Art-kvart "Benčić"

Svjetlosna čarolija zatvorila tradicionalni dječji festival Tobogan

Vladimir Mrvoš

SNIMILA: MATEA JURCIC

SNIMILA: MATEA JURCIC



RIJEKA – Festival Tobogan, posvećen djeci, mladima i obiteljima, završio je u četvrtak, u spektakularnom ozračju svjetla, igre i mašte. U Art-kvartu “Benčić”, ekipa pulskih svjetlsnih majstora – Visualia, donijela je četiri interaktivne svjetlosne instalacije koje su oduševile brojnu djecu, ali i njihove roditelje. Bogat program zatvaranja trajao je od 18 pa do 23 sata, a i duže jer je teško bilo odvojiti djecu u atrakcijama u kojima su uživala. Završnica festivala organizirana je u suradnji Muzeja moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) i Muzeja grada Rijeke (MGR) koji su udružili snage kako bi u srce Rijeke donijeli program koji briše granice između umjetnosti i igre, tehnologije i emocije, a da bi se djeca mogla dobro zabaviti, pobrinule su se Josipa Verbanac, muzejski pedagog iz MGR-a i Ivana Golob Mihić iz MMSU-a.


Marko Bolković i Gabriele da Ponte iz Visualie pobrinuli su se da s prvim mrakom atraktivne svjetlosne instalacije zasjaju punim sjajom, na oduševljenje djece. Visualna instalacija Magic Garden zamišljena je kao vrt u kojem svjetlosne biljke i gljive oživljavaju uz svaki pokret. Ova interaktivna instalacija spojila je prirodne motive s digitalnom tehnologijom, stvarajući magično okruženje uz zvučne i vizualne efekte, oduševljavajući djecu. Posebno je bila atraktivna instalacija Lighting Postcard, divovsko svjetlosno platno u obliku razglednice, koja je pretvorila platno – zidove u prostor animacija, znakova i zamišljenih krajolika. Djeca su kroz probušeno platno, gdje su provukli glavu, mogli postati roboti, vikinzi i druga bića iz svjeta čarolije.


Atrakcija je bio i Rainbow Slide, za koji se čekao dugački red za spust. Radi se o toboganu visine od gotovo dva metra, koji je izrađen od stakloplastike koja mijenja boje i proizvodi zabavne zvukove. I mnogi roditelji su poželjeli se spustiti tim toboganom. Posljednja, četvrta, zapravo najveća svjetlosna instalacija, bila je glomazni fiiper – Megaball. Zgrada Muzeja grada Rijeke postala je pozornica za monumentalnu projekciju inspiriranu klasičnim arkadnim igrama, u ovom slučaju ogromnim fliperom. Djeca su pokretima mogli upravljati digitalnim fliperom, spajajući fizičku aktivnost i strategiju u inovativnoj igri svjetla.




Uz atraktivne svjetlosne igre u organizaciji Gradske knjižnice Rijeka, odvijale su se i ostale popratne aktivnosti poput likovne packaonice, ‘tabletop’ društvene igre, igre izazova te predstavljanja završnih radova iz žongliranja i DJ-inga.