Sveučilište u Rijeci

Počela konferencija o podršci studentima s invaliditetom: Za obrazovanje bez prepreka

Mirjana Grce

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Zajednička je odgovornost da visoko obrazovanje bude pristupačno svima, uključujući osobe s invaliditetom, rekao je Darijo Jurišić



Na Sveučilištu u Rijeci danas je počela dvodnevna Znanstveno-stručna međunarodna konferencija ZNAM – Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka, koja ima cilj unaprjeđenje kompetencija dionika u visokom obrazovanju kroz različite oblike razmjene znanja i iskustava.


Konferenciju su organizirali Udruga za mlade i studente s invaliditetom ZNAM Primorsko-goranske županije i Savjetovalište za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci, u sklopu trogodišnjeg programa Centar podrške studentima i mladima s invaliditetom, financiranog sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, te u suradnji s Koordinacijom Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju i Regionalne mreže za podršku studentima s invaliditetom.


Važnost inkluzivnosti i pravednosti


Program otvorenja konferencije vodila je prof. Sandra Niždić, voditeljica Savjetovališta za akademsku prilagodbu, a otvorio ju je prof. Zoran Sušanj, predstojnik Sveučilišnog savjetovališnog centra. Profesorica Marta Žuvić, v. d. prorektorice za studije, studente i osiguravanje kvalitete Sveučilišta u Rijeci, objasnila je da je riječko Sveučilište domaćin konferencije u povodu završetka tog trogodišnjeg programa.





Zahvalila je svima koji su program ostvarivali, posebno djelatnicima Sveučilišta u Rijeci, Sandri Niždić, Dariji Glavan Šćulac i Zoranu Sušnju, koji su “puno vremena i truda uložili u razvoj strateških politika Sveučilišta te mjera i aktivnosti u području jednakosti, uključivosti i različitosti.


– Sveučilište u Rijeci je predvodnik ovih aktivnosti regionalno i nacionalno, a prepoznato je i u europskim okvirima, do čega je došlo kroz dugi sustavni rad, rekla je Žuvić izrazivši uvjerenje da to studenti životno osjećaju.


Skup su pozdravili Robert Matić, zamjenik župana, te Daria Glavan Šćulac, sveučilišna povjerenica za različitost, koji su posebno naglasili važnost inkluzivnosti i pravednosti, također različitosti, za što je Niždić rekla da su vrijednosti koje odavno vode riječko Sveučilište.



– Inkluzivnost znači i da reagiramo kada se nešto dogodi, da ne svodimo stvari na principe i načela, već da gradimo našu zajednicu u praksi kroz edukaciju, suradnju, a prije svega reakciju, poručila Glavan Šćulac, spomenuvši aktualni primjer vrijeđanja i ugrožavanja studenata i njihove profesorice na jednoj njihovoj probi.


Usmjereni studentima i mladima


Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, izvijestio je da u Hrvatskoj danas oko 17 posto stanovništva čine osobe s invaliditetom, da se u Registru osoba s invaliditetom nalaze rješenja o primjerenom obliku školovanja za 58.212 osoba.



– Na području PGŽ-a danas živi više od 34 tisuće osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, ali nažalost nemamo cjelovit podatak o tome koliko je danas osoba s invaliditetom u sustavu visokog obrazovanja.


Visoko obrazovanje nije privilegij već pravo, temelj osobnog i profesionalnog razvoja, a također i temelj za uključivanje u budućnosti, kao utjecajnih faktora, u život zajednice.


Stoga je zajednička odgovornost da visoko obrazovanje bude pristupačno svima, uključujući osobe s invaliditetom, rekao je Jurišić, poručivši da trebamo raditi na tome da se pojedinci ne trebaju prilagođavati sustavu nego da se sustav na neki način treba prilagođavati njima, ali i da raduje to što pozitivnih primjera ima.



Mirta Zekanović, voditeljica programa Udruge ZNAM, rekla je da je trogodišnji program Centar podrške studentima i mladima s invaliditetom, započet 2023. godine, sada u drugom ciklusu, da sa suradnicima imaju jako dobru suradnju.


– Program je usmjeren studentima i mladima s ciljem prevencije institucionalizacije osoba s invaliditetom i povećanja njihove neovisnosti upravo kroz proces obrazovanja, objasnila je Zekanović predstavivši programe koje Udruga ostvaruje u suradnji s mnogima, poput prilagođenog kombi vozila koje svakodnevno prevozi mlade i studente s invaliditetom na njihove fakultete i druge obveze i aktivnosti, s ciljem da budu uključeni u zajednicu i bolje prihvaćeni u društvu.


Spomenula je i pomoćnike u nastavi, također grupe podrške studentima jednom mjesečno, kao i aktualnu konferenciju kojom Udruga želi pokazati podršku studentima u visokom obrazovanju.



Na konferenciji se održavaju izlaganja sveučilišnih profesora iz Rijeke, Zagreba, Mostara, Zadra, što je otvoreno plenarnim predavanjem prof. dr. sc. Lelie Kiš Glavaš, naslovljenim Socijalna dimenzija u visokom obrazovanju. Održavaju se paneli, razgovori i radionice, a u svemu sudjeluju i studenti te će oni konferenciju i zaključiti “živom knjižnicom” odnosno iznošenjem svojih iskustava na studiju.


Udruga ZNAM krenula od nule, a danas ima 12 zaposleno


Luka Zaharija, predsjednik Udruge ZNAM, predstavio je rad te dragocjene udruge.


– Daleke 2006. godine osnovali smo Udrugu. Tada je nekoliko nas studenata s invaliditetom, koji smo bili prvi na riječkom Sveučilištu, shvatilo da, ako se ne povežemo i organiziramo, nitko od nas neće uspjeti ni upisati, a kamo li dolaziti na fakultet i završiti ga.


Tada nije bilo ničega – ni prijevoza za studente s invaliditetom ni ikakve prilagodbe, niti jedno učilište nije imalo nikakav pristup. To je bila nulta pozicija. Udruga ZNAM trenutno ima zaposleno 12 osoba, vozača, voditeljicu programa te pomoćnike u nastavi koje s PGŽ-om osiguravamo u osnovnim i srednjim školama.


Udruga ima 41 člana, i to su studenti s invaliditetom koji studiraju, nekadašnji studenti koji su završili studij, mladi s invaliditetom koji planiraju upisati studij ili su upisali, ali još nisu završili jer su u pauzi ili nešto slično.


U akademskoj godini 2024./2025. imamo 13 studenata koji redovito koriste prijevoz i 10 studenata koji primaju uslugu naše pomoći u studentskom domu, gdje žive za vrijeme studiranja.


Djelatnosti Udruge su okupljanje mladih i studenata s invaliditetom i osoba koje rade na aktivnostima za mlade i studente s invaliditetom u PGŽ-u. Pružamo informacije, osiguravamo pomoć u svakodnevnom životu mladima i studentima, surađujemo sa svim institucijama, raznim tijelima, sa svima koji mogu pomoći, objasnio je Zaharija.