Opaka bolest

Neuroradiolozi u Dubravi vadit će ugruške direktno iz krvne žile. To bi trebalo spasiti mnoge koji se liječe od moždanog udara

Ljerka Bratonja Martinović

Photo: Zeljko Hladika/Pixsell

Photo: Zeljko Hladika/Pixsell

Taj zahvat, koji u KBC-u Zagreb provode od 2015., jako povećava šanse za oporavak kod akutnog ishemijskog moždanog udara



Moždani udar treći je vodeći uzročnik smrti te vodeći uzrok invalidnosti u Hrvatskoj i u svijetu. Svaki drugi moždani udar događa se u produktivnoj dobi, između 45. i 65. godine života, a 22 posto muškaraca i 45 posto žena umire unutar prve godine nakon preboljelog udara. Da bi rezultati liječenja moždanog udara bili bolji, iskusni neuroradiolozi KBC-a Zagreb u naredne će dvije godine u KB Dubrava provoditi metodu trombektomije, odnosno vađenja ugruška izravno iz krvne žile, koja se na Rebru provodi od 2015. godine u okviru Specijaliziranog centra za liječenje moždanog udara.


Tim neurologa


Riječ je o zahvatu koji značajno povećava šanse za oporavak kod akutnog ishemijskog moždanog udara. Oko 30 do 40 pacijenata godišnje dosad je iz ove bolnice odlazilo na Rebro na taj zahvat, a transport pacijenata značajno je usporavao liječenje. Kako KB Dubrava sada raspolaže potrebnom hibridnom salom, uređajima i opremom za izvođenje tog zahvata, liječnici s Rebra educirat će kolege iz ove bolnice kako bi sami nastavili primjenjivati ovu najnoviju metodu koja sprečava razvoj posljedica moždanog udara kod bolesnika sa začepljenjem velikih krvnih žila glave i vrata.


Zahvaljujući jučer potpisanom ugovoru o suradnji dviju bolnica, osigurana je 24-satna skrb tima neurologa i pratećeg medicinskog osoblja posebno obučenog za dijagnostiku, liječenje, rehabilitaciju i njegu pacijenata s moždanim udarom uz primjenu najnovijih dijagnostičkih i terapijskih metoda liječenja.




Uvođenjem trombektomije u KB Dubrava osigurava se dostupnija i brža intervencijska terapija za pacijente s moždanim udarom, čime se ne samo povećavaju šanse za preživljenje i funkcionalni oporavak, već se ujedno i rasterećuju kapaciteti drugih kliničkih centara. Ovoj bolnici, istaknuto je jučer, osim Zagreba gravitiraju i Sisak, Bjelovar, Koprivnica i drugi gradovi tog dijela Hrvatske.


Stručnjaci s Rebra prethodno su proveli takvu edukaciju i u KBC-ima u Osijeku, Rijeci i Splitu te ocjenjuju da je ovime uspostavljena kompletna mreža centara za liječenje moždanog udara koja Hrvatskoj osigurava potpunu pokrivenost suvremenim liječenjem.


Presudno vrijeme


– Na Rebru radimo ovu metodu već 10 godina, a educirali smo i kolege u ostalim KBC-ima jer je ovdje presudno važno vrijeme. Ne postoje ni helikopterski ni drugi transporti koji mogu prebaciti pacijente iz područja Dubrovnika do Zagreba na vrijeme, u okviru zlatnog sata. Ova je procedura optimalna ako se uradi unutar sat vremena od nastanka simptoma, a iako su ove dvije bolnice udaljene samo tri kilometra zračne linije, to prebacivanje pacijenta nekad traje i satima, objašnjava prof. dr. Marko Radoš, predstojnik Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku neuroradiologiju KBC-a Zagreb.


Tomislav Miletic/PIXSELL


Potpisanim će se sporazumom, dodaje, vrijeme liječenja skratiti i do nekoliko sati, što za pacijenta može biti presudno u smislu ishoda liječenja.


Godišnje u Hrvatskoj moždani udar dobije oko 12.000 osoba, a mehaničkom trombektomijom liječi se oko šest posto ili do 700 pacijenata godišnje. To je, veli prof. Radoš, dobar standard koji Hrvatsku svrstava uz bok Švicarske ili Njemačke, no uvijek treba voditi računa o tome da uspjeh zahvata ovisi o vremenu u kojem je proveden. U prvom satu nakon moždanog udara uspjeh zahvata je gotovo 100-postotan, dok u petom satu pada na 60 posto. Ipak, ističe Radoš, danas se zna da je kod nekih pacijenata maksimalno vrijeme od moždanog udara do trombektomije sa šest sati produljeno i do 24 sata te neki i u tom razdoblju imaju određenu korist ovog zahvata.


Pacijenti kojima je u KB Dubrava dijagnosticiran moždani udar bit će ovime na velikom dobitku. Osim toga educirat će se kadrovi te bolnice koji to dosad nisu radili jer bolnica nije imala tehničkih uvjeta. Ovaj će zahvat ubuduće raditi specijalisti koji će ići u subspecijalizaciju iz intervencijske radiologije i nekoliko kvalitetnih specijalizanata koji će se educirati za provođenje trombektomije. U KB Dubrava godišnje je 30 do 40 pacijenata trebalo ovakav zahvat nakon doživljenog moždanog udara.