Apel na oprez

Pokrenuta kampanja protiv pedofilije: Na meti su plaže, vlada eksplozija iskorištavanja djece za pornografiju

Sandra Lacić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

U posljednje četiri godine u Hrvatskoj je zabilježeno čak 1.680 kaznenih djela protiv spolne slobode i iskorištavanja djece, među kojima je i 427 slučajeva iskorištavanja za pornografiju



Centar za nestalu i zlostavljanu djecu ponovo pokreće preventivnu kampanju #NajboljiDječjiKupaći usmjerenu na roditelje i skrbnike, da bi ih se potaklo da djecu na plaže i javna kupališta vode u kupaćim kostimima, kako bi se djecu zaštitilo od mogućeg tajnog snimanja i seksualnog iskorištavanja.


Da je oprez potreban, svjedoči i prošlotjedni istarski slučaj. U jednom turističkom objektu 67-godišnjak je snimao nagu djecu s integriranom kamerom u kemijskoj olovci, a policija je zatim pronašla i kameru u ključu od auta. Takvi načini za počinjenje kaznenih djela nažalost nisu rijetki.


– Posljednjih nekoliko godina, prilikom vještačenja koje sam radio, vidio sam masu materijala djece bez kupaćih kostima s naših hrvatskih plaža. Ti materijali išli su za daljnju distribuciju na darkwebu, gdje su ih zlostavljači, predatori, razmjenjivali. Tada smo u Centru odlučili da roditelje i skrbnike moramo osvijestiti o važnosti odijevanja kupaćeg kostima djeci, kaže osnivač i voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurniji internet Tomislav Ramljak, koji je uz to i sudski vještak za informatiku, računalnu i mobilnu tehnologiju – sigurnost i zaštitu djece na internetu.


Maloljetnici i mlađi punoljetnici




U posljednje četiri godine u Hrvatskoj je zabilježeno čak 1.680 kaznenih djela protiv spolne slobode i iskorištavanja djece, a poglavito kazneno djelo iskorištavanja djece za pornografiju. U ukupno 427 slučajeva u 2024. godini, bilo je evidentirano 127 žrtava i čak 108 počinitelja.


Podaci za 2024. godinu pokazuju zastrašujuću stvarnost: gotovo tisuću prijavljenih kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, a među njima 479 maloljetnih žrtava. Posebno uznemiruje podatak da su više od četvrtine tih kaznenih djela, 26,7 posto, počinili maloljetnici i mlađi punoljetnici, što potvrđuje da govorimo o ozbiljnom međuvršnjačkom nasilju.


Među 129 počinitelja do 21. godine čak je 267 žrtava (59 dječaka i 211 djevojčica) i to ne smije ostati u sjeni.


– U posljednjih nekoliko godina nastala je eksplozija iskorištavanja djece za pornografiju. Slikaju ih skrivenim kamerama u satovima, minihladnjacima, naočalama, olovkama, bocama…To se sve distribuira te prodaje. Zato apeliramo na roditelje i skrbnike, pogotovo male djece, da im obuku kupaće kostime na plažama jer ne mogu znati tko gleda njihovu djecu i s kojom namjerom, ističe Ramljak dodajući da je prevencija ključni korak u boljoj zaštiti djece, a za koju treba biti odgovorna cijela zajednica.


Povećana pažnja


Osim nedavnog slučaja u Istri, posljednjih nekoliko godina često se izvještava o počinjenim kaznenim djelima iskorištavanja djece za pornografiju, tj. fotografiranju i videosnimanju nage djece na hrvatskim plažama i kupalištima. Roditelji se pozivaju na povećanu pažnju te da obuku djeci kupaće kostime jer time smanjuju šansu da im dijete bude dio crnih statistika. Fotografije djece na društvenim mrežama treba dijeliti savjesno, te obratiti pažnju da te fotografije nipošto ne uključuju slike nage djece i osobne podatke kao što su adresa i lokacija.


– Uvijek treba biti oprezan i promatrati sumnjive osobe koje mogu snimati djecu i svako sumnjivo ponašanje prijaviti policiji, navodi Centar.


Jedan počinitelj gotovo uvijek ima više žrtava što dodatno ilustrira podatak iz 2024. godine vezan uz kaznena djela kibernetičkog kriminaliteta: prijavljeno je 320 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, dok je broj počinitelja bio 149. Centar također upozorava da se zlostavljanje sve češće premješta u digitalno okruženje. Tako recimo broj prijavljenih kaznenih djela počinjenih putem komunikacijskih tehnologija za prošlu godinu iznosi 93, a to uključuje kanale poput društvenih mreža, aplikacije za razmjenu digitalnih sadržaja, elektronička pošta i drugi.


– Za ovu vrstu kaznenog djela propisana je kazna od jedne do deset godina zatvora, a spektar kažnjivog ponašanja je širok. Mamljenje, vrbovanje ili poticanje djeteta na sudjelovanje u snimanju ili organizacija snimanja samo su neka ponašanja koja pripadaju tome. Moramo znati da je odgovoran i onaj koji neovlašteno snima, proizvodi, nudi, čini dostupnim, distribuira, širi, pribavlja za sebe ili drugoga ili prodaje te općenito posjeduje materijale sa seksualnim zlostavljanjem djece. Da bi zlostavljač ušao na određene forume ili web-stranice, mora napraviti upload od pet do 10 tisuća novih fotografija djece. Puno takvog materijala kola na društvenim mrežama i internetu.


Prevencija mora biti stalna


Kaznena djela protiv spolne slobode i spolnog zlostavljanja te iskorištavanja djeteta, koja ulaze u skupinu općeg kriminaliteta, u porastu su od 5,2 posto u odnosu na 2023. godinu. U 2024. zabilježeno je ukupno 210 kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta počinjena na štetu djece do 15 godina.


– Podaci za 2024. godinu ponovo potvrđuju ono što struka već godinama naglašava, prevencija spolnog zlostavljanja djece mora biti stalna, zajednička i ozbiljno shvaćena odgovornost svih nas, navode iz Centra.