Sudjelovanje

“Rijeka – Zdravi grad” na konferenciji u Izmiru

Sanja Gašpert

Foto Grad Rijeka

Foto Grad Rijeka



Predstavnici Grada Rijeke, voditelj projekta “Rijeka – Zdravi grad” Jadran Mandekić i pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Jasna Grgurić Malović, sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji i poslovnom sastanku Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, koja je održana u Bursi te na radionici namijenjenoj sudionicima, koja je održana u Izmiru, u Turskoj.


Konferencija je obilježila kraj sedme faze Europske mreže zdravih gradova koja završava koncem 2025. godine, kao i početak nove, osme faze u 2026. godini. Glavna tema konferencije bila je “Otporni zdravi gradovi: Stvaranje održive urbane budućnosti za sve”, a sadržaj je bio vezan uz teme sedme faze: ‘Prosperitet: Gradovi koji napreduju, budućnost koja napreduje – Ekonomija blagostanja u akciji’, ‘Planet: Gradovi spremni za klimu – Jedno zdravlje za održivu budućnost’, ‘Sudjelovanje: Gradovi od nas, za nas – su-stvaranje urbane budućnosti’, ‘Ljudi: Ne ostavljanje nikoga iza sebe – Promicanje jednakosti u urbanom zdravlju’, ‘Mjesto: Osmišljanje zdravih i pravednih prostora’ te ‘Mir: Poticanje sigurnih i uključivih gradova za sve’.


Tijekom tri dana trajanja konferencije i poslovnog sastanka održano je niz predavanja, treninga za koordinatore te predstavljanja projekata gradova članova, a predstavljeni su i preliminarni rezultati evaluacije Faze VII Europske mreže zdravih gradova, ciljevi Faze VIII, kao i sva dokumentacija koja je potrebna za aplikaciju. Također, održani su i sastanci radnih skupina Europske mreže, a predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su na sastanku Radne skupine za zdravo starenje, čiji je Rijeka član od njenog osnutka 2004. godine.




Trećeg dana konferencije Jadran Mandekić je predstavio riječki projekt SEPORA – SEctorisation POstojna Rijeka Action, zajedničku inicijativu Rijeke i Postojne (Slovenija) usmjerenu na poboljšanje pripravnosti i odgovora na izvanredne situacije u prekograničnom području. Projekt se provodi kako bi se uspostavio novi okvir za geografsku podjelu teritorija na sektore što će, u slučaju izvanrednih situacija, omogućiti učinkovitiju koordinaciju i raspodjelu zadataka spasilačkih timova iz oba grada.


Projekt je u potpunosti je financiran sredstvima Europske unije kroz program Resilient Borders u ukupnom iznosu od 40.000 eura. Kako je istaknuto, upravo će upravljanje katastrofama biti jedna od važnih tema na kojoj će se raditi u osmoj fazi Europske mreže zdravih gradova.


U Izmiru su održane su radionice namijenjene sudionicima konferencije, a predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su u radionici na temu “Jednak život: ekspozom za zdraviju budućnost”. Kako je rečno, koncept ekspozoma odnosi se na ukupnost izloženosti različitim čimbenicima od začeća nadalje te predstavlja novi pristup u proučavanju uloge okoliša u razvoju bolesti, s naglaskom na mentalno zdravlje.


Projekt Jednak život, koji financira EU, razvija i koristi koncept ekspozoma u integriranoj studiji vanjskog ekspozoma i njegovih društvenih aspekata te mjerljivih unutarnjih fizioloških čimbenika te ih povezuje s razvojem djeteta i mentalnim zdravljem tijekom životnog vijeka.


Glavni cilj projekta je osmisliti najbolja potporna okruženja za svu djecu. Grad Rijeka uključen je u Europsku mrežu zdravih gradova od 1998. godine te otad zajedno s drugim europskim gradovima kontinuirano sudjeluje u svakoj fazi projekta u svrhu unapređenja zdravlja i blagostanja građana.