
Foto Mate Komina
Brijači u Turskoj prolaze dugotrajnu obuku i zanat uče već od mladih dana, a Aziz je počeo s 10 godina
povezane vijesti
Diljem Europe, pa tako i Lijepe Naše, u posljednje vrijeme sve više raste interes za tursku kulturu i običaje. Osim odavno popularnih turskih sapunica, toj popularnosti značajno pridonosi turistička atraktivnost Turske, zemlje bogate povijesti, znamenitosti i gostoljubivih ljudi, kao i snažna promocija na društvenim mrežama.
Između ostaloga, kao rezultat povijesne isprepletenosti, baklave, kebabi i drugo odavno su dio i naše gastronomske ponude, a turska kava već je generacijama i generacijama omiljeni ritual. Turci su poznati po tome što svakodnevne radnje pretvaraju u rituale ispunjene značenjem, strpljenjem i zajedništvom.
Jedan od tih rituala svakako je i odlazak brijaču, odnosno berberu, a da biste doživjeli to posebno iskustvo, ne morate putovati, Turčin Aziz otvorio je prvi Turkish barbershop u Hrvatskoj, i to u Zadru, još prošle godine u svibnju. A koliko je to oduševilo Zadrane, govori činjenica da su se sada preselili u veći prostor na Branimiru.

Foto Mate Komina
MALE TAJNE MAJSTORA
Uz posebnu kavu iz Turske, simbol pažnje i gostoprimstva, Aziz i njegova supruga Mirela otkrili su nam male tajne velikih majstora i što to čini njihovu brijačnicu tako posebnom, ali i koji su izazovi u poslovanju.
Aziz je rođen u Turskoj, a dugo je živio u Cipru, sve dok ga jedan poznanik prije tri godine nije pozvao da dođe raditi u Zadar koji ga je oduševio, obožava more i manje gradove, pa se brzo zaljubio u naš grad i u svoju sadašnju suprugu Mirelu. Zajedničkim snagama pokrenuli su ovaj uspješan barbershop koji je oduševio Zadrane, ali i brojne turiste.

Foto Mate Komina
No, uspjeh nije iznenađenje, turski način šišanja i brijanja muškaraca poznat je diljem svijeta po svojoj preciznosti, pažnji prema detaljima i specifičnim tradicionalnim tehnikama koje se prenose s koljena na koljeno. Brijači u Turskoj prolaze dugotrajnu obuku i zanat uče već od mladih dana.
– Počeo sam učiti zanat kad sam imao 10 godina, to je kod nas potpuno normalno. Pola dana bio sam u školi, pola dana u brijačnici. Naravno, prvo sam radio pomoćne poslove kao što je npr. čišćenje, masaža i sl. Međutim, brzo sam učio i odmah sam jako zavolio ovaj posao, već s 12 godina počeo sam šišati. Volim raditi, nikad mi ništa nije bilo teško, započinje Aziz na tečnom hrvatskom premda, priznaje, jezik nije bilo lako naučiti, no uspio je.
S obzirom na to da u Zadru nema previše barbershopova, odnosno brijačnica, dok je frizera dosta, odlučio je otvoriti autentično mjesto. Najprije je radio sam, a u međuvremenu su mu se pridružili Omer, Samet iz Turske te David iz Hrvatske.
– Dečke iz Turske nije bilo teško nagovoriti, ponudio sam im posao i rekao kako je Zadar lijep. Voljeli bismo zaposliti još ljudi, nama je cilj zaposliti i domaće ljude, naučiti ih svemu što znamo. No, ove struke svugdje kronično nedostaje. Uredili smo i salon za žene, no čekamo frizerku, kazuje Aziz.
POPUT PSIHOLOGA
Posla itekako ima, i to od prvog dana, već odavno imaju stalne mušterije kojima se najviše sviđa cjelokupan doživljaj. Naime, tursko šišanje podrazumijeva kompletan tretman: od šišanja i uređivanja brade, do masaže, raznih tretmana, pa čak i uklanjanja dlačica voskom i koncem.

Foto Mate Komina
– Ljudi danas vole izgledati lijepo, uredno, pa se sređuju i obrve, uklanjaju dlačice iz ušiju i nosa. U Zadru se to inače ne radi. Isto tako, kod nas nema šišanja u 20 minuta, pranje, uređivanje kose, brade i obrva traje najmanje sat vremena. Baš se posvetimo mušteriji. Osim toga, ovo je mjesto druženja i razgovora. Često smo poput psihologa, govori Aziz kroz smijeh.
Dok razgovaramo, okruženi namještajem i detaljima iz Turske, uz neizostavnu zastavu Fenerbahçea, ali i potpisani dres Dominika Livakovića, redovno ulaze turisti, najprije privučeni natpisom, a zatim zanimljivim interijerom.
– Imamo aplikaciju za naručivanje tako da u pravilu nema čekanja, no često ovako dođu i turisti. Ako nije gužva, odmah ih primimo, a ako treba i čekati, ne bude im problem, uživaju u atmosferi, dodaje Aziz.

Foto Mate Komina
I zaista, atmosfera je posebna, Turkish Barbershop by Aziz mjesto je koje spaja dvije kulture, stari zanat i suvremene trendove, a Aziz i Mirela, koji su, kako kažu, kliknuli na prvu, stvorili su prepoznatljiv koncept gostoljubivosti i kvalitetne, sveobuhvatne usluge.
Donijeli su nam dašak Istoka, serviran sa širokim osmijehom i britvom. Iako je Aziz u Hrvatsku došao gotovo slučajno, njegov dolazak ostavio je vrlo precizan rez – ne samo na bradi, već i na čitavoj lokalnoj zajednici.