
Foto REUTERS/Liz Hampton
povezane vijesti
Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 68 dolara budući da ulagači pred sastanak Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznica odmjeravaju najavljenu veću ponudu i pokazatelje potražnje u ljetnoj sezoni vožnje.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 63 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 67,74 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 51 cent višoj cijeni, od 65,96 dolara.
Pred kraj prošlog tjedna pozornost tržišta privukli su signali iz Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupine saveznika da bi i u kolovozu mogli plasirati na tržište dodatnih 411 tisuća barela dnevno.
To bi značilo da bi se razdoblje pojačane opskrbe protegnulo na cijelo ljeto.
Čini se da su trgovci takvu odluku već uključili u cijene pa ih više neće iznenaditi, objašnjava Priyanka Sachdeva iz brokerske kuće Phillip Nove.
“Svi mi pričamo da će na tržište stići više nafte, ali to se još nije dogodilo”, napominje Staunovo, “možda zato što je potrošena kod kuće”, nagađa.
Saudijska Arabija isporučila je kupcima u lipnju 450 tisuća barela nafte dnevno više nego u prethodnom mjesecu, prema podacima Kplera. To znači da su isporuke porasle najsnažnije u više od godinu dana.
No, izvoz cijele grupe od ožujka gotovo stagnira, primjećuje Stanovo.
Ulagače je u srijedu zabrinuo rast zaliha sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 3,8 milijuna barela, citira Reuters izvješće ministarstva energetike.
U fokusu je ponovo bio i Bliski istok nakon što je u Iranu stupio na snagu zakon koji predviđa obustavu suradnje s Međunarodnom agencijom za nuklearnu energiju (IAEA).
Agencija će prema novom zakonu morati pribaviti dozvolu Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost za inspekcije u iranskim nuklearnim postrojenjima.
Teheran optužuje IAEA-u da je u dosluhu sa zapadnim zemljama osigurala ‘pokriće’ za izraelske zračne napade na iranska nuklearna postrojenja. Napadi su počeli samo dan nakon što je odbor agencije u deklaraciji ocijenio da je Iran prekršio obaveze iz Povelje o zabrani širenja nuklearnog oružja.
“Tržište sada u cijenu (nafte) uključuje i malu premiju na geopolitički rizik koji donosi odluka Irana o IAEA-i”, objašnjava Giovanni Staunovo iz UBS-a.
“Potez ipak odražava samo raspoloženje, a ne poremećaje u opskrbi naftom”, naglasio je Staunovo.
OPEC je odvojeno objavio da je u utorak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio 22 centa, na 68,06 dolara.