Nezadovoljstvo

Pripravnici i magistri fizioterapije udruženi u borbi za spas struke. Traže ostavku šefice komore

Ingrid Šestan Kučić

Foto: Pexels, Novi list

Foto: Pexels, Novi list

Članovi Hrvatske komore fizioterapeuta nezadovoljni su radom krovne organizacije i traže hitne promjene



Članovi Hrvatske komore fizioterapeuta pokrenuli su peticiju kojom traže izmjene Statuta Komore i Pravilnika o izboru tijela Komore, s ciljem uvođenja modela »jedan član – jedan glas« i omogućavanja svim članovima pravo osobnog sudjelovanja u radu i odlučivanju na Skupštini, kao i pokretanje postupka razrješenja predsjednice Komore te provođenje demokratskih izbora po principu neposrednog glasanja svih članova, putem fizičkog, elektroničkog ili drugog transparentnog i dostupnog sustava u suradnji s nadležnim Ministarstvom.


Kako bi se tim zahtjevima udovoljilo, traže hitno sazivanje izvanredne Skupštine Komore, a kako pojašnjava predstavnica Građanske inicijative magistara fizioterapije Jasna Imgrund, članovi Komore zabrinuti su zbog aktualnog načina upravljanja Komorom.


Netransparentno upravljanje


– Posebno u svjetlu nedavnih događanja održavanja prosvjeda nezadovoljnih članova, kao i narušene suradnje s Ministarstvom zdravstva koja je neophodna radi usklađivanja mjerodavnih zastarjelih propisa sa stvarnim značajem i razvojem fizioterapeutske djelatnosti u 21. stoljeću. Konsternirani smo javnim istupima, odnosom prema članstvu komore i Ministarstvu zdravstva, te načinom na koji se vode postupci koji se tiču temeljnih prava i statusa članova.


Jasna Imgrund / Foto: Sergej Drechsler




Takvo postupanje narušava ugled profesije, povjerenje članstva te integritet same Komore, ističe Imgrund.


Dodaje i da su nezadovoljni zastupničkim modelom rada Skupštine Komore koji, umjesto da promiče načela demokracije i uključivosti, udaljava članove od odlučivanja i stvara zatvoren sustav netransparentnog upravljanja u kojem nije moguće putem otvorenog diskursa promicati nove ideje radi modernizacije fizioterapeutske djelatnosti s ciljem boljeg pozicioniranja fizioterapeutske struke u zdravstvenim krugovima i općenito u društvu.


– Smatramo da je postojeći način izbora predsjednika Komore, koji ne uključuje neposredno sudjelovanje svih članova, nedemokratski i da ne odražava volju i interese cijelog članstva.


Uvođenje principa »jedan član – jedan glas« pridonijelo bi većem povjerenju članova u rad Komore, povećalo odgovornost izabranih tijela te ojačalo legitimitet njihovih odluka. Na taj način bi se uklonile sumnje članstva koje postoje o legitimnosti zadnjih izbora predsjednika Komore.


Naime, nakon zadnjeg izbora prije šest godina fizioterapeuti su pokrenuli sudsku parnicu radi nelegitimnosti izbora.


Druge srodne komore u svojim statutima već imaju propisan model »jedan član – jedan glas«. Ovom peticijom pozivamo i nadležno Ministarstvo zdravstva da uskladi sve zakonske i podzakonske propise kojima se uređuje način rada strukovnih komora u Hrvatskoj na način da se ujednači praksa odnosno osigura jednaka prava i obveze članovima svih organizacija koje djeluju kao strukovne komore.


Naš je cilj unaprijediti rad naše komore i osigurati pravedno predstavljanje interesa svih fizioterapeuta u Hrvatskoj, ističe predstavnica Građanske inicijative.


O fizioterapeutima, dodaje, u javnosti se u posljednje vrijeme puno govori, a sve je krenulo prije godinu i pol, kada je donesen novi prijedlog Vladine Uredbe o koeficijentima za zdravstvene djelatnike te su magistri fizioterapije shvatili da su za Ministarstvo zdravstva zapravo nevidljivi jer izjednačeni su s prvostupnicima fizioterapije.


Degradacija struke traje godinama, a unatoč nizu održanih sastanaka u posljednjih godinu i pol, kaže Imgrund, po pitanju statusa magistara fizioterapije nije učinjeno gotovo ništa.


– Mi smo prvi krenuli u javnost, a onda su nam se pridružili prvostupnici zbog problema s pripravničkim stažom. Ministarstvo je osnovalo povjerenstvo za fizioterapeutsku djelatnost. Sastanci traju već godinu dana, ali nismo postigli ništa.


Uz našu borbu za koeficijente magistara fizioterapije željeli smo naći rješenje i za pripravništvo te licenciranje. Razlog nepostizanja nikakvih rezultata je i loša komunikacija Ministarstva i Komore, a kolateralne žrtve te loše komunikacije su fizioterapeuti. Komora bi trebala djelovati u interesu profesije, a sve se svodi na lošu komunikaciju i tenzije.


U Ministarstvu to zovu »nesuglasice«, a mi se zbog toga osjećamo kao žrtveno janje. Paralelno s magistrima fizioterapije i naši se kolege bore za svoja prava, a mi smo ih podržali, jer i njima Komora radi problem, objašnjava Imgrund.


Photo: Emica Elvedji/PIXSELL


Zbog nezastupanja interesa struke, kao i loše komunikacije, magistri, prvostupnici i tehničari fizioterapije udružili su se u potpisivanju peticije u kojoj su odredili jasne zahtjeve.


