Analiza

Blaži pad američkog uvoza morem u lipnju. Snažan pad iz Kine, skok iz jugoistočne Azije

Portal Novi list, Hina



Pad američkog uvoza robe morem osjetno je ublažen u lipnju, uz skok isporuka iz jugoistočne Azije koje su bile protuteža znatno smanjenim pošiljkama iz Kine, pokazala je u utorak analiza kompanije za tehnologije opskrbnog lanca Descartes.


U SAD je u lipnju stiglo 2,2 milijuna standardnih TEU kontejnera s robom, za 3,5 posto manje nego u istom prošlogodišnjem prošlogodišnjem mjesecu, izračunali su u Descartesu.


Na mjesečnoj razini obujam uvoza porastao je pak u lipnju za 1,8 posto, izračunali su u Descartesu, zaključivši da blagi rast signalizira stabilizaciju.




U svibnju je na mjesečnoj razini bio potonuo za 9,7 posto, odražavajući carinsku nestabilnost i previranja u trgovinskoj politici, napominju.


Obujam isporuka bio je ipak za čak 12,9 posto veći nego u lipnju pretpandemijske 2019. godine, što signalizira na jačanje strukturne potražnje usprkos trenutnim negativnim trendovima, zaključili su analitičari.


U razdoblju od siječnja do lipnja ukupni američki uvoz bio je veći za 3,8 posto veći nego lani, uz skromniji rast nego na početku godine, navode iz Descartesa.


Manje isporuka iz Kine


Kompanije u Kini, glavnom američkom trgovinskom partneru, otpremile su u SAD u lipnju 639.300 standardnih TEU kontejnera robe, za 28,3 posto manje nego lani.


Gotovo isti postotni pad zabilježen je na godišnjoj razini i u svibnju, odražavajući zaoštravanje trgovinskih napetosti i visoke carine. Još u travnju isporuke su uvećane na godišnjoj razini za 6,2 posto budući da su uvoznici gomilali zalihe pred najavljeno podizanje carina.


Mjesečna usporedba pokazuje pak stabiliziraju isporuka, prema skromnom povećanju broja kontejnera otpremljenih iz Kine u SAD u lipnju za 0,4 posto. U svibnju bio je potonuo za gotovo 21 posto.


Među kategorijama proizvoda dominirali su i u lipnju namještaj i plastični proizvodi, ali i nuklearni reaktor, iako uz znatno smanjene isporuke u odnosu na prošlogodišnji lipanj, pokazuju Descartesovi podaci.


Udio isporuka iz Kine u ukupnom američkom uvozu pao je tako u lipnju na 28,8 posto. Najvišu razinu bio je dosegnuo u srpnju prošle godine, od čak 40 posto.


Više njemačke robe


Smanjeni obujam isporuka iz Kine u raskoraku je s pojačanom otpremom robe iz zemalja jugoistočne Azije.


Daleko je najviše, mjereno brojem kontejnera, poskočio američki uvoz iz Vijetnama, s isporučenih gotovo 60 tisuća kontejnera više nego u prošlogodišnjem lipnju, što odgovara povećanju za 27,6 posto.


Indonezija je pak prednjačila najvećim postotnim rastom, za 57,6 posto, uz otpremljenih otprilike dvadeset tisuća više kontejnera nego u prošlogodišnjem lipnju, izračunali su u Descartesu.


Porastao je i obujam američkog uvoza iz Njemačke, za nekih sedam tisuća standardnih TEU kontejnera, odnosno za 13,5 posto. Obujam isporuka iz Italije uvećan je za tri posto, uz otpremljenih otprilike tisuću kontejnera više nego u lipnju 2024. godine.


Američki kontejnerski uvoz iz Južne Koreje potonuo je u lipnju za nekih 19 tisuća kontejnera, odnosno gotovo 17 posto, dok je uvoz iz Japana umanjen za nešto više od tri tisuće kontejnera, odnosno 5,7 posto, navodi se u izvješću.


Američki predsjednik Donald Trump potpisao je u ponedjeljak uredbu kojom je rok za postizanje trgovinskih dogovora pomaknut s 9. srpnja na 1. kolovoza, napominje Reuters.