
Robert Matić, Lilian Stošić, Tamara Mataija, Nejc Hrasnik i Davor Plenković / Foto Sergej Drechsler
Potpisani ugovori s izvođačima energetske obnove zgrade
povezane vijesti
- Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ-a slavi 25 godina rada: “Samoodrživost nikad važnija”
- Hrvatska je zemlja s tisuću otoka i – milijun neplivača. Sve više osnovnoškolaca u PGŽ-u dobiva priliku naučiti plivati
- Rezultati upisa u srednje škole u PGŽ: Nitko neće u mesare i zidare, svi bi u gimnazije
RIJEKA – U Guvernerovoj palači je napravljen finalni korak prema početku radova na energetskoj obnovi ove povijesne građevine i štićenog kulturnog dobra.
Ugovor s odabranim izvođačima radova potpisala je ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka Tamara Mataija, dok su s druge strane ugovor parafirali Nejc Hrasnik, direktor tvrtke VG5 iz Slovenije koja je izvođač radova i Davor Plenković, čija je tvrtka Eko-plan odabrana za poslove stručnog nadzora.
Kako je pojašnjeno, vrijednost predstojećih radova, koji su podijeljeni u dvije faze i trajat će sve do rujna 2027. godine, do kada bi trebala biti ishodovana uporabna dozvola, iznosi 7,35 milijuna eura. Međutim, ukupna vrijednost cijelog tog projekta, uključujući svu potrebnu dokumentaciju, samo preseljenje i funkcioniranje muzeja tijekom iduće dvije godine, penje se na 8,28 milijuna eura, o čemu je više govorila Nataša Turina iz Regionalne energetske agencije “Kvarner”.
Od toga, 3,53 milijuna eura financirano je europskim sredstvima iz fonda NextGenerationEU temeljem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Svečanosti potpisivanja ugovora ispred resornog Ministarstva kulture i medija nazočila je pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Lilian Stošić koja je iznijela podatak da se na razini Hrvatske sredstvima iz ovog fonda trenutno energetski obnavlja 36 objekata, a Guvernerova palača po visini izdvojenih sredstava i zahtjevnosti zahvata spada u sam vrh, uz Arheološki muzej u Splitu.
Stošić je podsjetila kako su na području Primorsko-goranske županije odnosno grada Rijeke projektom energetske obnove, iz istog EU “paketa”, obuhvaćeni i prostori Državnog arhiva te zgrada Sveučilišne knjižnice u Ulici Dolac.
Zamjenik primorsko-goranskog župana Robert Matić osvrnuo se na značaj što se napokon kreće s temeljitom obnovom Guvernerove palače, tim više što značajniji zadnji zahvati na ovom povijesnom objektu datiraju još iz 1938. godine.
Podsjetio je i na velik dio posla koji je odrađen da bi se uopće moglo doći do toga da se kreće u samo izvođenje radova, a dodao je i kako je izvjesno da će, nakon ove dvije prve faze, uslijediti i novi zahvati na Guvernerovoj palači, čiji je projekt obnove, kojeg je izradio Hrvatski restauratorski zavod, podijeljen u sedam faza.

Preseljenje muzejske građe i eksponata trajalo je više od pola godine / Foto Sergej Drechsler
Što se sve prije početka radova moralo prethodno pripremiti i odraditi podsjetila je i ravnateljica Tamara Mataija koja je, između ostalog, spomenula i da je sam proces preseljenja i deponiranja muzejske građe, koja obuhvaća više od 70.000 eksponata, bio logistički i operativno zahtjevan proces koji je potrajao više od pola godine.
Prva faza radova, koja je upravo krenula, potrajat će do sredine svibnja iduće godine, a onda kreće drugi dio u kojem će se odraditi i protupotresna i protupožarna zaštita zgrade, što će također potrajati godinu dana odnosno do početka ljeta 2027. godine.
Energetskom obnovom Guvernerove palače, kao što i sam naziv projekta upućuje, postignut će se uštede primarne energije na godišnjoj razini od gotovo 72 posto u odnosu na stanje prije obnove, a posljedično smanjit će se i emisije stakleničkih plinova za oko 83 posto.
Uz toplinsku izolaciju dijela ovojnice zgrade, predstojećim zahvatima zamijenit će se i dosadašnji sustavi grijanja i hlađenja putem dizalice topline, a ugradit će se i solarni paneli za sustav pripremu potrošne tople vode, fotonaponske ćelije za proizvodnju električne energije, led rasvjeta, a odradit će se i djelomična rekonstrukcija instalacija vodovoda i kanalizacije te sanitarija s posebnim naglaskom na uštedu potrošnje vode, povećanje sigurnosti u slučaju požara.
Važan segment svakako predstavljat će i ugradnja dizala za osobe s invaliditetom i djecu s poteškoćama u razvoju.