
Algu je moguće pronaći oko cijelog otoka Visa, ali su za sada najgušća naselja oko Komiže s tim da je pronađena i na Biševu i na Brusniku gdje već značajno prekriva dno…
povezane vijesti
Photo: IZOR
Institut za oceanografiju i ribarstvo (IZOR) je na svojim stranicama objavio rezultate monitoringa podmorja oko Visa i Komiže koji doslovno užasavaju.
Riječ je o invazivnoj algi Stypopodium schimperii koja dno prekriva tako da ne ostavlja prostor ni jednoj drugoj vrsti.
Intenzitet kojim se širi i prekriva dno je vrlo zabrinjavajući, a šanse da se proširi po cijelom Jadranu su poprilično realne.
Evo što je IZOR rekao o ovoj algi:
– O pojavi smeđe alge Stypopodium schimperii obavijestili smo vas 2022. Tada smo bili zabrinuti, a danas je situacija katastrofalna!
Stjenovito podmorje između 3 i 25 metara dubine, oko Komiže, pa čak i šire izvan komiškog zaljeva, doslovno je monokultura ove alge.
Algu je moguće pronaći oko cijelog otoka Visa ali su za sada najgušća naselja oko Komiže. Pronašli smo je i na Biševu i Brusniku gdje već značajno prekriva dno.
Podsjetimo o bitnim informacijama:
– Stypopodium schimperii vrsta je iz Crvenog mora;
– Oko 1973 prvi je put zabilježena u Sredozemlju (Izrael);
– Oko devedesetih i početkom 2000. godine smatra se invazivnom vrstom u jugoistočnom dijelu Sredozemlja;
– Prvi nalaz u Jadranu ja zabilježen na Visu 2020. godine;
– U samo tri godine, od nekoliko primjeraka, alga je izgradila kontinuirano naselje;
– U njenim gustim naseljima gotovo da nema zavičajnih vrsta algi i beskralješnjaka.
Smatramo da će se alga strujama proširiti na područje između Šolte i Kornata.
Javite nam ako je pronađete.
Napominjemo kako je slična zavičajnoj algi naziva Padina pavonica no razlika je vrlo jasna. Padina pavonica uvijek ima bijele dijelove dok Stypopodium schimperii nikad nema bijela područja na talusu, a ponekad u sjeni ima i plavičasto obojenje.
Slikajte i pošaljite nam fotografiju ukoliko sumnjate da ste je pronašli jer alga Stypopodium schimperii predstavlja kolaps biološke raznolikosti podmorja!
A objavu kojom je IZOR upozorio na prisustvo ove invazivne alge još 2022 možete vidjeti klikom na ovaj link:
Istraživanje vrste Stypopodium schimperii trenutno provodi projekt Nezavičajne bentoske vrste (NIBS), kojeg financira Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021. – 2026. – poručuju iz IZORA.
A kako izgleda dno prekriveno ovom invazivnom algom možete vidjeti ovdje: