
Ilustracija Pixabay
povezane vijesti
SARAJEVO – Regionalna televizijska mreža Al Jazeera Balkans (AJB) u subotu je objavila posljednju emisiju iz svoje produkcije a potpuno gašenje njenog programa uslijedit će do kraja srpnja.
Na kraju podnevnih vijesti voditeljica Dalija Hasanbegović odjavila je emisiju uz poruku kako je to posljednji sadržaj kojega su sami proizveli.
“Hvala vam na skoro 14 godina povjerenja. Ponosni smo na svaki od 4.970 dana koje smo proveli služeći vama”, kazala je zahvalivši gledateljima na povjerenju.
“Ovime se odjavljujemo iz našeg centralnog studija u Sarajevu”, kazala je na kraju.
Signal AJB bit će ugašen do kraja srpnja a do tada će na programu ostati reprizni sadržaji.
Koncern Al Jazeera svoju je regionalnu mrežu koja je pokrivala države bivše Jugoslavije uspostavio 2011. godine a prvi direktor programa bio je Goran Milić.
Oko dvije stotine zaposlenih u Sarajevu te studijima u Zagrebu, Beogradu, Podgorici i Prištini obavijest o gašenju i o otkazima dobilo je u posljednji trenutak.
Iz uprave AJB nisu se oglasili o razlozima gašenja programa a nagađa se kako je središnjica Al Jazeere u Dohi nezadovoljna financijskim učincima ovog projekta.
Udruga BH novinari reagirala je izražavajući žaljenje zbog gašenja AJB uz ocjenu kako je to bio medij koji je imao potpuno stabilno financiranje i visoke standarde zaštite prava i profesionalnog integriteta svojih novinara.
Pozvali su upravu AJB da s novinarima i svim drugim zaposlenim podijele informacije u vezi sa gašenjem ovog medija, uključujući i razloge ovako drastične odluke kao i da otkaz ugovora o radu za sve zaposlene provede na zakonit način i u skladu sa pozitivnim propisima Bosne i Hercegovine, odnosno Federacije BiH.
Reakcija Sindikata novinara i HND-a
Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske izrazili su u subotu zabrinutost zbog vijesti o gašenju regionalne televizije Al Jazeera Balkans, ocijenivši kako je riječ o ozbiljnom udaru na medijski pluralizam i još jednom znaku erozije prostora slobode i istine u regiji.
“Ova odluka nije samo kraj jednog važnog medijskog projekta, nego težak udarac cijelom medijskom prostoru ovog dijela Europe i jasan signal koliko je krhak sustav slobodnog, profesionalnog i neovisnog novinarstva”, stoji u zajedničkom priopćenju koje su potpisali predsjednici SNH-a i HND-a, Maja Sever i Hrvoje Zovko.
Podsjetili su da je Al Jazeera Balkans tijekom 14 godina djelovanja bila jedan od rijetkih medija koji je pružao kvalitetne, provjerene i neovisne informacije, regionalnu perspektivu te hrabro otvarao teme korupcije, zloporabe moći i društvenih nepravdi.
U gašenju AJB-a, formalno opravdanom poslovnim razlozima, HND i SNH vide “demokratski gubitak u društvima u kojima je medijski pluralizam slab ili nikakav”, a ostanak oko 250 radnika bez posla ocjenjuju i kao udar na radnička prava i egzistenciju cijelih obitelji.
“Nezaštićenost novinara nije samo njihov osobni problem, to je izravna prijetnja demokraciji. Svaki izgubljeni profesionalni medij znači manje istine i slobode za sve nas”, poručuju iz dviju novinarskih organizacija.
Upozorili su i na širi kontekst urušavanja medijskih sloboda u regiji, uključujući političke pritiske u Srbiji, promjene u vlasničkoj strukturi televizije N1 te nepostojanje zakonskih mehanizama kojima bi se zaštitili novinari i neovisne redakcije.
“Odgovornost nije samo u Dohi, već i u nacionalnim vladama, institucijama Europske unije, regulatornim tijelima i političkim akterima”, poručuju Sever i Zovko, pozivajući na donošenje konkretnih zakona i mjera za očuvanje medijskog pluralizma, poput osnivanja fondova za pomoć novinarima koji ostanu bez posla i veće transparentnosti vlasništva i financiranja medija.
Prema dostupnim informacijama, odluka o gašenju Al Jazeere Balkans, čije je regionalno sjedište u Sarajevu donijeta je u Dohi nakon revizije poslovanja, no službene potvrde još nema.
Nakon 14 godina Al Jazeera Balkans prestat će proizvoditi i emitirati svoj posebni program, odnosno ugasiti urede u Zagrebu, Beogradu, Skoplju i Podgorici, objavili su brojni lokalni mediji u BiH a potvrdu je dobila i Hina.
Nagađa se kako su razlozi prije svega financijske naravi, odnosno veliki troškovi produkcije.
Sjedište Al Jazeere je u Kataru a program na jezicima država bivše Jugoslavije uspostavili su 2011. Al Jazeera Balkans postala je prvi kanal Al Jazeera Media Networka koji emitira program na nekom drugom jeziku, osim engleskog ili arapskog.