
Foto: iStock
Ljeto može biti vrijeme opuštanja, ali i vrijeme kada naša crijeva osjećaju posljedice novih navika
povezane vijesti
Ljetni dani sa sobom donose niz promjena u načinu prehrane, ritmu života i svakodnevnim navikama. S porastom temperatura, češće posežemo za hladnim napicima, konzumiramo lakšu hranu, ali i više voća, povrća i gaziranih pića.
Iako na prvu djeluju kao dobar izbor, te promjene mogu dovesti do učestalijih probavnih tegoba, uključujući nadutost, plinove i osjećaj nelagode u trbuhu.
Za mnoge je to samo prolazna smetnja, no stručnjaci upozoravaju – ako se takvi simptomi ponavljaju, traju dulje od dva tjedna ili su praćeni dodatnim znakovima, mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene poremećaje.
Ljeti se prirodno mijenjaju naše prehrambene navike. Jedemo više svježeg voća, povrća, salata i konzumiramo više tekućine – što je dobro za hidrataciju, ali kod osjetljivijih osoba može izazvati pojačanu fermentaciju u crijevima. Posebno ako u kratkom vremenu povećamo unos vlakana, crijeva trebaju vremena za prilagodbu. Dodamo li tome kombinaciju gaziranih napitaka, alkoholnih pića, sladoleda i mliječnih proizvoda, imamo recept za neugodne plinove i nadutost.
Gastroenterologinja dr. Vivy Cusumano s UCLA Health pojašnjava da nadutost nastaje kada se u probavnom sustavu nakupi previše plina, što može izazvati osjećaj punoće, rastezanja i nelagode u trbuhu.
Plinovi imaju dva izvora – vanjski, kada gutamo zrak tijekom jela, govora ili disanja, i unutarnji, koji nastaje djelovanjem bakterija koje fermentiraju ostatke hrane u crijevima. Iako svakodnevno plin ispustimo između 13 i 21 put, kada se ti simptomi pogoršaju i ne prestaju, vrijeme je za veću pažnju.
Ljetne navike koje pogoršavaju nadutost
Gazirana pića i hladno pivo na plaži – Ljeti mnogi posežu za gaziranim pićima kao osvježenjem. No, CO₂ iz gaziranih napitaka ulazi u probavni trakt, stvarajući višak zraka koji izaziva napuhnutost. Alkohol dodatno iritira sluznicu želuca i remeti probavu, a pivo zbog sadržaja kvasca može potaknuti fermentaciju u crijevima.
Sladoled i mliječni proizvodi – Kod osoba s intolerancijom na laktozu, nadutost postaje svakodnevna smetnja ljeti. Konzumacija sladoleda, hladnih kava s mlijekom ili frapea često izaziva stvaranje plinova, proljeve ili bolove u trbuhu, a simptomi se javljaju unutar nekoliko sati nakon konzumacije.
Nagli prelazak na ”zdraviju prehranu“ – Iako je pohvalno što ljeti više jedemo voće i povrće, nagli porast vlakana u prehrani bez postupne prilagodbe može rezultirati pojačanim plinovima i napuhnutim trbuhom. Mahunarke, brokula, kupus i cvjetača su poznati ”krivci“ za nadutost jer sadrže neprobavljive ugljikohidrate koje crijevne bakterije fermentiraju.
Žvakaće gume i brza konzumacija obroka – Žvakanjem žvakaćih guma gutamo zrak koji završava u želucu. Isto vrijedi i za jedenje u žurbi ili dok razgovaramo – sve to pridonosi ulasku zraka u probavni trakt.
Putovanja i promjena ritma – Putovanja, promjene vremenskih zona, neredoviti obroci i konzumacija drugačije hrane često poremete rad crijeva. Tijekom ljetnih godišnjih odmora mnogi se suočavaju s ”putničkom konstipacijom“ ili zatvorom, koji dodatno pogoršava nadutost.
