Projekt SEPORA

Rijeka i Postojna udružile snage za brži odgovor na katastrofe

Vladimir Mrvoš

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Suradnja spasilačkih službi na cijelom području je od krucijalne važnosti, poručeno je



U Gradskoj vijećnici održano je predstavljanje projekta SEPORA (SEctorisation POstojna Rijeka Action) za predstavnike hitnih službi s područja Rijeke i Postojne i jedinica lokalnih samouprava koje su obuhvaćene projektom.


Nakon uvodnih riječi zamjenika gradonačelnice Rijeke Vedrana Vivode koji je prisutne upoznao s važnosti ove teme, zapovjednik Postrojbe civilne zaštite za spašavanje iz ruševina Grada Rijeke, Boris Rosanda predstavio je aktivnosti koje su do sada u sklopu projekta realizirane.





Predstavnici hitnih službi s područja Grada Rijeke i Občine Postojna kao i predstavnici jedinica lokalne samouprave čija su područja obuhvaćena projektom – Čavle, Viškovo, Jelenje, Klana, Matulji, Grada Kastva, Občine Pivka i Občine Ilirska Bistrica, mogli su saznati da će ovaj zajednički EU projekt Grada Rijeke, odnosno Postrojbe civilne zaštite značajno unaprijediti spremnost i učinkovitost odgovora na prirodne katastrofe i druge izvanredne situacije u prekograničnom području između Hrvatske i Slovenije.


Sektorizacija


Projektom je obuhvaćeno područje pojačane seizmičke aktivnosti s izrazitom koncentracijom epicentara potresa odnosno područje tektonske jedinice Ilirska Bistrica – Rijeka – Omišalj – Novi Vinodolski koja čini kontinuirani pojas prosječne širine 30 km.


S obzirom na to da bi u slučaju razornog potresa intenziteta osmog stupnja ili više po Mercalli ljestvici bilo zahvaćeno cijelo područje, suradnja spasilačkih službi na cijelom području je od krucijalne važnosti.



Glavni cilj projekta SEPORA je napraviti zemljopisnu sektorizaciju područja od Bakarskog zaljeva na jugu do Postojne na sjeveru prema međunarodnim smjernicama za koordinaciju odgovora na razorne potrese.


Zemljopisna sektorizacija je alat za spasioce kojim se definira područje pretrage temeljem predefiniranih parametara, a omogućit će učinkovitije raspoređivanje timova za traganje i spašavanje i upravljanje velikom nesrećom ili katastrofom, odnosno, sektorizacijom će se uvelike smanjiti vrijeme potrebno za početak koordiniranih akcija spašavanja u slučaju nesreće velikih razmjera.


Sektorizaciju područja bi slijedili i međunarodni timovi koji bi pristigli u pomoć.


Prioritet spašavanja


U pripremi zemljopisne sektorizacije izradu detaljnih geografskih karata visoke rezolucije izradio je Građevinski fakultet u Rijeci. Prikupljeni su podaci o tlocrtnim prikazama svih građevina te linijskim elementima prometnica, željeznica, vodotoka i ostalih prirodnih granica.



Izrađena je karta gustoće stanovništva visoke rezolucije, što je iznimno važno za procjenu rizika i planiranje prioriteta spašavanja. Svi podaci su obrađeni i integrirani u specijaliziranim GIS programima, a razvijen je i poseban SEPORA računalni algoritam koji automatizira dio analize i omogućuje brže ažuriranje karata i statistika po sektorima.


Izrađena je radna verzija karata koja će biti predstavljena predstavnicima lokalnih i državnih institucija, civilne zaštite i stručnjacima iz područja upravljanja rizicima.


Ova faza rasprave ključna je za dodatnu provjeru točnosti i korisnosti podataka te tijekom ove faze sudionici mogu dati svoje komentare, predložiti korekcije i nadopune prema lokalnim saznanjima i potrebama.


Zahvaljujući projektu SEPORA područje od Rijeke do Postojne bit će spremnije i organiziranije, što u kritičnim trenucima znači bržu i učinkovitiju pomoć svim građanima.