RIBLJE VRSTE

Novi nalaz rijetke ribe u blizini Biševa. Ribari nisu ni znali što ulovili koćom

Boris Bulić

Budući da se Gaidropsarus granti smatra općenito prilično rijetkom ribom IUCN (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) joj je dodijelio status vrste čija je biologija nedovoljno istražena…



Nedavno je u blizini Biševa ulovljena neobična riba koja je izazvala pozornost i ribara ali i većine ljudi kojima je zanimljiva biologija riba.


Sliku nam je dostavio Ante Žuvela i evo što nam je reko o tom ulovu:


– Ova je riba uhvaćena u koćarici Marja iz Vele Luke na Korčuli, na predjelu otoka Biševo.




Pošto je čovik koji je na moru 50 godina rekao da nije nikad vidio tu ribu odlučio sam se iz zafrkancije stavit sliku u jednu ribarsku grupu i pitat je li možda netko zna koja je to riba – rekao nam je Ante Žuvela.


I premda je po društvenim mrežama bilo puno nagađanja i pretpostavljanja oko determinacije ove vrste, sigurno je samo jedno, a to je da je riječ o vrsti iz porodice Gadidae i da je u pitanju jedna od riba poznatih pod nazivom ugorova majka.


Inače u našem moru žive tri ugorove majke, ugorova majka zubuša (Antonogadus megalokynodon, Kolombatović, 1894), ugorova majka mrkulja (Gaidropsarus mediterraneus, Linnaeus, 1758) te ugorova majka pečatnica (Gaidropsarus vulgaris, Cloquet, 1824) dok je ova neobična riba, temeljem pregleda ove fotografije, najvjerojatnije Gaidropsarus granti (Regan, 1903), vrsta ugorove majke koja je tek nedavno prvi put zabilježena u Jadranu.


Inače je Gaidropsarus granti vrsta koju je 1903. godine prvi puta opisao engleski ihtiolog Charles Tate Regan.


Ova riba nastanjuje sjeveroistočni Atlantik i Sredozemno more, a populacije su zabilježene na Azorima, Kanarskim otocima, te drugim otocima zapadno od Pirenejskog poluotoka, između Sardinije i Tunisa te istočno od Italije.


Gaidropsarus granti nastanjuje pjeskovito, muljevito ili tvrdo dno od 120 do 820 metara dubine gdje se hrani desetonožnim rakovima.


Premda se povremeno lovi, nije uobičajena na tržnicama.


Budući da nijedna podvrsta nije navedena u Katalogu života (Catalogue of Life) te da se Gaidropsarus granti smatra općenito prilično rijetkom ribom IUCN (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) joj je dodijelio status vrste čija je biologija nedovoljno istražena.