Sedam simptoma koji upozoravaju na ozbiljniji problem
Iako su plinovi i nadutost u većini slučajeva bezopasni, gastroenterolozi navode sedam situacija kada treba potražiti savjet liječnika:
Zatvor i tragovi krvi u stolici – Učestali plinovi uz istovremeni zatvor i krv u stolici mogu biti znak upalnih bolesti crijeva, poput ulceroznog kolitisa. Ne treba ih ignorirati – osobito ako traju mjesecima.
Uporni proljev – Kombinacija proljeva i nadutosti često se povezuje sa sindromom iritabilnog crijeva ili celijakijom. Proljev koji traje više od tjedan dana nije bezazlen i zahtijeva dijagnostiku.
Anemija i nedostatak vitamina– Osjećaj umora, slabosti i nadutosti može biti znak anemije uzrokovane lošom apsorpcijom željeza ili vitamina B12, što je čest problem kod osoba s celijakijom.
Dugotrajna nadutost i plinovi – Ako simptomi traju dulje od dva tjedna, liječnici preporučuju pregled. Mogući uzroci uključuju hormonske poremećaje, poremećaj pokretljivosti crijeva, ali i ozbiljne bolesti poput Crohnove bolesti.
Osjećaj sitosti nakon nekoliko zalogaja – Ovo može biti znak usporene probave, ali i ginekoloških bolesti – posebno kod žena s rakom jajnika, gdje nakupljanje tekućine u trbušnoj šupljini stvara osjećaj ”lažne nadutosti“.
Grčevi i bolovi u trbuhu – Nisu svi grčevi uzrokovani plinovima. Intenzivni bolovi mogu ukazivati na infekciju, bubrežne kamence, upalu slijepog crijeva ili čak kolorektalni karcinom – osobito ako su prisutne i promjene u stolici.
Mučnina i povraćanje – Uz povremene mučnine i povraćanja može stajati čitav niz uzroka – od reakcije na lijekove (npr. ibuprofen), preko opstrukcija u probavnom traktu, do bolesti jetre i gušterače. Ako simptomi traju dulje, potrebna je procjena liječnika.
Što možemo učiniti tijekom ljeta?
Postupno uvodite vlakna – Nemojte preko noći prijeći s prerađene hrane na salate i leću – povećavajte količinu vlakana postupno, kako bi se crijeva prilagodila.
Hidratacija, ali pametna – Pijte vodu, ne gazirane napitke. Izbjegavajte slatke sokove, energetike i hladno pivo u velikim količinama – svi oni napuhuju.
Obroci u miru i manji zalogaji – Jedite polako, izbjegavajte jedenje dok stojite ili hodate. Nekoliko manjih obroka tijekom dana bolje je za crijeva nego jedan obilni.
Kretanje pomaže probavi – Šetnje nakon obroka potiču pokretljivost crijeva i mogu pomoći u smanjenju napuhanosti. Redovita fizička aktivnost također smanjuje rizik od konstipacije.
Vodite dnevnik prehrane – Ako imate česte probavne smetnje, vodite evidenciju o prehrani i simptomima. Možda ćete uočiti uzrok – mliječni proizvodi, pšenica, mahunarke ili određeno voće mogu biti pokretači.
Kada otići liječniku?
Ako nadutost ne prolazi ni nakon što ste promijenili prehrambene navike, ako je praćena bolovima, promjenama u stolici, gubitkom težine ili jakim umorom, obavezno se obratite gastroenterologu. Rano otkrivanje bolesti poput celijakije, sindroma iritabilnog crijeva, bakterijskog prerastanja u crijevima ili čak karcinoma crijeva, ključno je za liječenje.
Ljeto može biti vrijeme opuštanja, ali i vrijeme kada naša crijeva osjećaju posljedice novih navika. Ako znamo kako reagirati i što pratiti, možemo na vrijeme spriječiti komplikacije i bezbrižno uživati u toplim danima.