok figurativna često nude poznatije narative. »Naš je cilj bio oduševiti posjetitelje«, kaže Weiss i dodaje da boje poput crvene ili plave nikada nisu univerzalne.


– Vaša crvena nije ista kao moja. Doživljaj boje ovisi o osjetilima svakog pojedinca i upravo ta spontanost moguća je jedino u apstraktnom slikarstvu. Apstrakcija omogućava improvizaciju u promatranju, točnije svatko može izložbu doživjeti na svoj način, kroz vlastiti unutarnji svijet, mišljenja je Weiss.


Foto Mladen Trinajstić


Kao i u svakoj umjetnosti, ova izložba pruža posjetitelju priliku da zastane, uspori i promisli o sebi i stvarima koje ga okružuju. Radovi u ovoj izložbi su više orijentirani na osobni doživljaj, ali kroz njega svatko može doživjeti i motive iz suvremenih tema. Primjerice, u djelu Jelene Đurić »The Wind« možemo vidjeti na koji se način priroda mijenja, ali posjetitelj sam u tome može pronaći i drugačije značenje poput globalnog zatopljenja ili promjene u samom sebi.


Weiss ističe da djela koja se inače mogu razgledati u prestižnim muzejima poput Albertine i Belvederea u Beču ili u Klovićevim dvorima u Zagrebu, dostupna su i u malom mjestu poput Dobrinja. Besplatan ulaz omogućuje veću pristupačnost i otvara prostor široj publici, čime se postiže važan cilj, a to je demokratizacija likovne umjetnosti.


Izložba je otvorena isključivo tijekom ljetnih mjeseci, a u ta tri mjeseca Centar posjeti više od 10.000 ljudi. Među posjetiteljima su i lokalno stanovništvo i brojni turisti, a posebno dragi posjetitelji su djeca koja rado dolaze u Kulturni centar.


Isprepletenost


Izložba obuhvaća radove suvremenih umjetnika Duška Šibla i Claudija Franka iz Hrvatske te umjetnice Jelene Đurić iz Srbije. Njihova djela ulaze u dijalog sa slikama iz privatne zbirke Infeld, koja sadrži radove poznatih austrijskih slikara poput Hansa Staudachera, Petera Pongratza, Christiana Ludwiga Attereseea, Joachima Luetkea i drugih.



Žice za glazbala


Vezu između umjetnosti i glazbe, koju možemo primijetiti u samom Kulturnom centru, posebno naglašava priča o tvrtki Thomastik – Infeld. Riječ je o uglednoj austrijskoj tvrtki, osnovanoj 1919. godine, koja se danas ubraja među tri vodeća svjetska proizvođača žica za glazbala. Ono što ih posebno izdvaja jest da se sve žice izrađuju ručno, u samom centru Beča. U Centru su izložene i gitare koje je Peter Infled dao izraditi za svoj šezdeseti rođendan. Umjesto uobičajnih boja, crne ili bež, ove su gitare upečatljive plave i crvene, koje vizualno korespondiraju s temom izložbe i s izloženim umjetničkim djelima.