
Foto Ivica Getto
Proizvođači kulena sada imaju dovoljno robe za prodaju, a novi ciklus proizvodnje počinje tek u kasnu jesen
povezane vijesti
U razdoblju od 2. do 14. srpnja potvrđeno je ukupno sedam slučajeva afričke svinjske kuge, od kojih pet u Vukovarsko-srijemskoj županiji – u općinama Gradište i Štitar te u naselju Komletinci na području Grada Otoka – dva u Osječko-baranjskoj županiji i to u Općini Jagodnjak, što je prva pojava te opasne bolesti životnja u Baranji.
Afrička svinjska kuga, naime, potvrđena je na dva baranjska gospodarstva, u Jagodnjaku i Bolmanu. Upravo općina Jagodnjak slovi kao »općina kulena«, budući da je na tom području najviše proizvođača te baranjske delicije, ali i najviše, sada već sve rjeđih, stočara koji se bave uzgojem svinja, kako za svoje potrebe, tako i za daljnju prodaju odnosno proizvodnju. Rješenjem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, zbog pojave afričke svinjske kuge određene su zone zaštite i zone nadziranja u Osječko-baranjskoj županiji, sukladno kojemu je Općina Jagodnjak svrstana u zonu zaštite, a područje gradova Belog Manastira, Belišća i Valpova te općina Čeminac, Darda i Petrijevci, kao i Karanac u Općini Kneževi Vinogradi, u zonu nadziranja. Budući da je Baranja nadaleko poznata kao regija čiji je svojevrsni zaštitni znak upravo kulen, nametnulo se pitanje hoće li pojava zarazne bolesti imati utjecaja na njegovu proizvodnju i tržište.
– Što se tiče utjecaja pojave afričke svinjske kuge na proizvodnju kulena, a s obzirom na razdoblje godine u kojem se nalazimo, kada je najviše proizvođača zaokupljeno poljoprivrednim poslovima, mislim da problema ne bi trebalo biti – kaže Miodrag Komlenić, predsjednik Udruge proizvođača baranjskog kulena, naglašavajući kako su srpanj i kolovoz mjeseci kada proizvođači pakiraju i prodaju robu proizvedenu nekoliko mjeseci ranije.
Nastavlja kako, sukladno tome, svi oni imaju robu za trženje, a novi će se ciklus proizvodnje pokrenuti tek u kasnu jesen. Stoga računaju kako će se najnovija situacija s izbijanjem afričke svinjske kuge do tada riješiti, tim više što je resorno ministarstvo poduzelo promptne mjere. Ističe još kako članovi te udruge sirovinu za proizvodnju kulena i ostalih suhomesnatih proizvoda mogu nabavljati i izvan Baranje, što je još jedna potvrda da će se proizvodnja kulena nastaviti uobičajenim tempom, bez poremećaja i naglih poskupljenja.
U ovom je trenutku 15-ak članova udruge, od kojih šest ima sve potrebne uvjete za proizvodnju zaštićenog baranjskog kulena. U nekoliko navrata godišnje ga proizvedu nekoliko tona, a što se državne razine tiče, Belje je i nadalje najveći proizvođač.
– Prema rješenjima ovlaštenih veterinarskih inspekcija, svinjogojske farme poljoprivrednih kompanija Podravke Agri pripadaju 3. kategoriji farmi, u kojoj su farme s visokim biosigurnosnim statusom. Na farmama se već 15 godina provode stroge biosigurnosne mjere koje su ključne za zaštitu životinja i prevenciju potencijalnih bolesti kao što je afrička svinjska kuga. Naša cjelokupna svinjogojska proizvodnja povezana je u strogo uređeni sustav unutar kojeg se nalaze specijalizirane farme s jasno definiranim protokolima međusobnih odnosa, čime se dodatno povećava zaštita životinja. Na prostoru Baranje imamo ukupno jedanaest svinjogojskih farmi, a u blizini Jagodnjaka su četiri farme, na kojima se nalazi oko 10 posto naše ukupne proizvodnje svinja. Za te farme aktivirali smo dodatne protokole dezinficiranja osoba i prijevoznih sredstava te upute za zaposlene u svinjogojstvu i ostalim područjima koja su povezana sa svinjogojstvom – poručuju iz Belja.
Pojačana potražnja u sezoni
U kompaniji Belje naglašavaju kako će sve njihove aktivnosti biti u skladu s naredbama i mjerama Ministarstva poljoprivrede o definiranim zonama zaštite i zonama nadziranja zbog afričke svinjske kuge.
– Što se tiče plasmana naših gotovih proizvoda, zbog pojačane potražnje tijekom turističke sezone imamo dovoljne zalihe i moći ćemo zadovoljiti sve potrebe tržišta, ističu u Belju.