– Razočarani smo nesagledavanjem naših problema. Cilj nam je skupiti što više potpisa i kroz medije izaći u javnost.


U postojećem sustavu vladanja, umjesto na razvoj profesije, Komora svoje resurse troši na sudske tužbe protiv svojih članova kako bi se pokazala moć i tako u kontinuitetu već više od 15 godina.


Tko to može tolerirati! Jasno nam je da je Ministarstvu gorući problem pripravnički staž prvostupnika, ali i nama je naš problem magisterija problem. Cijelo vrijeme dajemo prijedloge da se naš problem riješi. Samo tražimo svoja prava koja nam nisu dostupna.


Želim poručiti svim kolegama koji žele promijeniti ovaj nedemokratski sustav vladanja da pročitaju statute drugih srodnih komora te svojim potpisom uvedu i našu komoru u 21. stoljeće, navodi Imgrund.


Odgovor Komore


O traženju ostavke upitali smo i predsjednicu Komore Mirjanu Grubišić, a odgovor smo dobili od predsjednice Vijeća Komore Mihaele Črgar, koja kaže da Hrvatska komora fizioterapeuta pozdravlja sve inicijative koje mogu pridonijeti poboljšanju i unaprjeđenju obavljanja fizioterapeutske djelatnosti.


– Konkretna inicijativa nažalost nije takva, već je predmetna inicijativa osnovana s ciljem pokušaja rušenja legitimno izabranog vodstva radi ostvarivanja parcijalnih interesa nauštrb fizioterapeutske profesije. Naime, simptomatično je da se inicijativa pojavila upravo sada, kad postoje prijepori oko tumačenja standarda obavljanja fizioterapeutske djelatnosti uzrokovani izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti donesenim suprotno procedurama donošenja zakona koji reguliraju obavljanje i način obavljanja regulirane profesije, ovdje fizioterapeutske djelatnosti.


Naime, Komora i ovdje želi naglasiti kako kao tijelo javne vlasti ne može dopustiti da se suprotno pravomoćnim sudskim presudama pokušava nametnuti obavljanje fizioterapeutske djelatnosti osobama koje ne udovoljavaju temeljnim standardima i propisanim uvjetima obavljanja iste, ističe Črgar.


Komora je, dodaje, zakonom osnovana kao pravna osoba koja štiti interese fizioterapeuta stoga bilo kakva inicijativa koja bi bila suprotna standardima obavljanja fizioterapeutske djelatnosti ne može imati legitimitet i ne može i ne smije biti uzeta u obzir.


– Komora nema nikakvih prijepora ni s kim, a poglavito s Ministarstvom zdravstva. Dapače Ministarstvo i Komora svakodnevno surađuju, a na što ih obvezuje zakonska norma.


Problem različitog tumačenja primjene pravne norme koja trenutno egzistira kod Ministarstva i Komore riješit će sud svojim pravorijekom, vjerujemo u skoro vrijeme. Takva sudska presuda bit će u potpunosti poštovana od strane Komore i njenih tijela.


Valja naglasiti kako je Komora svojim predanim radom uspjela dobiti da u sustavu zdravstva uspostavi i posebnu djelatnost fizikalne terapije na primarnoj razini zdravstvene zaštite, a nositelji koje djelatnosti će isključivo biti fizioterapeuti. Predmetno je itekako rezultat rada i suradnje ovdje prozivanog vodstva Komore s Ministarstvom i nadležnim institucijama, tvrdi Črgar.


Ujedno naglašava da je vodstvo Komore izabrano na redovnim izborima i svo vodstvo čvrsto stoji iza svojih načela potrebe očuvanja i poštovanja standarda obavljanja profesije fizioterapeuta radi zaštite sigurnosti pacijenta, sve na način kako se do sada radilo i kako se i nadalje radi.


– Način izbora tijela Komore uređen je zakonskom normom i Statutom Komore, te je isti takav način izbora prepoznat u drugim komorama u sustavu zdravstva. Svaki član Komore ima pravo podnositi prijedloge i inicijative koji mogu biti raspravljeni na tijelima Komore na način propisan zakonskom normom.


Stoga svaka inicijativa kojom bi se ugrožavali demokratski standardi načina odlučivanja nije prihvatljiva niti Komori, a ne bi trebala biti prihvatljiva niti javnosti i drugim tijelima javne vlasti, zaključuje Črgar.


Priznavanje kvalifikacija magistrima


U Ministarstu zdravstva priznaju da problem statusa magistara fizioterapije još uvijek nije riješen te ističu da se diplomski studij fizioterapije, sukladno Hrvatskom kvalifikacijskom okviru, svrstava u razinu 7.1 – što odgovara kvalifikacijama stečenima završetkom sveučilišnih diplomskih studija te integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studija. Ova razina kvalifikacije propisana je Zakonom o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru.


– Što se tiče pitanja priznavanja kvalifikacije magistra fizioterapije, Ministarstvo zdravstva prepoznaje važnost rješavanja tog pitanja te planira zakonski definirati kompetencije magistara fizioterapije, njihove razlike u odnosu na kompetencije prvostupnika fizioterapije, kao i ulogu i potrebu za magistrima fizioterapije unutar zdravstvenog sustava.


Nakon što prijedlog zakona, odnosno Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o fizioterapeutskoj djelatnosti, bude uvršten u plan zakonodavnih aktivnosti Vlade Republike Hrvatske, slijedit će redovni zakonodavni postupak, uključujući i javno savjetovanje s ciljem sveobuhvatnog i kvalitetnog uređenja statusa magistara fizioterapije, poručuju iz Ministarstva.