
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Tog kobnog dana Pahoki je došao u dom kako bi platio račun za smještaj svoje majke, a nakon kratkog razgovora s vlasnicom doma, izvukao je pištolj i počeo pucati
povezane vijesti
- Pahoki je dobio maksimalnih 50 godina kazne, sutkinja objasnila zašto: “Bio je hladnokrvan i bez emocija”
- Slučaj ubojstva na Molatu. Tijelo nestalog Čeha dosad nije nađeno, njegov slovački partner u zatvoru
- Riječki pomorac Nedeljko Kuzma zbog fotkanja “Galeba” završio u pritvoru: “Vodili su me u lisicima kao najgoreg kriminalca”
Krešimir Pahoki (52), umirovljeni policajac koji je 22. srpnja prošle godine ubio šestero ljudi u Domu za starije i nemoćne u Daruvaru, osuđen je na 50 godina zatvora. Nepravomoćna je to presuda Županijskog suda u Bjelovaru.
Optužnicom ga se teretilo za 13 kaznenih djela, između kojih i teško ubojstvo majke i još četiri teška ubojstva, jedno ubojstvo, pokušaje teških ubojstava i pokušaje ubojstva, izazivanje opće opasnosti i nanošenje teških tjelesnih ozljeda. Forenzički vještaci utvrdili su da je ispalio najmanje 14 metaka te da je dva puta punio revolver.
Tog kobnog dana Pahoki je došao u dom kako bi platio račun za smještaj svoje majke, a nakon kratkog razgovora s vlasnicom doma, izvukao je pištolj i počeo pucati. Na mjestu je usmrtio njegovatelja Damira Fijalu, svoju majku i još troje korisnika doma, dok je šesta žrtva kasnije preminula u virovitičkoj bolnici od posljedica ranjavanja. Riječ je bila o osobama rođenih 1948., 1934., 1987., 1935. te dvoje rođenih 1931. godine. U napadu je teško ozlijeđeno još pet osoba rođenih 1995., 1982., 1938., 1942. i 1934. godine, koje su preživjele zahvaljujući brzoj liječničkoj intervenciji.
Tijekom suđenja svjedočili su djelatnici doma, preživjeli i vještaci. Na ročištu u travnju psiholog i psihijatrica iz Klinike za psihijatriju Vrapče na sudu su izjavili da je utvrđeno jda je Pahoki u trenutku zločina bio potpuno ubrojiv, da ne boluje od nikakve psihičke bolesti, ali da pokazuje obilježja disocijalnog i narcističkog poremećaja ličnosti. U lipnju je obavljeno dodatno vještačenje koje je potvrdilo njihov raniji nalaz.
Od početka se izjasnio da se ne osjeća krivim, a obrana mu je glasila: “Poštovani sude, branio sam kad je bilo potrebno, pozdravljam sve hrvatske branitelje. Svaka daljnja rasprava o ovom slučaju za mene je završena. Hvala.”
U četvrtak ujutro završne govore iznijeli su obrana i tužiteljstvo, nakon čega se sudsko vijeće povuklo na odlučivanje o presudi.