SKUP

Mediteranski teološki susreti od 13. do 19. srpnja u Lovranu

Jakov Kršovnik

Program će, kao i lani, biti održan u Domu pastoralnih susreta u Lovranu / Arhiva NL

Program će, kao i lani, biti održan u Domu pastoralnih susreta u Lovranu / Arhiva NL

Predavači će se posebno osvrnuti na jubilejsku 2025. u kojoj se obilježava 1700 godina od Prvog nicejskog sabora, koji je postavio temelje kršćanske dogme, i 60 godina od završetka Drugog vatikanskog koncila, koji je inicirao novi odnos između Crkve i svijeta



RIJEKA – Bliži se novo izdanje Mediteranskih teoloških susreta (MTS), okupljanja na kojem studenti teologije slušaju i razgovaraju o važnim temama, a tema ovogodišnjeg programa je »Od dogme do dijaloga: teologija pred suvremenim izazovima«.


Novost je od ove godine što su se mogli prijaviti i završeni teolozi. Također, uz katoličke mogli su se prijaviti i protestantski, pravoslavni i islamski teolozi.


Četvrto je ovo izdanje MTS-a, što ih organizira Riječka nadbiskupija, a predavači će se posebno osvrnuti na jubilejsku 2025. godinu u kojoj se obilježava 1700 godina od Prvog nicejskog sabora (325.), koji je postavio temelje kršćanske dogme, i 60 godina od završetka Drugog vatikanskog koncila (1965.), koji je inicirao novi odnos između Crkve i svijeta.


Petero predavača




Program se održava u Domu pastoralnih susreta u Lovranu od 13. do 19. srpnja, a stiže petero predavača: Lejla Demiri sa zagrebačkog sveučilišta, Johanna Gustafsson Lundberg sa sveučilišta u švedskom Lundu, Marko Medved, redoviti profesor na Katedri na društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci, Sergio Massironi, svećenik koji radi kao teolog u Vatikanskom Dikasteriju za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja te Vladan Perišić, arhimandrit SPC-a i umirovljeni profesor na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu i Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu.


Lejla Demiri izvanredna je profesorica islamske dogmatike i izvršna direktorica Centra za islamsku teologiju Sveučilišta u Tübingenu. Bavi se sustavnom teologijom, intelektualnom poviješću islama i muslimansko-kršćanskim teološkim susretima.


Johanna Gustafsson Lundberg izvanredna je profesorica etike na Centru za teologiju i religijske studije u Lundu u Švedskoj. Njezina istraživačka područja obuhvaćaju fenomenologiju i teologiju. Piše o ulozi religije u javnom prostoru, migracijama, ekleziologiji i religijskom obrazovanju, a vodi i transdisciplinarni projekt o egzistencijalnoj održivosti i budućim životnim okruženjima za starije osobe.


Marko Medved, teolog i crkveni povjesničar, redoviti je profesor na Katedri na društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci. Bio je glavni urednik Riječkog teološkog časopisa, bavi se istraživanjem crkvene povijesti i objavio je više monografija i znanstvenih radova.


Sergio Massironi svećenik je Milanske nadbiskupije, a katoličku teologiju je doktorirao na Sveučilištu u Beču. Radi kao teolog u Vatikanskom Dikasteriju za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja, kao predavač na Katoličkom sveučilištu Srca Isusova i Papinskom teološkom fakultetu Južne Italije. Kolumnist je za L’Osservatore Romano, a za izdavačku kuću Castelvecchi vodi biblioteku Teologija s periferija.


Vladan Perišić umirovljeni je profesor filozofije, teološke epistemologije, ontologije i patrologije na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu te bivši profesor filozofije na Filozofskom fakultetu istog sveučilišta. Arhimandrit (protojerej-stavrofor) je Srpske pravoslavne crkve te parohijski svećenik Pravoslavne parohije u Dubrovniku.