Dodala je kako predstavnik Ministarstva zdravstva sudjeluje u radu Upravnog vijeća Opće bolnice Karlovac te da ima direktne informacije i od njega i od ravnateljice.




Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) u priopćenju je jučer upozorila na niz i drugih problema u toj bolnici. Navela je kako je u posljednje dvije godine iz ustanove otišlo najmanje 20 specijalista, da se stručno vijeće nije sastajalo mjesecima, te da je dio liječnika podnio prijave protiv ravnateljice zbog navodnog mobinga i kršenja radnih prava.


Ministrica Hrstić rekla je da su se u medijskom prostoru pojavile informacije o sudskim tužbama i prijavama za mobing, no, istaknula je, Ministarstvo službeno nije zaprimilo nijednu takvu prijavu: „Da jesmo, postupili bismo prema proceduri. Za sada nemamo formalna saznanja, osim onoga što je objavljeno u medijima”, rekla je ministrica te dodala da ni Upravno vijeće bolnice nema saznanja o prijavama za mobing.


Dodala je i kako ne smatra da je situacija u OB Karlovac „dramatična“ u usporedbi s drugim bolnicama. Prema podacima koje je iznijela, prosječno se na dijagnostičke preglede u Karlovcu čeka 163 dana, a na dijagnostičke postupke 260 dana, s ukupno oko 25.000 zahtjeva na čekanju. Naglasila je da se hitni, onkološki i prioritetni slučajevi rješavaju unutar posebnih termina, kao i drugdje u sustavu.


Hrstić je rekla i da Ministarstvo ne vodi dnevnu evidenciju o mobilnosti liječnika, no smatra da je normalno da liječnici mijenjaju radna mjesta s obzirom na promjene koje su omogućile veću fleksibilnost zapošljavanja. Odbacila je tvrdnju da bi takva dinamika automatski ukazivala na sustavne probleme u pojedinim ustanovama ako se istodobno ne ugrožava pružanje zdravstvenih usluga.


Na pitanje o potrebi racionalizacije zdravstvenog sustava i mogućem zatezanju odnosa s Ministarstvom financija, Hrstić je kratko odgovorila: „Poziv na racionalnost uvijek je dobrodošao. Mi smo toga svjesni.“