Palača Moise

Biomedicinska elita u Cresu raspravljala o granicama u otkrivanju lijekova

Ingrid Šestan Kučić

Creska Palača Moise na međunarodnoj konferenciji okupila je renomirane znanstvenike iz cijelog svijeta



Creska palača Moise je tjedan pretvorena u globalno žarište znanosti, jer šestodnevna znanstvena konferencija “Frontiers in Drug Discovery” (Granice u otkrivanju lijekova) okupila je stotinu renomiranih znanstvenika, mladih istraživača i doktoranada iz cijelog svijeta koji su predstavili najnovije spoznaje o otkrivanju lijekova i terapijama budućnosti.


Nakon što je Sveučilište u Rijeci prošle godine u suradnji s prof. dr. Ivanom Đikiće i prof. dr. Igorom Štagljarom, ali i drugim međunarodnim istaknutim znanstvenicima prof. dr. Nenadom Banom, prof. dr. Stipanom Jonjićem, prof. dr. Ivanom Novak Nakir, prof. dr. Igorom Rudanom, Ivom Tolić i Adrijanom Vinter organiziralo simpozij CROSCIENCE 2024. ove se godine ta suradnja nastavila te su Sveučilište u Rijeci i palača Moise postali središte svjetske znanstvene rasprave zahvaljujući održavanju međunarodne konferencije “Frontiers in Drug Discovery”.


Ovotjednu konferenciju uz prof. dr. Đikića, koji je član Sveučilišnog vijeća Sveučilišta u Rijeci te prof. dr. Štagljara, kao člana Međunarodnog savjeta Sveučilišta u Rijeci organizirala je i prof. dr. Tihana Lenac Roviš iz Centara za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Znanstveni skup su otvorili prof. Tony Hunter sa Salk Institute, La Jolla, čije je otkriće tirozinske fosforilacije revolucioniralo razumijevanje raka i otvorilo vrata preciznoj medicini te prof. Adriano Aguzzi sa Sveučilišta u Zürichu, vodeći svjetski stručnjak za bolesti priona i neurodegeneraciju.




Program konferencije bio je podjeljen u sedam cjelina, a istraživači su predstavili inovacije u području PROTAC-a i molekularnih ljepila, bavili su se temom molekularnih meta, RNA terapijama, cjepivima i biološkim lijekovima, staničnim terapijama te su obuhvatili i pitanja imunoterapije, nanotehnologiju i inovativne metode isporuke lijekova, najnovije terapije raka.



Organizatori konferencije Igor Štaglr, Tihana Lenac Roviš i Ivan Đikić

Konferencija je bila prilika i za mlade znanstvenike i znanstvenice koji su izlagali svoje postere koji su ujedno poslužili kao platforma za razgovor i razmjenu ideja s uglednim stručnjacima iz različitih područja znanosti.


Ističući široki spektar terapijskih pristupa – od malih molekula koje djeluju kao molekularna ljepila ili označivači za uklanjanje neželjenih proteina, do velikih makromolekula poput protutijela i terapeutskih stanica koje ciljano uklanjaju tumore prof. dr. Lenac Roviš, poseban naglasak stavila je na napredne metode pretraživanja velikih knjižnica potencijalnih lijekova te multiomik analize tkiva koje omogućuju prepoznavanje najučinkovitijih terapijskih kandidata.


Dodajući da je konferencija imala inspirativan program prof. dr. Đikić je naglasio da su predavanja, poster sekcije i rasprave potaknule živu razmjenu ideja među sudionicima.


– Uspjeli smo okupiti vodeće svjetske i hrvatske znanstvenike koji istražuju nove metode u liječenju tumora, neurodegenerativnih bolesti, bakterijskih i virusnih infekcija te upalnih procesa.


Poseban naglasak stavili smo na razvoj novih imunoterapija, RNK-baziranih metoda, PROXi lijekova, primjenu umjetne inteligencije te na pravilno kombiniranje terapija kod precizno dijagnosticiranih bolesti. Ponosan sam i što smo ovim događajem dodatno promovirali Sveučilište u Rijeci i njegov Edukacijski centar u palači Moise. Predavanja znanstvenika i znanstvenica sa Sveučilišta pokazala su da njihove istraživačke grupe djeluju na samom svjetskom vrhu.


Edukacijski centar se profilirao kao mjesto susreta i znanstvenih rasprava, a već sada planiramo suradnje s europskim znanstvenim institucijama i organizaciju još ovakvih skupova na Cresu. Vjerujem da je ovaj susret ostavio trag za buduċnost ne samo u znanstvenoj zajednici, nego i u srcima svih koji su u njemu sudjelovali, istaknuo je prof. dr. Đikić.


Izražavajući zadovoljstvo mjestom održavanja konferencije prof. dr. Štagljar je kazao da su se okupili iznimni znanstvenici.


– Okupili smo iznimne znanstvenike koji su razgovarali o najuzbudljivijim temama u biomedicini, uključujući PROTAC-e, molekularna ljepila, 3D modele tumora, te terapije za glioblastom, karcinome gušterače i dojke, kao i za neurodegenerativne bolesti poput Huntingtonove, Parkinsonove i Alzheimerove. Mnoge od ideja koje čujemo ovdje uskoro bi mogle postati stvarna rješenja u klinici i poboljšati živote pacijenata, naglasio je.


Podsjećajući da je Palača Moise dio Sveučilišta u Rijeci njezina voditeljica, Andrea Mešanović, kazala je da je ta lokacija postala središte međunarodnih susreta tijekom cijele godine.


– Ove godine u Palači su boravili renomirani znanstvenici iz različitih područja i različitih djelova svijeta, a ugostili smo brojne konferencije u suorganizaciji s King’s college Londonom, IWM – Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Erste Fundation i ostalim uglednim institucijama. U godini dana imali smo preko 80 događanja, od okruglog stola u sklopu 8. Riječkog foruma o neurodegenerativnim bolestima do Europe’s Futures 2025 alumni sastanka stipendista istraživača Centra za napredne studije Jugoistočne Europe i Erste Fondacije, zaključila je Mešanović.