U okviru istrage koju vodi EPPO, jučer je u Bugarskoj, Hrvatskoj, Njemačkoj, Italiji, Latviji, Luksemburgu i Poljskoj provedeno oko 80 pretraga, uz podršku 500 agenata za provođenje zakona (poreznih i policijskih službenika), dok je u Njemačkoj i Italiji uhićeno šest osoba, ističe tužiteljstvo.


Osim toga, zaplijenjena je imovina u vrijednosti većoj od 20 milijuna eura, s time da je samo u Italiji zamrznuto 50 bankovnih računa i zaplijenjeno je 14 nekretnina, kao i dvije parcele zemljišta i 25 automobila, uključujući 19 luksuznih vozila. U Njemačkoj su također zaplijenjena dva automobila, gotovina i luksuzni predmeti, a zamrznuti su i bankovni računi, dodaje EPPO.




Kriminalne skupine pod istragom osumnjičene su za sudjelovanje u velikoj kružnoj prijevari s PDV-om. Riječ je složenoj shemi koja iskorištava pravila EU-a o prekograničnim transakcijama između država članica, koje su oslobođene poreza na dodanu vrijednost (PDV).


Prema istragama, nekoliko tisuća automobila prodano je u okviru prekograničnih prijevarnih shema diljem Europe, koristeći stotine fiktivnih tvrtki, krivotvorene dokumente i fiktivne račune, kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a.


U nekim slučajevima, vozila su fiktivno prodana tvrtkama u Lihtenštajnu i San Marinu, gdje automobili nikada nisu bili registrirani, prije nego što su stvarno prodani trgovcima automobilima i kupcima u Italiji i drugim državama članicama.


Najmanje 100 milijuna eura gubitka za EU i nacionalne proračune


Osim toga, prijevare su omogućile kriminalnoj mreži da od nacionalnih poreznih tijela traži povrat PDV-a, na što osumnjičeni počinitelji nisu imali pravo, a što je sve dovelo do znatne nezakonite dobiti.


Kriminalne skupine su također prijevarno primjenjivale smanjeni PDV, prema takozvanoj “shemi oporezivanja marže”. Ova odredba omogućuje preprodavačima da plaćaju PDV samo na svoju profitnu maržu prilikom prodaje rabljene robe kupljene od privatnih osoba. Međutim, tvrtke pod istragom nezakonito su primjenjivale ovu odredbu.


Procjenjuje se da su aktivnosti koje su predmet istrage prouzročile gubitke od najmanje 100 milijuna eura za EU i nacionalne proračune.


EPPO je naveo kako u se istrage oslanjale na podršku Europola putem analitičke pomoći i alata za koordinaciju, uz dodatnu podršku nacionalnih agencija za provedbu zakona.


Tužiteljstvo nadodaje da je u akciju uključeno Ravnateljstvo MUP-a RH, Ravnateljstvo kriminalističke policije, Pnuskok, Policijska uprava istarska i Samostalni sektor za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija RH.