
Foto: Aaron Schwartz / Pool via CNP
povezane vijesti
WASHINGTON – Predstavljajući se kao američki državni tajnik Marco Rubio prevarant je slao glasovne i tekstualne poruke generirane umjetnom inteligencijom visokim dužnosnicima i ministrima vanjskih poslova, što je najnoviji slučaj da je meta imitatora američki političar.
Iz ureda visokog američkog diplomata navodi se da je neidentificirani krivac vjerojatno pokušavao manipulirati moćnim dužnosnicima “s ciljem dobivanja pristupa informacijama ili računima”, izvijestili su Washington Post i drugi američki mediji.
Prevarant je kontaktirao najmanje tri ministra vanjskih poslova, guvernera američke savezne države i člana Kongresa koristeći tekstualne poruke i aplikaciju za šifrirane poruke Signal, prema telegramu od 3. srpnja.
Počevši od sredine lipnja, prevarant je kreirao Signal račun koristeći korisničko ime “[email protected]” kako bi kontaktirao dužnosnike koji ništa nisu slutili, dodaje se.
“Ostavio je glasovne poruke na Signalu za najmanje dvije ciljane osobe, a u jednom slučaju poslao je tekstualnu poruku pozivajući osobu da komunicira putem Signala”, navodi se u telegramu.
Sadržaji poruka nisu objavljeni.
Odgovarajući na zahtjev AFP-a za komentar, State Department je izjavio da je svjestan incidenta i da “trenutno istražuje stvar”.
“Ministarstvo ozbiljno shvaća svoju odgovornost zaštite informacija i kontinuirano poduzima korake za poboljšanje kibernetičke sigurnosti ministarstva kako bi spriječilo buduće incidente”, rekao je visoki dužnosnik State Departmenta.
Lažno predstavljanje kao Rubio bila je jedna od “dvije različite kampanje” koje se istražuju u kojima akteri prijetnji oponašaju dužnosnike State Departmenta putem e-pošte i aplikacija za razmjenu poruka, navodi se.
Druga kampanja započela je u travnju i uključivala je “kibernetičkog aktera povezanog s Rusijom” koji je proveo phishing kampanju usmjerenu na osobne gmail račune povezane sa znanstvenicima think tankova, aktivistima i disidentima sa sjedištem u istočnoj Europi, novinarima i bivšim dužnosnicima, navodi se.
Kibernetički akter se predstavljao kao “fiktivni” dužnosnik State Departmenta i pokušao je pristupiti sadržaju gmail računa korisnika.
Prijevare slijede upozorenje FBI-a da se od travnja kibernetički akteri lažno predstavljaju kao visoki američki dužnosnici kako bi ciljali njihove kontakte, uključujući sadašnje i bivše dužnosnike savezne ili državne vlade.
U svibnju je predsjednik Donald Trump rekao da je imitator ‘provalio’ u telefon šefice kabineta Bijele kuće Susie Wiles. Američki senatori, guverneri i poslovni rukovoditelji primali su tekstualne poruke i telefonske pozive od nekoga tko se predstavljao kao Wiles, izvijestio je Wall Street Journal.
Pokrenuta je istraga Bijele kuće i FBI-a, ali Trump je umanjio prijetnju rekavši da Wiles “može to riješiti”.
Visoki dužnosnici Trumpove administracije naišli su na kritike zbog korištenja Signala i drugih neslužbenih kanala za vladin rad.
U ožujku je tadašnji savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz nenamjerno dodao novinara u Signal grupu za chat u kojoj se raspravljalo o američkim napadima u Jemenu. Ta je epizoda dovela do Waltzove smjene.
S obzirom na sve veće korištenje alata za kloniranje glasa uz pomoć umjetne inteligencije – koji su jeftini, jednostavni za korištenje i teško im je ući u trag – istraživači dezinformacija brinu se o utjecaju audio deepfakeova koji imitiraju ili ocrnjuju poznate osobe i političare.
Prošle godine, robotski poziv koji je imitirao tadašnjeg predsjednika Joea Bidena izazvao je javnu uzbunu zbog takvih deepfakeova.
Robopoziv je pozvao stanovnike New Hampshirea da ne glasaju na demokratskim predizborima, što je potaknulo vlasti da pokrenu istragu o mogućem sprečavanju glasanja i izazvalo zahtjeve aktivista za strožim ograničenjima oko generativnih alata umjetne inteligencije.