
Matko Marušić napisao je knjigu koja je više od kataloga / Foto W. SALKOVIĆ
U knjizi je detaljno obrađeno 38 samostalnih skulptura ili oltarnih cjelina sastavljenih od više kipova te predstavlja uspješnu rekonstrukciju važnog, a zanemarenog i propadanju izloženog dijela srednjovjekovne i renesansne likovne baštine Jadrana
povezane vijesti
CRES – Matko Marušić, znanstveni suradnik na zagrebačkom Institutu za povijest umjetnosti, kako je sam rekao, za svoju prvu autorsku knjigu trebao je odabrati neku lakšu temu. No, odlučio se na Drvenu skulpturu Cresa i Lošinja do 1550. godine, što je naslov njegova obimnog djela predstavljenog javnosti u Palači Moise.
Istraživanje umjetnosti cresko-lošinjskog otočja, čiji su rezultati sabrani u knjizi, započeo je u siječnju 2020. godine još kao poslijedoktorand na Odsjeku za povijest umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, a nastavio kroz nekoliko istraživačkih projekata na Institutu na kojem se kasnije zaposlio. No, naglasio je da je knjiga rezultat mnogo duljeg zanimanja za prošlost Cresa i Lošinja, a prve uspomene nosi još iz vremena kad je kao osnovnoškolac provodio ljetne praznike u Osoru i odlazio na nedjeljne mise u osorsku katedralu.

U Gradskom muzeju 27 drvenih svetaca iz nešto kasnijeg razdoblja – od 15. do 18. stoljeća – bilo je izloženo 2019. godine / Foto W. SALKOVIĆ
Iako je u knjizi detaljno obrađeno 38 samostalnih skulptura ili oltarnih cjelina sastavljenih od više kipova, ona je puno više od kataloga, samog po sebi iznimno vrijednog i korisnog, prije svega povjesničarima umjetnosti, konzervatorima, restauratorima, ali i svim ljubiteljima sakralne umjetnosti. Monografija započinje proslovom u kojem autor vrlo iskreno obrazlaže intimne razloge za pisanje knjige, a nastavlja se uvodom, svojevrsnom posvetom poznatom istraživaču otoka Branku Fučiću, čijim stopama je nastavio Marušić. Osim na Fučića, Marušićev rad nastavlja se na tragove koje su ostavili drugi putopisci i pripovjedači bilježeći sve ono što su smatrali vrijednim na Apsirtovim otocima.

Cresani su pokazali interes za rad mladog istraživača Matka Marušića / Foto W. SALKOVIĆ
U knjizi su predstavljeni rezultati istraživanja drvene skulpture cresko-lošinjskog otočja od najranijih sačuvanih primjeraka iz 13. stoljeća do sredine 16. stoljeća te je ova monografija uspješna rekonstrukcija važnog, a zanemarenog i propadanju izloženog dijela srednjovjekovne i renesansne likovne baštine Jadrana. Osim toga, čitatelj će u njoj pronaći i mnoge zanimljive detalje iz povijesti ovih otoka, dosadašnja istraživanja drvene skulpture, tipologiju drvene skulpture i topografiju sakralnih prostora, te razmišljanje o budućnosti drvorezbarene baštine, posebice o mjerama koje treba poduzeti kako bi se ta osjetljiva djela sačuvala.
Uz autora, na predstavljanju je govorila i urednica Vlasta Zajec koja je zahvalila svima uključenima u ovaj izdavački poduhvat. Monografiju “Drvena skulptura Cresa i Lošinja do 1550. godine – Pojavnost i vrijednost” izdao je krajem prošle godine Institut za povijest umjetnosti u nakladi od 300 primjeraka. Fotografije su djelo Jovana Kliska, dok likovno i grafičko oblikovanje potpisuje Luka Gusić.