BURNO U PARLAMENTU

Veliki politički preokret u vladajućoj stranci. HDZ odustaje od toleriranja “Za dom spremni” u Saboru

Dražen Ciglenečki

Foto Patrik Macek PIXSELL

Foto Patrik Macek PIXSELL

Čini se, dakle, da su se u vrhu HDZ-a pobojali reakcija iz inozemstva



Preko vikenda se u vodstvu HDZ-a dogodio veliki preokret u vezi s korištenjem u Saboru ustaškog pozdrava »Za dom spremni«. Prošlotjedno zasjedanje završilo je odlukom predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića da neće opominjati zastupnike koji uzvikuju »Za dom spremni« jer da na to oni imaju demokratsko pravo, a da će u konačnici prosuđivati građani. Mostovac Miro Bulj je jučer u sabornici postupio u skladu s tim, rutinski je, kao da izgovara dobar dan, sve pozdravio, kako je naglasio, HOS-ovim pozdravom »Za dom spremni«, ali Jandroković mu je to jako zamjerio, objašnjavajući da na taj način šteti ugledu Hrvatske. Jednako je, na sjednici Odbora za regionalni razvoj gdje je predstavljao kandidatkinju za ministricu Natašu Mikuš Žigman, tvrdio premijer Andrej Plenković.


Očitovanje najesen


Čini se, dakle, da su se u vrhu HDZ-a pobojali da bi im netko iz inozemstva, ako već i nije, mogao prigovoriti zbog svakodnevnog vikanja »Za dom spremni« pripadnika desnice u nacionalnom parlamentu. Jandroković je čak rekao da se raduje očitovanju Odbora za Ustav koje je Možemo! zatražilo zato što on za dom spremnom Damiru Biloglavu (DOMiNO) nije dodijelio opomenu kada se poslužio ustaškim pozdravom. To će se tijelo ovim baviti tek najesen jer danas zastupnici odlaze na dvomjesečni odmor, ali izgleda kao da HDZ namjerava u okviru Odbora za Ustav usvojiti zaključak da »Za dom spremni« nije podoban za Sabor. Međutim, u slučaju da se to zaista dogodi, ne znači da će se Bulj, Biloglav i ostali morati odreći tako im dragog pozdrava. I jučer su, naime, i premijer i predsjednik Sabora naglašavali da je »Za dom spremni« u redu u pjesmi »Bojna Čavoglave«. Zato bi bilo dovoljno da Bulj, nakon »Za dom spremni«, recitira početne stihove ove, kako ju je Plenković nazvao, ratne budnice, »u Zagori, na izvoru rijeke Čikole«, i Jandroković na to neće reagirati. Jučer jest na Buljev ZDS, ali i dalje bez opomene.


– To je bila čista provokacija. Pozdrav »Za dom spremni« ima dvostruku konotaciju, jedna je vezana za NDH i to je podložno sankcijama. Druga je konotacija povezana s Domovinskim ratom, s HOS-om, s njegovim grbom i različitim komemoracijama i tu je taj pozdrav prihvatljiv. Isto je i u Thompsonovoj pjesmi, u kojoj se odlukom suda taj poklič može koristiti. Vi ste sada izgovorili »Za dom, spremni« izvan tog konteksta, ovo nije komemoracija niti obilježavanje godišnjice HOS-a, a vi niste Thompson i ne izgledate mi ni kao ustaša. Vi jednostavno provocirate i radite štetu Hrvatskom saboru i Hrvatskoj, a sve zbog malo političkih bodova. Pozivam sve da ne čine to, ovo je Hrvatski sabor, to se gleda i promatra, olako izgovorena riječ štetna je za hrvatske interese, apelirao je Jandroković.


Osuda režima




Razvila se burna rasprava u kojoj se zaista svašta moglo čuti, pa je, primjerice, Milorad Pupovac svom političkom protivniku Josipu Jurčeviću kazao – smeće jedno. Nešto kasnije je na Odboru za regionalni razvoj Urša Raukar (Možemo!) pitala Plenkovića neće li mu izvikivanja »Za dom spremni« u Saboru otežati nabavljanje novca za Hrvatsku u Bruxellesu.


Sanjin Strukic/PIXSELL


– Nitko se od nas nije vrijednosno promijenio. »Bojna Čavoglave« je 34 godine Thompsonov repertoar, sud je nije zabranio. Ali, što se tiče političke zloupotrebe tog pozdrava, osobito u Saboru, ja sam apsolutno protiv toga. Pozivam sve zastupnike da to ne rade jer to onda više nije pjesma iz Domovinskog rata, nego suvišno politiziranje koje samo polarizira atmosferu i otvara prostor svima koji bi htjeli kritizirati autora i one kojima je on simpatičan. Pjesmu neka se pusti izvođaču, a ajmo zajedno osuditi fašistički režim između 1941. i 1945. Bio bih jako zadovoljan takvim konsenzusom u hrvatskom društvu. Hrvatska ne provodi nikakvu reviziju povijesti niti promovira ustaštvo, poručio je predsjednik Vlade. Plenković se, znači, slaže da je »Za dom spremni« u Thompsonovoj pjesmi fašistički pozdrav, ali bi želio da se on ne širi izvan nje.


Plenković: Thompsonov koncert trebao je biti 5. svibnja


Premijer Andrej Plenković je jučer izrazio žaljenje zbog toga što Thompsonov koncert nije bio ranije.


– Ovaj se koncert trebao dogoditi prije nešto više od dva mjeseca. Ne znam zašto nije odobreno da se održi u svibnju, nisam imao dojam da je u to vrijeme Hipodrom bio zauzet. Zna li netko da je tada bila neka gužva na Hipodromu? Mogao je koncert biti i 5. svibnja, a ne 5. srpnja. A politička odgovornost zašto je uopće održan je na Gradu Zagrebu, istaknuo je predsjednik Vlade.


Anušić: Thompson je odgovor na lijevi ekstremizam


Dan poslije Thompsonovog skupa na Hipodromu, ministar Ivan Anušić izjavio je: »Ovo nije bio običan koncert. Ovo je nešto puno više od koncerta i u ovom trenutku neke stvari će se nepovratno početi mijenjati, u politici i generalno u društvu, u cijeloj Republici Hrvatskoj, u hrvatskoj svijesti i hrvatskom narodu«. Zastupnica Možemo! Ivan Kekin zamolila ga je jučer u Saboru, gdje je Anušić predstavljao zakonsko vraćanje obaveznog vojnog roka, pojašnjenje kakve to promjene slijede.


– Ne podnosim niti jednu vrstu ektremizma, posebno lijevi, a vi ste lijevi ekstremisti. Toliko lošeg sijete u našem društvu da je to strašno. Odgovor na vašu politiku je pola milijuna mladih ljudi koji su na tom koncertu pjevali domovini, herojima Domovinskog rata i kršćanskim vrijednostima, na to sam se referirao u svojoj izjavi. Tih pola milijuna je vama razlog za crveni alarm, a nama potvrda da smo na dobrom putu, rekao je Anušić.