
Reuters
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić reagirao je pozivom na Instagramu da se "ne ruši Srbija"
povezane vijesti
Prosvjedi i blokade prometnica u Beogradu i Novom Sadu, započete u četvrtak navečer, završile su poslije ponoći bez intervencija policije, nakon što je prethodne večeri u rasturanju barikada privedeno 79 osoba, a ozlijeđeni su deseci prosvjednika, od kojih je najmanje četvero pretrpjelo teške prijelome.
Akcijama građanskog neposluha, sjedećim prosvjedima, postavljajući kontejnere za smeće i druge barikade, demonstranti privremeno paraliziraju promet u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima nakon velikih demonstracija 28. lipnja. Na tom prosvjedu oko 140.000 ljudi u prijestolnici zahtijevalo je prijevremene parlamentarne izbore, a prosvjed je okončan intervencijom policije koja je ocjenjena kao brutalna i uz uporabu premjerne sile.
Prosvjedi su u četvrtak navečer bili praćeni dodatnim napetostima, uz optužbe da je policija primjenila brutalnu i neprimjerenu silu, posebice ispred Pravnog fakulteta gdje je, po ocjeni akademske zajednice, narušena autonomija sveučilišta pokušajem policije da, rastjerujući studente koji su mirno sudjelovali u blokadi, upadne u zgradu tog fakulteta.
Rektor beogradskog sveučilišta Vladan Đokić na prosvjedu ispred Pravnog fakulteta u kojem je privedeno tridesetak studenata, a nekoliko ozlijeđeno, rekao je da su studenti “od pripadnika javnog reda i mira primili teške udarce, ne samo za studente, već i za njihove prijatelje, kolege, roditeljem profesore”.
“Udarci su bili usmjereni protiv sveučilišta, protiv akademske zajednice”, dodao je rektor. Zatražio je “od pripadnika javne vlasti da se suzdrže od brutalnih napada na studente i građane jer se red i mir ne dovode batinama, već se mora steći povjerenje u institucije”.
Dodatni gnjev sudionika prosvjeda u gradovima Srbije izazvala je u četvrtak objavljena odluka srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da abolira četvoricu aktivista Srpske napredne stranke koji se kazneno progone za napad na studente i lomljenje čeljusti jednoj studentici u siječnji ove godine. Poslije tog incidenta ostavku je podnio tadašnji premijer i predsjednik Srpske napredne stanke Miloš Vučević, što je izazvalo i pad vlade.
Studenti fakulteta u Beogradu, Nišu i Novom Sadu su u znak prosvjeda protiv policijske brutalnosti u četvrtak navečer pozvali građane na totalne blokade tih gradova od petka rano ujutro – od šest sati u Novom Sadu, a od sedam u Beogradu i Nišu.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić reagirao je pozivom na Instagramu da se “ne ruši Srbija”, ustvrdivši kako “država želi da dopusti svaku slobodu okupljanja, izražavanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Studente i građane zamolio je da odustanu od najavljenih blokada, rekavši kako država ne želi reagirate te da izbjegava uporabu sile, ali da “takvu vrstu nasilja država ne može i ne smije da dopusti, jer onda više nije država”.
“Zato vas molim još jednom razmislite i još jednom se urazumite. Kao Boga vas molim. Za sve druge ljude, Srbija je država, ozbiljna i odgovorna. Tako će biti i sutra i svaki drugi dan”, rekao je Vučić u video-poruci na Instagramu.